Jakie wyposażenie wchodzi w skład sprzętu rehabilitacyjnego? – Wyjaśniamy

Wyposażenie gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych w specjalistyczny sprzęt jest gwarancją świadczenia usług profesjonalnych i na wysokim poziomie.

Producenci tego typu urządzeń medycznych realizują zapotrzebowania nie tylko na sprzęt dla fizjoterapeutów i innych pracowników medycznych, ale również do opieki w warunkach domowych, między innymi stoły i łóżka rehabilitacyjne oraz materace odleżynowe.

Dzięki temu sprzęt do rehabilitacji zapewni maksymalną opiekę nad pacjentami w różnym wieku w placówkach lekarskich, jak i poza nimi, w domu. Sprzęt rehabilitacyjny będący wyposażeniem gabinetów medycznych ma wymagane certyfikaty i atesty, dające gwarancję bezpiecznego ich użytkowania oraz trwałości. Stabilna konstrukcja urządzeń medycznych i ich estetyka zagwarantują świadczenie usług na najwyższym poziomie. Zabiegi będą realizowane profesjonalnie i komfortowo dla pacjentów, a pracownikom medycznym usprawnią pracę.

Podział sprzętu rehabilitacyjnego ze względu na typy terapii

Producenci sprzętu rehabilitacyjnego zapewniają kompleksową obsługę w tym zakresie. W ofercie znajduje się wyposażenie terapeutyczne do rehabilitacji dzieci, sprzęt do elektroterapii, aparaty do fizykoterapii oraz niezbędne wyposażenie gabinetów medycznych, a także stoły do osteopatii, stoły do terapii Bobath i metodą Vojty oraz akcesoria do ćwiczeń, a także aparatura do krioterapii i hydroterapii.

Wyposażenie terapeutyczne do rehabilitacji dzieci

Rehabilitacja dzieci skupia w sobie wszystkie najważniejsze aspekty fizjoterapii oraz innych metod stosowanych w rehabilitacji. Głównymi metodami stosowanymi w terapii dzieci jest NDT Bobath, która została stworzona po obserwacji wcześniaków, u których rozpoznano dziecięce porażenie mózgowe. Stosowana jest u wcześniaków oraz dzieci z wadami genetycznymi dla korygowania nieprawidłowości ogólnorozwojowych, ortopedycznych oraz neurologicznych. Wykorzystywana jest także do leczenia osób dorosłych, cierpiących na choroby naczyniowe.

Do terapii dzieci wykorzystuje się również stoły rehabilitacyjne do terapii dzieci metodą Bobath i Vojty o solidnej i stabilnej konstrukcji, wytrzymujące duże obciążenie, często regulowane elektrycznie. W skład sprzętu terapeutycznego należą również również: sprzęt do integracji sensorycznej, podłogi dydaktyczne jako idealne wyposażenia nie tylko przedszkoli, deski równoważne, huśtawki terapeutyczne, kliny rehabilitacyjne, półwałki, pufy, suche baseny i do nich piłki, miękkie i bezpieczne podłogi jako miejsca zabawy dla małych dzieci.

Sprzęt do elektroterapii

Elektroterapia jest metodą leczenia w fizykoterapii, wykorzystującą prąd stały o średniej częstotliwości oraz tak zwany impulsywny o małej, ale również średniej częstotliwości. Do najczęściej wykorzystywanych prądów w aparatach  fizjoterapeutycznych jest prąd galwaniczny, diadynamiczny, interferencyjny, TENS, Kotza, dwufazowy oraz Tonolizę i HV.

Aparat do terapii falą uderzeniową ze sklepu internetowego X-REH

Aparaty do fizykoterapii

Fizykoterapia jest działem fizjoterapii, która polega na oddziaływaniu bodźców fizykalnych na organizm ludzki. Fizykoterapię dzieli się na różne terapie ze względu na zastosowany bodziec. Do nich zalicza się następujące terapie przy użyciu sprzętu fizjoterapeutycznego takiego jak: aparat do elektroterapii, aparat do laseroterapii, aparat do ultradźwięków, aparat do magnetoterapii, diatermię krótkofalową, lampę Sollux, aparat do terapii falą uderzeniową ESWT. Sprzęt do fizjoterapii jest certyfikowany i bardzo różnorodny, co pozwala dopasować jego wybór do konkretnych usług proponowanych przez placówkę. Zabiegi takie stosuje się u osób po przebytych chorobach, wypadkach lub śpiączkach.

Stoły do osteopatii i terapii manualnej

Wybór stołu do osteopatii i terapii manualnej powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami fizjoterapeuty, które dotyczą między innymi wysokości maksymalnego obciążenia, szerokości stołu i jego stabilność, szybkości regulacji wysokości oraz wymaganej konfiguracji sekcji i części stołu do osteopatii. Idealny stół powinien zapewniać terapeucie komfort i łatwość pracy.

Aparatura do krioterapii

Krioterapia wykorzystuje do leczenia zimno. Dzieli się na krioterapię miejscową, przeprowadzaną za pomocą specjalnych aparatów wyposażonych w dyszę zabiegową oraz ogólną, gdzie oziębia się całe ciało do temperatury od -110 do -160 stopni  Celsjusza w kriokomorze. Producenci oferują aparaty na azot lub zimne powietrze, oraz dwutlenek węgla.

Aparatura do hydroterapii

Aparatury do hydroterapii czyli wodolecznictwa obejmuje różne metody rehabilitacji i fizjoterapii przy użyciu wody. Działają one leczniczo na wiele schorzeń przede wszystkim stawów i układu mięśniowego. W skład wchodzą wanny do hydroterapii i urządzenia do hydromasażu, wanny balneologiczne, kąpiele CO2, wirówki oraz urządzenia do suchego masażu wodnego.

Rehabilitacja dzieci łączy wszystkie najważniejsze aspekty fizjoterapii i innych metod stosowanych w rehabilitacji. Do głównych metod stosowanych w terapii dzieci można zaliczyć: NDT Bobath, Integrację Sensoryczną, Metodę PNF, Metodę Vojty. Obecnie można zaopatrzyć placówki w sprzęt do integracji sensorycznej i kinezyterapii pomocny podczas rozwoju wszystkich zmysłów, stoły rehabilitacyjne do terapii Bobath i Vojty oraz specjalistyczne łóżka pediatryczne dla dzieci.

Powyższe sprzęty posiadają szereg usprawnień, które ułatwiają pracę fizjoterapeutów, takich jak elektryczne siłowniki do regulacji wysokości i nachylenia, regulowane podłokietniki oraz półki przedłużające. Dzięki temu, sprzęty do rehabilitacji zapewniają maksymalną opiekę nad pacjentami w różnym wieku, zarówno w placówkach lekarskich, jak i w warunkach domowych.