Montaż klimatyzacji w domu – o czym należy pamiętać?
Klimatyzatory obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są nie tylko w biurach, centrach handlowych i sklepach oraz budynkach przemysłowych. Coraz częściej pojawiają się również w domach i mieszkaniach. Ich rosnąca popularność sprawia, że ich ceny są obecnie znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu, dzięki czemu są one coraz bardziej przystępne. Co powinieneś wiedzieć, zanim dołączysz do grona posiadaczy tego urządzenia i zdecydujesz się na montaż klimatyzatora w swoim mieszkaniu?
Postaw na model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów klimatyzatorów. Różnią się one między sobą posiadanymi funkcjami, mocą oraz sposobem montażu. Dzięki temu, że można wybierać spośród wielu różnych modeli, dobranie idealnego urządzenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb domowników jest bardzo łatwe. Wystarczy zapoznać się z dokładnymi specyfikacjami każdego typu klimatyzatorów, aby wiedzieć, jaki najlepiej sprawdzi się na danej przestrzeni. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą w tej branży, który odpowie na wszystkie istotne pytania i pomoże Ci dokonać ostatecznego wyboru.
Najpopularniejszym sposobem podziału rodzajów klimatyzatorów, jest miejsce ich montażu. Z tego względu wyróżniamy następujące typy:
- klimatyzator ścienny – jest on najprostszy w montażu i bardzo estetycznie wygląda. Ponadto jego serwis jest bardzo tani. Z tego względu jest to najpopularniejszy model klimatyzatora do mieszkań i domów. Jego zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ale bardzo często pełni również funkcję ozdobną.
- klimatyzator podłogowo-sufitowy – rodzaj, który jest rzadko wybierany do domów i mieszkań. Ze względu na złożoność i trudny montaż, zdecydowanie częściej można spotkać go w budynkach usługowych, sklepach i biurach.
- klimatyzator kasetonowy – najczęściej używany jest w budynkach przemysłowych oraz pomieszczeniach biurowych. Jest wygodny i bardzo prosty w użyciu, doskonale radzi sobie z utrzymywaniem temperatury na bardzo dużych powierzchniach.
- klimatyzator kanałowy – jego montaż jest skomplikowany i wymaga przygotowania specjalnych kanałów do rozprowadzenia powietrza. Z tego względu bardzo rzadko wykorzystywany jest w pomieszczeniach mieszkalnych. Idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach.
Jak łatwo zauważyć na podstawie tego podziału, najczęściej wykorzystywanym w domach i mieszkaniach rodzajem jest klimatyzator ścienny. Jego montaż jest bardzo prosty, a koszty utrzymania stosunkowo niskie, dlatego jest on polecany przez specjalistów i cieszy się dużą popularnością wśród klientów.
Czy montaż klimatyzatora jest skomplikowanym zadaniem?
Klimatyzator w domu najlepiej zainstalować w pomieszczeniu, w którym mieszkańcy spędzają najwięcej czasu. Oczywiście najbardziej komfortową i praktyczną opcją jest rozmieszczenie urządzeń w całym domu, jednak często właściciele mieszkań i domów nie mogą sobie na to pozwolić. Wtedy należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy więcej czasu w ciągu dnia spędzasz w sypialni, domowym biurze, czy salonie i to właśnie tam zamontować ten niezwykle przydatny w okresie letnim produkt.
Choć montaż klimatyzatora ściennego nie jest trudny, to jednak warto zdecydowanie skorzystać w tym przypadku z pomocy profesjonalistów. Specjaliści z tej branży nie tylko odpowiednio przymocują urządzenie, ale również pomogą znaleźć Ci idealne miejsce na poszczególne elementy tej instalacji. Cały proces składa się z następujących etapów:
- montażu jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej za pomocą specjalistycznych materiałów montażowych i narzędzi,
- podłączenia instalacji elektrycznej do obu jednostek i połączenie ich za pomocą specjalnych przewodów, aby mogły ze sobą współpracować,
- montażu instalacji freonowej, która składa się ze specjalnych rurek miedzianych, w których przepływać będzie czynnik odpowiadający za chłodzenie pomieszczenia,
- odpowietrzenia instalacji, w której nie może znajdować się powietrze oraz wilgoć. Do tego procesu niezbędne są specjalne pompy,
- wykonania instalacji odprowadzania skroplin, które będą zbierały się w parowniku.
Odpowiedni montaż oraz wykonanie szczelnej instalacji klimatyzatora umożliwia poprawne korzystanie z urządzenia i sprawia, że całość doskonale będzie spełniała swoją funkcję. Dlatego w tym przypadku lepiej skorzystać z usług profesjonalistów.