Legalizacja pracy w Polsce
W Polsce obcokrajowiec nie może podjąć pracy bez uprzedniej jej legalizacji. Konieczne będzie zatem posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów i zarejestrowanie się w odpowiednim miejscu. Tylko legalizacja pracy pozwoli na legalną pracę w każdym zawodzie, a także umożliwi dłuższy pobyt w Polsce bez konieczności powrotu na Ukrainę.
Legalizacja zarówno pracy, jak i pobytu obcokrajowców w Polsce to skomplikowany, a także niezwykle długotrwały proces. Zwłaszcza, że na samą decyzję czeka się naprawdę długo. Samodzielne zadbanie o wszystkie istotne sprawy, zwłaszcza nie znając biegle języka czy polskiego prawa, może doprowadzić do niedopełnienia wszystkich formalności. Pracodawca, który zatrudni osobę bez zezwolenia na pracę, może ponieść dotkliwą karę pieniężną.
Legalizacja pracy w Polsce – na czym polega?
Mimo tego, że proces legalizacji pracy w Polsce jest skomplikowany i czasochłonny, nie jest niewykonalny. Oczywiście łatwiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znając się na rzeczy, dopilnują wszystkich niezbędnych formalności.
Aktualnie sprawa dla pracowników narodowości ukraińskiej jest prostsza niż jeszcze wiele lat temu – polski rząd uprościł proces starania się o legalizację zarówno pobytu, jak i pracy. Na odpowiedź złożonego wniosku, w zależności od miasta, czeka się do 10 dni roboczych. Podobnie jak ze złożeniem innych dokumentów i załatwienia niezbędnych formalności.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Do legalizacji pracy niezbędne będzie posiadanie oświadczenia z powiatowego urzędu pracy – czeka się na nie maksymalnie 10 dni roboczych. Tę decyzję może zastąpić zezwolenie z urzędu wojewódzkiego – tutaj okres oczekiwania wynosi nawet 4 miesiące. Niektórzy otrzymują zezwolenie na pracę posiadając już kartę pobytu, ale ta procedura trwa nawet do 10 miesięcy.
Czy legalizacja pracy w Polsce zawsze jest potrzebna?
Niestety, legalizacja pracy dla obcokrajowców jest niezbędnym krokiem, który musi dopełnić pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca. Do wyjątków należą studenci studiów stacjonarnych, posiadających odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten stan, a także osoba z kartą Polaka. Od składania koniecznych dokumentów w urzędzie jest również zwolniony na przykład małżonek polskiego obywatela – może on podjąć pracę bez legalizacji.
Pomoc specjalisty – na co możemy liczyć?
W wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności może nam pomóc doświadczona agencja pośrednicząca pracy. Znają oni polskie prawo i są zapoznani z całym procesem starania się zarówno o legalizację pracy, jak i zdobywania karty pobytu czy innych zezwoleń. Tylko współpraca sprawi, że nic nie zostanie pominięte, a wszystkie dokumenty złożone w odpowiednim terminie, z pozytywną odpowiedzią. Dodatkowo z pomocą pośrednictwa pracy można załatwić o wiele więcej, w jak najkrótszym czasie. Doświadczeni pracownicy doskonale wiedzą, jakie dane są potrzebne do poprawnego wypełnienia wszystkich wniosków – i dla tego warto podjąć z nimi stałą współpracę, jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo zatrudniające obcokrajowców.
W komfortowej sytuacji znajdują się również pracownicy, którzy na własną rękę szukają zatrudnienia na terenie Polski. Agencja pracy umożliwia im nie tylko znalezienie dobrego zatrudnia, ale pomaga także w wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności jeszcze przed jej podjęciem.
Samodzielna legalizacja pracy w Polsce przez pracodawcę
Polskie prawo jest niezwykle skomplikowane, przez co uzyskanie zezwolenia na legalny pobyt i pracę w Polsce dla pracowników z Ukrainy nie jest takie proste i często staje się niemożliwe. Jeśli świadomie rezygnujemy z pomocy doświadczonej agencji pracy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Oprócz sprawdzenia doświadczenia czy wykształcenia kandydata, konieczne będzie zweryfikowanie czy posiada aktualne badania medyczne. Dalej pojawia się sprawa sporządzenia zrozumiałej dla obu stron umowy – najczęściej w dwóch językach. Aby wniosek o legalizację pracy był uwzględniony, warto dołączyć do umowy zgodę na zakwaterowanie oraz kwotę z wynagrodzenia, która będzie na ten cel przeznaczana. Oczywiście każdy obcokrajowiec powinien posiadać numer kontra w banku, a także adres zamieszkania na Ukrainie.
Czy legalizacja pracy w Polsce jest konieczna?
Każdy obcokrajowiec, który pragnie podjąć pracę na terenie naszego kraju, jest zobowiązany do uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Najwygodniej i najbezpieczniej jest skorzystanie w takiej sytuacji z usług profesjonalnej agencji pracy, która nie tylko dopilnuje załatwienia wszystkich niezbędnych formalności, ale także przyspieszy cały proces.