Kiedy można przekłuć uszy dziewczynce?

Biżuteria to wyjątkowa ozdoba, której pragną wszystkie kobiety, nieważne, w jakim są wieku. Już od najmłodszych lat dziewczynki obserwują swoje mamy i babcie, marząc, aby tak jak one nosić piękne kolczyki i urozmaicać swoje codzienne stylizacje. Jednak nie każda z nich będzie gotowa na to w tym samym wieku. Przekłucie uszu to duże wyzwanie dla młodej kobiety, które wymaga zwykle odpowiedniego przygotowania oraz starannego wykonania, tak by zapewnić jej, jak największy komfort.

Przekłuwanie uszu dziecku – co warto wiedzieć?

Część rodziców uważa, że najlepiej przekłuć uszy dziecku jak najszybciej, tak by już jako niemowlę dziewczynka mogła nosić małe kolczyki dziewczęce. Dzięki temu w przyszłości taki zabieg nie będzie już konieczny, a starsze dziecko w każdej chwili będzie miało możliwość wyboru nowej pary.

Jednak przekłuwanie uszu wiążę się również z bólem podczas całego zabiegu i kilka dni później. Moment przekłuwania ucha często wywołuje w dziecku również niepotrzebny strach, który może przerodzić się w niechciane emocje. Należy również pamiętać o właściwej higienie skóry w trakcie gojenia się rany oraz uważać na podrażnienie wrażliwego miejsca. Im mniejsze dziecko, tym trudniej więc zadbać o ochronę przekłutego ucha. Ze względu na swoją ruchliwość i ciekawość niemowlęta znacznie częściej próbują dotknąć nowego przedmiotu w swoim ciele, co może powodować dodatkowy ból, a nawet doprowadzić do uszkodzenia ucha.

W jakim wieku można przekłuć uszy dziewczynce?

Przekłucie uszu powinno odbywać się w momencie, w którym dziecko jest świadome konsekwencji całego zabiegu i jest gotowe na ukłucie bólu. Ważna jest tutaj decyzja nie tylko rodzica, ale i samego dziecka, ponieważ to jego ciało będzie przekłuwane. Im starsza dziewczynka, tym lepiej rozumie całe wydarzenie i z większą uwagą dba o ranę w czasie gojenia.

Specjaliści twierdzą, że odpowiedni wiek do przekłucia uszu dziecka to 7 lat lub więcej. To właśnie wtedy dziewczynki zaczynają być bardziej samodzielne i potrafią zadecydować czy chcą nosić kolczyki. Oczywistym jest jednak, że każda dziewczynka jest inna i dorasta w innym tempie, dlatego najważniejsze, by rodzic nie zmuszał do tego swojej córki i pozwolił podjąć jej własną decyzję, niezależnie od jej rówieśniczek.

dziewczynka

Najlepszy czas na przekłucie uszu dziecku

Mimo próby określenia odpowiedniego wieku dla przekłucia uszu dziecka nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko staje się gotowe. Należy pamiętać, że raz przekłute ucho pozostanie już takim na zawsze i nawet jeśli dziurka z czasem nieco zarośnie, nigdy nie zniknie w całości. Natomiast na przekłucie uszu nigdy nie jest też za późno – można z tym poczekać do okresu dojrzewania czy nawet do dorosłości.

Bezpieczne przekłucie uszu dziewczynce

Decydując się na przekłucie uszu swojemu dziecko, należy pamiętać także o kwestiach związanych z higieną i bezpieczeństwem. Zabieg ten powinien zostać wykonany w przeznaczonym do tego salonie, przez doświadczonego piercera, który w sterylny i całkowicie sprawdzony  sposób przekłuje uszy dziecku. Specjalista zadba o prawidłowe przygotowanie do zabiegu, zdezynfekuje i oczyści ranę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie wda się w nią zakażenie.

Równie ważne w kwestii bezpieczeństwa jest dobór odpowiednich kolczyków, które dziecko będzie nosić po zabiegu. Najlepiej, aby była to biżuteria wykonana ze srebra lub złota, niezawierająca szkodliwych substancji i nieuczulająca.

Jak przygotować się do przekłucia uszu dziecku?

Zanim zdecydujemy się przekłuć uszy dziecku, powinniśmy:

  •  wybrać odpowiedni salon oraz specjalistę, który wykona bezpieczny zabieg,
  •  zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi gojenia się rany, by zadbać o higienę dziecka,
  • zapoznać się ze sposobami przekłuwania uszu i wybrać ten najlepszy dla dziecka.

W kwestiach tak delikatnych, jak przekłucie uszu warto zminimalizować ryzyko i unikać szkodliwych konsekwencji, w tym tych związanych z doborem narzędzi. Znacznie bezpieczniejszym i mniej bolesnym sposobem na wykonanie tego zabiegu nie jest popularny pistolet, ale igła z wenflonem używane przez piercera. Profesjonalne przekłucie uszu pozwoli cieszyć się kolczykiem bez bolesnych skutków, pozostawiając przy tym pozytywne wspomnienia z tak ważnego dla dziecka wydarzenia.