Jakie zadania ma przedstawiciel transportu za granicą?

Oferta wielu firm dotyczy przedstawicielstwa transportu poza granicami kraju, ponieważ to bardzo ważne, aby zapewnić kierowcom kompleksową pomoc oraz obsługę podczas całej trasy transportowej. Na terenie takich krajów jak Francja oraz Włochy jest to szczególnie ważne, ponieważ właśnie w takie destynacje najczęściej wybierają się firmy transportowe i wymagają pomocy w zakresie kontaktu z zagranicznymi organami oraz kontrahentami. Wybierając jednak przedstawiciela transportu za granicą warto zwrócić uwagę na jego kwalifikacje oraz renomę danego przedsiębiorstwa.

Obowiązku przedstawiciela transportu poza granicami kraju

Do obowiązków przedstawiciela danego przewoźnika poza granicami ojczystego kraju należy przede wszystkim:

  • Przechowywanie i archiwizacja dokumentów w trakcie delegacji,
  • Reprezentowanie przedsiębiorcy przed zagranicznymi organami oraz kontrahentami,
  • Dokumentowanie wypłat wynagrodzeń,
  • Prowadzenie listy płac wraz wyszczególnieniem przepracowanych godzin,
  • Załatwianie wszelkich formalności administracyjnych,
  • Przygotowywanie osobistej dokumentacji każdego pracownika,

Specjaliści pracujący jako przedstawiciele transportu poza granicami kraju powinni posiadać wszelkiego rodzaju kwalifikacje oraz umiejętności, umożliwiające sprawną komunikację pomiędzy przedstawicielem, kierowcą, a organami państwowymi poza granicami kraju. Jest to bardzo ważne, ponieważ w znacznym stopniu pozwala usprawnić pracę transportu oraz całego procesu logistycznego za granicą. Przedstawiciel transportu zajmuje się niemalże wszystkimi formalnościami, co oznacza, że w znacznym stopniu odciąża kierowcę podróżującego po Europie. Przedstawiciel ma także za zadanie podpowiadać kierowcom jak przygotowywać się do ewentualnych kontroli granicznych oraz informować o obowiązujących przepisach na terenie danego kraju.

Przedstawiciel transportu we Francji

Czy warto współpracować z przedstawicielem transportu za granicą?

To rozwiązanie znacznie ułatwia kontakty kierowców z organami państwowymi za granicą, a także pozwala na szybkie uzyskanie potrzebnych informacji w razie potrzeby.  Idealnym rozwiązaniem dla niemalże wszystkich firm logistycznych jest przedstawiciel transportu we Francji czy Włoszech. Korzyść dzięki temu mogą odnieść przedsiębiorstwa, które działają głównie na terenie Europy, a w szczególności w tych krajach, gdzie barierą jest nie tylko język, ale i obowiązujące przepisy.

Współpraca z przedstawicielem transportu jest szczególnie ważna w przypadku częstych wypraw za granicę oraz w sytuacjach mocno stresowych dla kierowców. Każdy wykwalifikowany przedstawiciel powinien nie tylko biegle władać językiem dla danego kraju, ale także wykazywać się wiedzą z zakresu obowiązujących przepisów oraz wymogów dotyczących kontroli przygranicznych kierowców.

Kto powinien zatrudniać przedstawiciela transportu?

Niemalże każda szanująca się i rozsądna firma transportowa, która pragnie spełniać swoje usługi na jak najwyższym poziomie, powinna rozważyć możliwość zatrudnienia przedstawiciela transportu poza granicami kraju. Nie każdy kierowca, który pracuje zawodowo w transporcie włada wieloma językami obcymi, przez co mogą mieć oni trudności w komunikacji podczas wyprawy.

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia tak stresowych sytuacji, zatrudnienie przedstawiciela transportu za granicą będzie idealnym rozwiązaniem, zarówno dla niewielkich firm transportowych, jak i dużych, międzynarodowych korporacji. Im więcej tras pokonywanych jest na terenie całej Europy tym bardziej przydatne mogą okazać się usługi osoby pełniącej funkcję przedstawiciela.

Warto jednak wybierać tylko rekomendowanych oraz cieszących się dobrą opinią przedstawicieli, którzy mogą potwierdzić swoje kwalifikacje różnego rodzaju kursami oraz rekomendacjami pracodawców. Dobór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest bardzo ważny, ponieważ pozwala to w znacznym stopniu poprawić jakość usługi transportowej oraz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji zarówno dla przedsiębiorstwa jak i samego kierowcy, który przebywa poza granicami kraju. Ciekawostką jest także fakt, że przedstawiciel może być często odpowiedzialny także za ewidencję czasu pracy kierowców oraz ich wypłat.