Kiedy kupować sadzonki truskawek?

To, kiedy będziemy kupować sadzonki truskawek, zależy przede wszystkim od tego, kiedy chcemy je zasadzić. Istotną rzeczą jest wybór odpowiedniej odmiany truskawek. Niektóre z nich można bowiem sadzić wczesną wiosną, inne późną jesienią, a jeszcze inne – w pełni lata. Warto również wybrać typ sadzonek, które dzielą się na świeże i frigo. Warto również dodać, że niektóre odmiany truskawek hoduje się pod przykryciem, w przeciwieństwie do większości.

Zakup sadzonek

Sadzonki frigo, najlepiej jest zakupić tuż po zakończeniu się zimy i niskich temperatur. Jako że niektóre odmiany mogą być przechowywane przez całą zimę w chłodniach, istotne jest wybranie takiej odmiany, do której mamy przygotowaną glebę. Truskawki frigo, wykopywane jesienią z mateczników, spędzają w chłodni całą zimę. Duża odporność na zimno pozwala zasadzić je już na początku wiosny. Sadzonki frigo można dostać w specjalnych szkółkach lub w zakładach, sklepach ogrodniczych. Dodatkowo, dzięki popularności tego typu sadzonek, są one również dostępne u prywatnych osób.

Z kolei, sadzonki świeże można kupować przez cały rok, o ile pozwala nam na to sezon. Istotne jest bowiem, by posadzić truskawki wiosną, latem lub jesienią. Każda odmiana cechuje się wczesnym lub późnym zbiorem. Rodzaje sadzonek, z których wcześnie można uzyskać plony, powinny zostać zakupione tuż przed posadzeniem, czyli wczesną wiosną. Są to odmiany takie jak Honeoye, Elsariusz czy Hokent. Truskawki, które dają plony późną jesienią, powinno kupować się pod koniec lata. Są to np. Paladyn, Dukat czy Polka.

sadzonki truskawek

Duży wpływ na datę zakupu sadzonek, ma fakt, do jakiego typu gleby i temperatur przystosowana jest dana odmiana truskawek. Rolnicy i hodowcy przez cały rok przygotowują glebę i dbają o nią tak, by możliwe było coroczne sadzenie truskawek i zbieranie plonów o wyznaczonej porze roku. Sprzedawane nam sadzonki są więc wolne od chorób, pleśni i zanieczyszczeń.

Gdzie dostać konkretne sadzonki truskawek?

Sadzonki truskawek kupuje się najczęściej w szkółkach. Są to miejsca, w których można dostać różne odmiany owoców. Obecnie, na terenie całej Polski funkcjonuje  ogromna liczba szkółek. Hodowcy truskawek dbają o jakość owoców.  Aby bezpiecznie kupić sadzonki, należy najpierw zapoznać się z ich odmianami. Każda z odmian wymaga innej pielęgnacji, temperatury i typu gleby. Konieczne jest więc zdobycie odpowiedniej dawki wiedzy o odmianach, zanim zdecydujemy się na zakup. Gleba przeznaczona na hodowlę truskawek, powinna być przygotowana jeszcze na długo przed sadzeniem.
Z uwagi na ilość odmian truskawek, jakie dostępne są w Polsce, wymagania odnośnie gleby mogą być różne. Warto pamiętać, że sadzonki różnych odmian można kupić nie tylko u hodowców. Istnieje również możliwość sprowadzenia zza granicy poszczególne odmiany.