Leczenie uzależnień – metody stosowane przez terapeutów

W dzisiejszych czasach w zasadzie od wszystkiego można się uzależnić. Na tapecie są nie tylko takie uzależnienia, jak te od alkoholu, narkotyków czy hazardu, ale także od seksu, komputera czy nawet sportu lub pracy. Uzależnienia są niebezpieczne, dlatego należy je leczyć. Jakie są jednak metody, które są stosowane przy leczeniu przez terapeutów? Czy człowiek uzależniony ma jakiś wybór pomiędzy dostępnymi terapiami? Jaki rodzaj terapii ma największą skuteczność?

Leczenie uzależnień – terapie

Warto wiedzieć, że uzależnienie to choroba, przez którą człowiek podporządkowuje się substancji lub zachowaniu, od którego jest uzależniony. Niestety, osoba uzależniona samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z tym problemem. Zanim jednak dojdzie do terapii niezbędna jest diagnoza, której celem jest zorientowanie się nad wielkością problemu. Po diagnozie, czas na terapię, jednak terapii jest dużo. Tak naprawdę różnego rodzaju uzależnienia wymagają różnego rodzaju terapii. Nie jest tak, że każdy uzależniony odczuje poprawę po dowolnej pomocy. Warto zatem wiedzieć, co najlepiej działa w danym przypadku.

psychoterapia dla alkoholików

Jeżeli chodzi o leczenie alkoholizmu, to najlepiej przy tym rodzaju uzależnienia radzą sobie takie terapie, jak hospitalizacja, psychoterapia, czy też wspólnota AA. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w Polsce nawet 700 tysięcy osób może chorować na uzależnienie od alkoholu – daje to wynik 2% całej populacji. Alkoholicy najczęściej leczeni są psychoterapiami, które odbywają się w ośrodkach terapeutycznych. Warto jednak wiedzieć, że takie terapie są czasochłonne, jednak ich skuteczność jest naprawdę spora. W trakcie takiej psychoterapii, terapeuta próbuje przekonać osobę uzależnioną do zmiany nawyków, przyzwyczajeń, sposobu myślenia czy też do zmiany postaw.

Leczenie uzależnień – narkomania i hazard

A jakie terapie są najlepsze dla osób uzależnionych od narkotyków? Jest wiele modeli terapeutycznych, które działają dobrze na osoby, które utkwiły w narkomanii. Najczęściej wymienia się tutaj terapię metadonem – jest to medyczna terapia, w której najpierw następuje zdiagnozowanie przez psychoterapeutę, który ostatecznie wypisuje receptę na lek pozwalający na wyjście z nałogu. Oprócz leczenia farmakologicznego, przy narkomanii dobrze sprawdza się także terapia integralna, na której terapeuta skupia się na tym, aby odbudować lub zbudować na nowo relacje rodzinne. Także terapia grupowa dobrze radzi sobie w tym przypadku uzależnienia.

Co natomiast działa najlepiej na osoby uzależnione od hazardu? W tym wypadku najczęściej wykorzystywane są wizyty u psychologa lub psychoterapeuty. W skrajnych przypadkach, gdy doszło już do poważnego uzależnienia od hazardu należy zgłosić się do zamkniętego ośrodka, gdzie specjaliści będą szukać podłoża uzależnienia, dzięki czemu wsparcie i pomoc będą możliwe i skuteczne. Warto także dodać, że niezbędna jest w terapii uzależnienia od hazardu pomoc w ułożeniu planu spłaty zadłużenia. Dzięki temu osobie uzależnionej zostanie podana wiedza, którą będzie mógł wykorzystać w realnym życiu.

picie alkoholu

Leczenie uzależnień – nie tylko hazard, alkohol i narkotyki

Oczywiście najczęściej z uzależnieniami kojarzą się właśnie narkotyki, alkohol czy hazard, jednak wszystko może stać się nałogiem. Uzależnieniem może być cukier, seks, sport a nawet praca. Na szczęście nad wszystkimi tymi problemami można pracować z terapeutą. Jeżeli więc ktoś uświadamia sobie swój problem, ale nie jest w stanie z niego samodzielnie wyjść, to warto jest zgłosić się na terapię.