Jakie materiały obiciowe wykorzystywane są najczęściej?

Meble tapicerskie są bardzo popularne i można znaleźć je w praktycznie każdym domu lub mieszkaniu. Są to fotele, pufy oraz kanapy, bardzo często można spotkać się również z tapicerowanymi krzesłami. Powinny być one nie tylko stylowe i bardzo ładnie wykonane, ale także naprawdę wysokiej jakości, aby mogły służyć przez naprawdę długi czas.

Aby było to możliwe, muszą być między innymi wykonane z dobrych jakościowo materiałów, w tym również z trwałej tkaniny obiciowej. Jakie materiały są najczęściej wykorzystywane do obijania foteli i kanap? Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością i na co zwracać uwagę podczas wyboru? Sprawdź!

Wysoka jakość i trwałość tkanin obiciowych to podstawa

Obecnie na rynku tkanin tapicerskich dostępny jest bardzo szeroki wybór różnych ich rodzajów. Można wybierać między rozmaitymi grubościami, fakturami oraz kolorami i wzorami. Wybór  jest na tyle ogromny, że naprawdę łatwo się w nim pogubić. Warto więc naprawdę dobrze się zastanowić, czego dokładnie oczekujemy od tkaniny tapicerskiej na fotel lub krzesła. Określając dokładnie nasze oczekiwania na pewno uda nam się znaleźć idealne meble tapicerowane, obite materiałem, który będzie dopasowany do naszych potrzeb oraz do naszego indywidualnego stylu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się bardzo dobrze nad funkcjonalnością. 

W przypadku domów i mieszkań, gdzie są zwierzęta domowe, warto postawić na materiały, które są gładkie i proste w czyszczeniu. Ograniczy to ryzyko zahaczania tkaniny pazurami oraz sprawi, że łatwiej będzie usuwać się z nich sierść i zabrudzenia. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim efekcie, ale jednocześnie dużej funkcjonalności i łatwości w utrzymaniu materiału w czystości, to warto wybrać tkaninę welurową lub ekoskórę. Doskonale sprawdzą się także różnego rodzaju tkaniny żakardowe, sztuczny zamsz oraz mikrofazy i plecionki, które są nie tylko piękne, ale także bardzo trwałe i przyjemne w dotyku. 

tkaniny na kanapy

Nie zapominaj o wyjątkowym designie  

Oczywiście trwałość i funkcjonalność to nie wszystko. Gdy kupujemy lub odnawiamy meble, również meble tapicerowane, zależy nam również na ich wyglądzie. Meble powinny być odpowiednio dopasowane do konkretnego wystroju pomieszczenia oraz do naszego stylu. Dotyczy to nie tylko tego, w jakiej stylistyce będą utrzymane, ale także do ich kolorów i wzorów oraz rodzaju tapicerki, która została do ich produkcji wykorzystana. W innych pomieszczeniach odnajdą się fotele obite welurem wysokiej jakości w eleganckiej barwie butelkowej zieleni lub klasycznej, bardzo ciemnej czerwieni, a w innych fotele z ekoskóry. Dlatego też warto zastanowić się nie tylko nad kwestią funkcjonalności, ale także tego, czy wybrany materiał na pewno pasuje do nas i naszych indywidualnych preferencji w tym zakresie. Warto postawić na materiały tapicerskie, które będą spełniać wszystkie nasze wymagania. Zarówno pod kątem użyteczności, jak i estetyki. 

W renomowanych hurtowniach internetowych z materiałami tapicerskimi można znaleźć bardzo szeroki wybór różnych rodzajów tkanin do obijania mebli tego typu. Są tam naprawdę ciekawe warianty kolorystyczne i stylistyczne. Dzięki temu, że w takich miejscach można zamówić nie tylko tkaniny obiciowe w ilościach hurtowych, ale także detalicznych, to bez najmniejszego problemu można zdecydować się na odnowienie starych krzeseł tapicerowanych oraz sof i foteli samodzielnie. To zadanie wbrew pozorom nie jest takie trudne i obecnie hobbystyczne odnawianie mebli na własny użytek cieszy się coraz większą popularnością. Jest to zajęcie bardzo kreatywne oraz satysfakcjonujące i wpisuje się w coraz popularniejszy trend zero waste, ponieważ daje drugie życie starym przedmiotom, zamiast je wyrzucać.