Najciekawsze zabawy z kształtkami piankowymi – sprawdź nasze propozycje

Przedszkola zapewniają dzieciom nie tylko właściwą opiekę, ale również warunki do prawidłowego rozwoju. Temu służą pomoce dydaktyczne i zabawki edukacyjne, które pozwalają dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym na nabywanie konkretnych umiejętności, a także dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Pomoce dydaktyczne stanowią wyposażenie sal zabaw w przedszkolu po to, aby dzieci mogły w atrakcyjny sposób bawić się i spędzać czas. 

Czym są kształtki piankowe?

Kształtki piankowe wykorzystywane są w przedszkolach, na placach zabaw i w gabinetach rehabilitacyjnych jako pomoce do integracji sensorycznej. Rozwijają one zdolności motoryczne. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom w trakcie zabawy oraz możliwość łatwego czyszczenia i dezynfekcji. W pokrowcu wykonanym z materiału wyposażonego w powłokę z PCV znajduje się miękka, nietoksyczna pianka, która nie chłonie wilgoci. Kształtki wykorzystywane są do zajęć indywidualnych dzieci wymagających rehabilitacji, ale również do zabaw w grupie. Można je łatwo ułożyć, dlatego nie zajmują wiele miejsca. Posiadają wszelkie możliwe certyfikaty i atesty. 

Czy kształtki piankowe są atrakcyjną pomocą dydaktyczną dla dzieci?

Miękkie i kolorowe kształtki piankowe o różnych kształtach są wyzwaniem dla dziecięcej wyobraźni. Niezwykle lekkie umożliwiają dzieciom również o specjalnych potrzebach edukacyjnych, na przykład z autyzmem i zaburzeniami integracji sensorycznej, budować różnego rodzaju konstrukcje, doskonalić przy tym motorykę, zdolności ruchowe, równowagę i umiejętność współpracy w grupie. Wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem kształtek piankowych pomaga maluchom dużo szybciej wrócić do pełnej sprawności ruchowej.

Jak kształtki piankowe wpływają na rozwój dzieci?

Kształtki piankowe są pomocą dydaktyczną i rehabilitacyjną, która ma ogromny wpływ na rozwój dzieci, gdyż stymulują umysł i rozwijają kreatywność. Można je stosować w celu poprawy funkcjonowania narządów ruchu, siły mięśniowej i wydolności organizmu, a także koordynacji ruchowej. Są stosowane do ćwiczeń, które pomagają dzieciom w lepszym oddychaniu. Uczą je lepiej radzić sobie z własnymi problemami i ograniczeniami. To doskonała pomoc w rehabilitacji maluchów z problemami zdrowotnymi, a także w zakresie  motoryki małej i dużej, również po urazach i zabiegach medycznych. Są doskonałą zabawką dla przedszkolaków, wykorzystywaną w salach i świetlicach. Wspomagają terapię integracji sensorycznej, pomagając dzieciom lepiej zrozumieć i odczuwać bodźce. Zaletą kształtek piankowych jest to, że maluchy chętnie uczestniczą dzięki nim w zabawie, dlatego doskonale sprawdzają się w przedszkolach oraz tam, gdzie prowadzone są zajęcia i terapie dla najmłodszych. 

dzieci

Jakie zabawy można zorganizować dziecku dzięki kształtkom piankowym?

Rynek oferuje szeroki wybór różnorodnych kształtek piankowych.  Wszystkie mają atrakcyjne kolory i kształty. Są przyjemne w dotyku, dlatego zachęcają dzieci do zabawy. Posiadają różne kształty, między innymi, łuku, klina, walca, tunelu, opony, półkola, rampy, bieżni, belki, fali, materaca i schodków. Wielkie klocki piankowe mogą służyć do zabawy już maluchom w wieku dwóch lat. Dzięki nim można organizować dzieciom następujące zabawy:

  • Budowanie toru przeszkód z wykorzystaniem opony, łuku, bieżni, tunelu, walca, a także materaca. Maluchy budując, a potem pokonując kolejne przeszkody doskonalą motorykę małą i dużą, wzmacniają siłę mięśni i stawów, a także ogólną sprawność fizyczną. Tego rodzaju tor będzie doskonałą zabawą dla dzieci, a jednocześnie dużym wyzwaniem. 
  • W basenie z piłkami, którego uzupełnienie może stanowić na przykład klin, fala, kostka, które pełnią funkcję schodów po dopasowaniu do wysokości basenu. Jest to bezpieczne miejsce do zabawy, które cieszy się dużą popularnością wśród maluchów. 
  • Ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem miękkich materaców piankowych, bieżni i gruszki, zestawu skrzynia, półwałka, które mogą być wykorzystywane w salach rehabilitacyjnych i terapeutycznych. 
  • Budowanie różnorodnych mniej lub bardziej skomplikowanych budowli i konstrukcji z wykorzystaniem kształtek piankowych takich jak: megaklocki, które cieszą niebywałą popularnością wśród dzieci, dlatego są częstą pomocą dydaktyczną wykorzystywaną w przedszkolach, a także w gabinetach rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Tworzenie budowli ogranicza jedynie wyobraźnia malucha.  
  • Zabawa w dom dzięki zestawowi mebelków piankowych takich jak: kanapa, narożnik, fotel, stoliczek, pufa.
  • Zabawa w kolory z wykorzystaniem maty terapeutycznej z klockami. Dzięki niej maluch poznaje różne barwy. Sama mata może być również wykorzystywana jako dywan do zabawy.