Nadużywanie alkoholu – kiedy leczyć alkoholizm?

 Praktycznie każdy z nas, co jakiś czas ma styczność z alkoholem. Niestety wciąż przybywa osób, które zaczynają go znacząco nadużywać. I nie jest to jedynie domena osób biednych czy też niewykształconych, jak jest w mniemaniu większości społeczeństwa. Alkoholizm jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia, ale i woli, chęci oraz motywacji samej osoby uzależnionej. W innym wypadku terapia nie ma najmniejszego sensu, bowiem osoba uzależniona szybko powróci do swoich starych nawyków i nałogów.

Zauważyć problem i go zwalczyć

Pierwszym etapem na drodze do wyzdrowienia jest zauważenie problemu i chęć jego eliminacji. Problem muszą widzieć jednak nie tylko bliscy, ale przede wszystkim osoba uzależniona. Uświadomienie sobie, że jest się alkoholikiem i samemu nie da się sobie poradzić z tą chorobą, to podstawa w leczeniu i wprowadzeniu kolejnych form terapii. Ta ostatnia przewidziana jest także dla najbliższych osób. Przede wszystkim rodziny, która musi się zmagać z negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu najbliższej im osoby.

Terapia uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta

Nie istnieje jedna forma terapii. Skuteczne leczenie alkoholizmu bazuje nie tylko na farmakologii, w zależności od potrzeb, ale i psychoterapii. Leczony jest organizm pod względem fizjologicznym, jak i psychika pacjenta. U wielu osób, u których uzależnienie jest bardzo silne bądź też trwa długi czas, organizm zdążył się już przyzwyczaić do substancji alkoholowych dostarczanych do organizmu. Przy dłuższej przerwie dochodzi do pojawienia się zespołu odstawienia, który jest nie tylko niezwykle nieprzyjemny dla pacjenta, ale i zagraża jest zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego stosuje się odtruwanie organizmu, które ma na celu zredukować skutki uboczne zespołu odstawienia, a następnie doprowadzić do jego całkowitego wyeliminowania.

Wylecz swój alkoholizm

Terapia w grupie a terapia indywidualna

Jednocześnie prowadzona jest terapia indywidualna oraz grupowa. Podczas indywidualnych spotkań psycholodzy i terapeuci mają szansę poznać dokładaną przyczynę uzależnienia. Zwykle jest to mieszanina różnych sytuacji życiowych, rodzinnych, do tego predyspozycje w ogóle do powstawania jakichkolwiek uzależnień. Podczas zajęć grupowych pacjent ma okazję poznać historię innych. Patrzy z innej strony na problem, który niegdyś dla niego nie był problemem. Dostrzega aspekty, jakich wcześniej mógł nie zauważać. Ponadto praca w grupie przynosi korzyści, w postaci otrzymania wsparcia i zrozumienia od osób, które znajdują się w tej samej sytuacji. Przy dobrej woli, chęci współpracy i przede wszystkim zrozumieniu mechanizmu powstania własnego uzależnienia, można całkowicie wyzdrowieć. Choć należy pamiętać, że alkoholikiem zostaje się do końca życia. Jakakolwiek próba powrotu do starych nawyków niweczy cały trud włożony w dotychczasowe leczenie. Pacjent musi zatem zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie ze sobą uzależnienie nie tylko dla niego, ale i dla jego najbliższych.

Uzależnienie od alkoholu może być niekiedy trudne do rozpoznania, bowiem w wielu kręgach spożywanie go jest widziane, jako coś zupełnie normalnego. Tu jednak rolę odgrywają najbliżsi, a następnie specjaliści, którzy są w stanie rozpoznać punkt graniczny.