Na czym polega regeneracja wałów?

Wielokrotnie słyszymy, że w naszym samochodzie czy maszynie potrzebna jest regeneracja wałów. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, na czym tak naprawdę taka regeneracja polega i po co się ją robi.

Trudno bowiem, by osoba niemająca wiedzy dotyczącej budowy i pracy samochodu czy innych pojazdów napędzanych siłą silnika, samodzielnie dokonała takiej regeneracji. Na czym ona polega i w jakich przypadkach trzeba ją zrobić, najlepiej w specjalistycznym zakładzie naprawy pojazdów?

Czym są wały napędowe?

Wały to części maszyny, które odpowiadają za przenoszenie mocy z jednych elementów na drugie. Najczęściej mają kształt walca. Siła jest w nich przenoszona wskutek obracania się wałów wokół własnej osi wraz z przynależnymi do niego elementami, takimi jak piasty, tarcze hamulcowe czy koła zębate.

Wał jest niezbędny w pracy samochodów i wszelkiego rodzaju maszyn rolniczych ze względu na to, że powoduje napędzanie tych elementów konstrukcji pojazdu, które są oddalone od siebie i których ze sobą z różnych względów nie połączono, na przykład dlatego, że muszą mieć odpowiedni zakres ruchomości. W przypadku aut funkcją wału napędowego jest przenoszenie momentu obrotowego ze skrzyni biegów na inne podzespoły.

Skąd biorą się uszkodzenia wałów?

W związku z długotrwałą i częstą eksploatacją maszyny następuje osłabienie jej komponentów – pewne części się wycierają wskutek tarcia o inne elementy. Właśnie tak dzieje się w przypadku wałów, które są narażona na otarcia podczas każdorazowego korzystania z maszyny rolniczej czy leśniczej.

Wieloletnie otarcia mogą z kolei powodować urazy mechaniczne wałów. Dlatego też zalecamy regularne przeglądy maszyn rolniczych i leśniczych, by uniknąć tego typu problemów. Niemniej jednak nawet w maszynach, o które dbamy, regeneracja wałów po kilku latach może okazać się koniecznością.

Na czym polega regeneracja wałów?

Istotą regeneracji wałów zarówno w autach osobowych, ciężarowych, jak i maszynach rolniczych oraz leśnych jest odtworzenie konstrukcji wału w taki sposób, by możliwie jak najbardziej przypominała konstrukcję nowego wału. Ponieważ wymiana wału na nowy jest droga, serwisy oferują usługę regeneracji, by obniżyć koszty.

Maszyny rolnicze

W ramach regeneracji możliwe jest dodatkowo zabezpieczenie wału przed kolejnymi usterkami dzięki zastosowaniu specjalistycznych lakierów. Warto, by klient dostarczył nam oryginalną specyfikację techniczną wałów, wówczas jesteśmy w stanie przywrócić mu oryginalne parametry, którymi charakteryzował się tuż po zakupie, niemal w 100%. Regeneracja polega zazwyczaj na rozmontowaniu wału, wymianie bądź naprawie jego uszkodzonych elementów, i ponownym zespawaniu oraz wyważeniu.

Etapy regeneracji wałów

By dokładnie sprawdzić, w jakim stanie są wały w danej maszynie, należy je najpierw wymontować i dokładnie obejrzeć. Dzięki temu specjalista jest w stanie ocenić, które elementy wału zostały uszkodzone na tyle, że wymagają wymiany bądź regeneracji. Jeśli wały są mocno zabrudzone, można zastosować piaskowanie bądź śrutowanie w celu ich oczyszczenia – wówczas dopiero widać, w jakiej są kondycji.

Po dokładnym oczyszczeniu i weryfikacji uszkodzeń dokonuje się wycięcia części bądź ich doprowadzenia do stanu jak najbliższego oryginalnemu. Jeśli istnieje konieczność wymiany pewnych elementów, następnie należy je zespawać w jedną całość i poprzez wyważenie sprawdzić, czy proces regeneracji przebiegł pomyślnie. Ostatnim etapem może być lakierowanie wałów w calu ich zabezpieczenia przed kolejnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Elementy wałów podlegające wymianie

Jakie części wałów w naszej maszynie czy samochodzie mogą ulec uszkodzeniu w takim stopniu, że zastąpienie ich nowymi elementami okaże się konieczne? Najczęstszym usterkom ulegają krzyżaki, obejmy, podpory, przeguby i półosie. Co powoduje uszkodzenia części? Drgania, na które są one narażone w trakcie jazdy. To one sprawiają, że elementy, wcześniej ściśle przylegające do siebie, po kilku latach są poluzowane. Można zlikwidować tę wadę właśnie wskutek regeneracji wałów i ich późniejszego wyważenia. Cena takiej usługi zaczyna się w granicach 100-150 złotych. Firmy realizujące regenerację, wyważanie i prostowanie wałów, inaczej zwanych rotorami, z osiowaniem w różnego rodzaju maszynach rolniczych czy leśniczych, takich jak na przykład kombajny wszystkich typów. Niezależnie od rodzaju maszyny, która uległa awarii, firma powinna być w stanie przywrócić jej sprawność i funkcjonalność nawet w jeden dzień.

Jaskot – profesjonalny partner w rolnictwie

Firma Jaskot jest marką, którą charakteryzuje najwyższa jakość obsługi klientów z branży rolniczej. Firma dostarcza maszyny rolnicze oraz oferuje wynajem maszyn. Obecnie w promocji jest sprzedaż maszyn z 2019 roku, w tym model firmy DEUTZ-FAHR 5110 G GS!

Więcej na jaskot.pl

Jaskot - maszyny rolnicze