Na co zwrócić uwagę przy kupnie szalunków ściennych?

Kiedy kupujemy szalunki ścienne nie możemy postępować zbyt pochopnie. Oto co warto przemyśleć przy zakupie i niebezpieczeństwa, które na nas czyhają.

Czym są szalunki ścienne?

Najprościej mówiąc to tymczasowe lub trwałe formy, w które wlewane są materiały w celu uformowania elementów konstrukcyjnych budynku. Szacuje się, że szalunki stanowią około 1,2% całkowitych kosztów budowy. Brzmi dość prosto i niedrogo. Łatwo więc zbagatelizować ten temat.

Nie jest to jednak dobre podejście. W końcu mówimy o elementach konstrukcyjnych domu. Jeżeli kupimy właściwy system szalunkowy budowa zakończy się pełnym sukcesem. Jednak jeżeli wybierzemy źle budynek może dosłownie zacząć się zapadać.

Na co uważać kupując szalunki?

Słabe i niedopracowane szalunki znane są z tego, że się zginają, wypaczają, a nawet łamią podczas procesu napełniania. Jest tak ponieważ mają one minimalną nośność. Główną przyczyną problemów jest używanie podrobionych produktów. Jeżeli trafiamy na szalunki, które są o połowę tańsze niż cała reszta to powinno wzbudzić nasze podejrzenia.

Oczywiście zdarzają się wspaniałe promocje, ale dokładnie je sprawdźmy. Nie warto oszczędzać kilku złotych, aby później mieć ogromne problemy. Zazwyczaj takie początkowe „oszczędności” prowadzą do większych wydatków, gdy musimy kupować szalunki ponownie.

Jak wybrać dobre szalunki ścienne?

Wszyscy szukamy najbardziej niezawodnych, bezpiecznych i łatwych w użyciu systemów. Przede wszystkim postawmy na jakość. Deskowanie ścienne ze stalową ramą i standardową okleiną ze sklejki wymagać będzie więcej prac konserwacyjnych niż rama ze stali ocynkowanej ogniowo, ze specjalnie zaprojektowaną sklejką o przedłużonej żywotności.

Najlepiej przeanalizować kilka opcji, w zależności od realizowanych przez nas projektów, i wybrać najlepiej spełniającą nasze potrzeby. Pamiętajmy, że zawsze najważniejszy będzie wybór deskowania.

Jedną z rzeczy na które warto zwrócić uwagę to fakt, czy będziemy mogli stosować szalunki  w przypadku ścian różnej wysokości. Im bardziej elastyczny system tym większy zwrot z naszej inwestycji.

szalunki ścienne

Bezpieczeństwo zakupów zapewni nam zawsze wybór znanych marek i zaufanych dostawców. Istnieje wiele europejskich stowarzyszeń zajmujących się kontrolą jakości. Członkostwo w nich oznacza, że firma jest szanowana i ma w branży zaufanie.

Jak już wspominaliśmy często produkty znanych marek są podrabiane. Pomimo, że wyglądają bardzo podobnie produkowane są w Chinach i nie mają odpowiedniej jakości. Ich zakup to duże ryzyko. Z jednej strony finansowe. Mogą one spowolnić realizację projektu, wymagać wielu napraw i dodatkowych inwestycji, co ostatecznie podniesie ich koszt.

Jednak przede wszystkim mogą one nie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa wszystkim znajdującym się w obrębie budowy. Pamiętajmy, że nie należy oszczędzać na czymś, co może spowodować wypadek. Zdrowie jest w końcu bezcenne.

Wynająć czy kupić?

Często możemy się zastanawiać, czy nie lepiej wynająć szalunki. Zależy to zasadniczo od dwóch kryteriów. Pierwsze z nich dotyczy projektu. Musimy się zastanowić jak długo zajmie nam dana realizacja, a co za tym idzie na jak długo musielibyśmy wynająć szalunki.

Przyjmuje się, że należy zakupić szalunki, jeżeli spodziewamy się, że wydatki na wynajem w ramach danego projektu mogą sięgnąć 60-65% ceny zakupu. Po podjęciu decyzji o inwestycji wybierzmy system, na którym jesteśmy w stanie zrobić wszystko, niezależnie od grubości płyty, wysokości podpór i przejść. Powinniśmy mieć również zapewnione co najmniej 10-lenie standardowe użytkowanie w terenie.

Drugie kryterium to nasze plany na przyszłość. Jeżeli wiemy, że w przyszłości będą to materiały często przez nas wykorzystywane również powinniśmy zdecydować się na zakup. Jest to po prostu inwestycja w rozwój naszej firmy.

Analizując to na konkretnej sytuacji to w przypadku projektu, który zajmie nam 24 miesiące prawdopodobnie lepiej będzie kupić szalunek. Jeżeli natomiast nie chcemy utrzymywać szalunków w przyszłości, mieć kłopotów z ich magazynowaniem, to wynajem będzie alternatywą dla nas.

Gdy nasz projekt jest niewielki sensowny będzie wynajem. Z drugiej strony możemy postrzegać to jako okazję inwestycyjną i zakupić szalunek, aby był gotowy do użycia w przyszłości.