Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe – inteligentne systemy sterowania oświetleniem

We współczesnym świecie coraz częściej ludzie są zastępowani przez maszyny, a pewne zawody wymierają. Podczas gdy kiedyś do sterowania oświetleniem ulicznym potrzebny był człowiek, dziś wszystko dzieje się automatycznie, a czynnik ludzki jest eliminowany do minimum. Jednak inteligentne systemy sterowania oświetleniem możemy spotkać nie tylko na ulicach, ale także w domach czy biurach. Jak ułatwiają nam życie?

Czym jest inteligentny system sterowania oświetleniem?

Inteligentny system sterowania oświetleniem to zespół urządzeń, dzięki którym można automatycznie sterować oświetleniem elektrycznym, włączając je i wyłączając, a także ściemniając bądź rozjaśniając w zależności od potrzeb i natężenia naturalnego światła w postaci promieni słonecznych. Podczas gdy wcześniej ręcznie sterowano natężeniem światła przy jego samoistnym załączaniu się i wyłączaniu, obecnie w zasadzie wszystko dzieje się przy pomocy komputera, który samodzielnie decyduje, jaka ilość światłą jest potrzebna. Tego typu systemy wykorzystuje się zarówno w oświetleniu ulicznym, jak i w zakładach produkcyjnych i przemysłowych oraz w domach prywatnych, których właściciele również liczą na finansowe oszczędności.

rozwiązania oświetleniowe fabryka

Dlaczego systemy sterowania oświetleniem określamy mianem „inteligentnych”?

Systemy sterowania oświetleniem niejako zastępują działania człowieka. Gdy ustawimy stały poziom natężenia światła, elektroniczne urządzenia będą dążyć do zachowania go, samodzielnie regulując ilość światła sztucznego, by zbliżyć jego parametry do tego naturalnego. Ponadto jeśli przez ustalony wcześniej czas nikt nie przebywa w danym pomieszczeniu bądź w okolicy, następuje automatyczne wyłączenie światła. I odwrotnie, gdy ktoś wchodzi do budynku czy pomieszczenia, komputer samoczynnie włącza diody LED, wyczuwając ruch.

Inteligentny system sterowania oświetleniem to sposób na oszczędności w miejskim budżecie

W miastach system inteligentnego oświetlenia sprawdza się nie tylko dlatego, że pozwala na automatyczne załączanie się lamp ulicznych wieczorem i ich wyłączanie rano. Gdy ruch uliczny w środku nocy jest stosunkowo nieduży, a samochodów na ulicach mało, możliwe jest obniżanie natężenia światła z latarni, co pozwala na spore oszczędności (w granicach kilkudziesięciu procent wykorzystania energii elektrycznej).

Możliwe jest dostosowywanie natężenia światła do miejsca i panujących warunków – więcej świateł powinno docierać w miejscach niebezpiecznych, w których istnieje zwiększone ryzyko wypadków, na przykład na przejściach dla pieszych czy skomplikowanych skrzyżowaniach. Warto pamiętać, że działania zmierzające do ochrony środowiska wskutek wykorzystania inteligentnych systemów oświetlenia są gorąco wspierane przez włodarzy Unii Europejskiej – można otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych na takie projekty, a nawet specjalne nagrody za innowacyjne pomysły w tym zakresie.

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem w domu? Z Globus Lighting to możliwe

Nie tylko w miejskim oświetleniu sprawdzi się inteligentny system sterowania. Z powodzeniem możemy go zastosować we własnym domu – nie będziemy musieli zastanawiać się, czy wyłączyliśmy światło, wychodząc z pomieszczenia. Jeśli będziemy wracać do domu, czujka zasygnalizuje naszą obecność, włączając światło, byśmy wieczorem mogli trafić kluczem w dziurkę od klucza czy nie potknęli się na przydomowych schodach. Do tego typu inteligentnego systemu sterowania potrzebne są zarówno czujniki ruchu jak i jasności, co stanowi pewną inwestycję, która jednak szybko się zwróci.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem oczkiem w głowie inwestorów

Inwestorzy poszukują wszelkiego rodzaju innowacyjnych rozwiązań, którymi mogą zachęcić swoich klientów do zainteresowania ofertą. Dzięki stosowaniu inteligentnych systemów sterowania oświetleniem uzyskujemy większą efektywność światła, ograniczając w ten sposób nadmierny i niepotrzebny pomiar mocy. Z kolei nowoczesne oprawy LED zapewniają większą wydajność systemu oświetleniowego dla danego budynku czy pomieszczenia. W zależności od wielkości zapotrzebowania na energię elektryczną, zwrot inwestycji może nastąpić w ciągu kilku lat, zakładając, że obniża koszty energii choćby o 50%.

rozwiązania oświetleniowe magazyn

Inteligentne systemy oświetleniowe sposobem na przyciągnięcie klienta?

Skoro ludzki organizm najlepiej funkcjonuje przy świetle słonecznym, inteligentne systemy sterowania oświetleniem powinny oferować zbliżone parametry oświetlenia. Dzięki mieszaniu barw światła – najczęściej białego z żółtym – jesteśmy w stanie ustawić najbardziej optymalne światło. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie użytkowników – studentów w uczelnianych budynkach czy salach wykładowych, pacjentów w szpitalnych salach oraz pracowników biur, co zwiększa efektywność ich działań. Odpowiednio operując światłem, można także zachęcać klientów do odwiedzenia lokalu i sklepu, za pomocą światła tworząc wrażenie przytulności czy romantyczny nastrój. Jeśli i Ty chcesz oszczędzić nieco pieniędzy, zgłoś się do Globus Lighting.