Najczęstsze awarie maszyn rolniczych

maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze to sprzęt, od którego wymaga się właściwie nieustannej pracy – od jego niezawodności zależy przecież jakość pracy tak wielu ludzi.

Z definicji większość z nich charakteryzuje się więc niezwykłą solidnością i małą podatnością na awarie, choć oczywiście w praktyce trudno wyeliminować ryzyko wszystkich usterek, szczególnie w sezonie, podczas bardzo intensywnej eksploatacji.

 

Jakie są najczęstsze awarie maszyn rolniczych i jak sobie z nimi poradzić?

Jakie maszyny psują się najczęściej?

Choć na rynku maszyn rolniczych istnieje wiele różnego rodzaju pojazdów i narzędzi, trudno powiedzieć które z nich są najbardziej podatne na uszkodzenia – właściwie każda będzie się psuła, pytanie tylko jak często.

Tym, co zdecydowanie wpływa na wydajność maszyny, to przede wszystkim szybkość zużywania się poszczególnych elementów podczas pracy, z powodu tarcia, czy korozji. Producenci obiecują zwykle, że ich maszyny będą w stanie sprawnie pracować przez nawet 20 lat.

Problem w tym, że im bardziej skomplikowana ich budowa, tym większa szansa na uszkodzenie mniejszego elementu i konieczność wymiany go przed kontynuacją pracy.

Najwyższą awaryjność maszyn rolniczych odnotowuje się zdecydowanie w przypadku ciągników – maszyn tak uniwersalnych, że pracujących właściwie nieustannie w zróżnicowanym terenie i warunkach pogodowych.

maszyna rolnicza

O ile większość rolników dba o drogie, bardzo skomplikowane maszyny, o tyle ciągnik jest ich podstawowym narzędziem roboczym, często zostawianym w nieco zaniedbanym stanie. A wszystko odbija się przecież na jego ostatecznej kondycji.

Do często psujących się elementów, zarówno w przypadku ciągników jak i innych maszyn rolniczych, z pewnością należą wszelkie podzespoły narażone na zanieczyszczenia mechaniczne, a więc zabrudzenia glebą, kurz czy błoto.

Elementy te mogą szybko ulec korozji, która osłabia poszczególne elementy i znacząco obniża ich ostateczną wytrzymałość. Uszkodzeniom tego typu ulegają więc często wszelkiego rodzaju przenośniki stosowane przy uprawie roślin okopowych, czy zespoły robocze w maszynach uprawowych.

Do awaryjnych sprzętów należą też opryskiwacze, w zbiornikach których mogą pozostawać resztki cieczy roboczej, narażając elementy pompy czy zbiornika na uszkodzenia szczególnie zimą, gdy wszelkie płyny znajdujące się w maszynie mogą zwyczajnie zamarznąć.

A skoro o zamarzaniu mowa, uszkodzeniom mogą podlegać także chłodnice i zbiorniki paliwa – zalegające tam ciecze mogą przyczyniać się do szybkiej korozji lub zamarznąć, powodując trwałe uszkodzenie podzespołu każdej maszyny.

Na koniec należy koniecznie wspomnieć o skomplikowanych pod względem budowy maszynach takich jak kombajny, w których jednymi z podstawowych elementów są wszelkiego rodzaju podzespoły obrotowe, łańcuchy, czy przekładnie.

Towarzyszące im nieustannie tarcie sprawia, że elementy te są podatne na awarie podczas długiej, wielogodzinnej eksploatacji. Warto w porę wyłapywać ich drobne usterki i reperować każdą napotkaną przeszkodę zanim ta doprowadzi do większej awarii, która całkowicie uziemi maszynę.

Serwis maszyn rolniczych

Jak radzić sobie z awaryjnością maszyn rolniczych? Trudno jej uniknąć, bo przecież maszyny są po to, by pracować. Warto pamiętać jednak o solidnej pielęgnacji maszyn, utrzymywaniu ich w należytej czystości, przechowywaniu w odpowiednich warunkach i przede wszystkim wykonywaniu regularnych przeglądów oraz serwisowaniu.

Trudno wyobrazić sobie sprawne działanie maszyny i brak niespodziewanych awarii w sytuacji, gdy nie wiemy nawet co dzieje się w środku.

Kwestia ta jest szczególnie istotna poza sezonem – maszyny należy sprawdzić pod kątem awarii już późną jesienią i zostawić sobie zapas czasu na ewentualne większe naprawy zamiast odkładać to na ostatnią chwilę, tuż przed pierwszym wyjazdem w pole.