Jakie mieszkanie wybrać?

Wiele rodzin wynajmuje mieszkania, takie rozwiązanie ma w sobie zalety. Jedną z nich jest łatwa możliwość zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli znalazło się miejsce w lepszej lokalizacji o większym metrażu, można skorzystać z okazji. Umowa wynajmu dobiegnie końca rozpoczyna się przeprowadzka.

Przy okazji wynajmu pojawiają się też wady. Mieszkanie nie należy do wynajmujących, to podstawowy minus. Comiesięczne opłaty są duże, po podliczeniu pieniędzy okazuje się, że z powodzeniem można zakupić własne mieszkanie.

Dwie drogi

mieszkaniaŻeby móc kupić mieszkanie najczęściej potrzebny jest kredyt. Niewiele osób stać na samodzielne wyłożenie znacznej kwoty. Dlatego też przyszły nabywca musi rozsądnie wybrać mieszkanie. Drogi są dwie, rynek wtórny lub rynek pierwotny.

Rynek wtórny to nic innego jak kupowanie mieszkania od prywatnego właściciela mieszkającego w nim od jakiegoś czasu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wiadomo, co się kupuje. Mieszkanie jest gotowe do wprowadzenia się, może znajdować się w dogodnej lokalizacji. Można łatwo zaplanować dojazdy do pracy i wysyłanie dzieci do szkoły. Poprzedni właściciel może pozostawić część umeblowania.

Rynek wtórny ma też swoje wady. Stan techniczny budynku może nie być idealny, w przyszłości mogą czekać wydatki na fundusz remontowy. Samo mieszkanie może być w dobrym stanie, ale nie musi. Konieczny będzie remont, podobnie, gdy nowemu właścicielowi nie będzie odpowiadał wystrój wnętrz. Wtedy do kosztów zakupu należy doliczyć wydatki na remont.

Rynek pierwotny

Na rynku pierwotnym kupuje się mieszkania prosto od dewelopera. Lokale są w trakcie budowy, więc kiedy już kupiec się wprowadzi będzie to nowe mieszkanie. Wybudowane w najnowszej technologii, najczęściej na osiedlu powstałym od podstaw. Nowe mieszkania zlokalizowane są najczęściej na obrzeżach miast, jeżeli nabywca szuka spokoju, jest to rozwiązanie dla niego. Jeżeli nie to jest to minus. Istnieje możliwość zakupu mieszkania pod klucz, więc jest już gotowe do zamieszkania. Dostępna jest też opcja nabycia lokalu do wykończenia, jeżeli klient chce dopasować pomieszczenia do swojej wizji. Od rynku wtórnego to rozwiązanie różni jedna zasadnicza kwestia, tu nabywca może dołożyć pieniądze do wykończenia. W przypadku mieszkania kupionego od osoby prywatnej często musi robić remont.

Wszystko zależy od wyboru 

Kupno mieszkania to poważna inwestycja, należy ją dobrze przemyśleć. Rynek wtórny oferuje mieszkania w dogodnej lokalizacji i nieco tańsze niż nowo wybudowane. Niestety często na samym początku potrzebny jest remont, który zawyża koszty.

Rynek pierwotny to nowe mieszkania, nowoczesne i funkcjonale. Położone najczęściej na obrzeżach miast, może to być minusem, ale nie musi, sam zdecyduj. Mogą być w stanie do natychmiastowego zamieszkania lub do samodzielnego wykończenia, kwestia wybory. Należy się zastanowić, jakie wykorzystanie kredytu na mieszkanie będzie najkorzystniejsze.