Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu biurowym

Dobre oświetlenie to podstawa komfortowej pracy w biurze i szansa na uchronienie pracowników przed nadmiernym zmęczeniem wzroku spowodowanym ciągłym wytężaniem oczu przed ekranem komputerów. Tradycyjne rozwiązania, choć skuteczne, dziś mogą nie spełniać już wszystkich wymogów odnośnie do wymaganych warunków w pracy w biurze i to między innymi z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na modernizację oświetlenia. Jakie nowoczesne rozwiązania stosuje się dziś w oświetleniu biurowym?

Oświetlenie biurowe LED

Oświetlenie LED doskonale znane jest dziś zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i domowych, pojawiając się coraz częściej zarówno w halach magazynowych, witrynach sklepowych i oświetleniu ulicznym, jak i biurach, małych stanowiskach pracy czy w domach, jako oświetlenie główne i dekoracyjne. Ze względu na różnorodność dostępnych opraw LED i natężenia światła, jakie można wygenerować za pomocą LED-ów, oświetlenie to sprawdza się doskonale tam, gdzie wysokie oddanie barw, duża ostrość światła i dobre skierowanie strumienia światła są niezwykle istotne.

Firmy stawiają współcześnie nie tylko na rozwiązania korzystne z punktu widzenia komfortu pracy i ergonomii poszczególnych stanowisk, ale też na sposoby zagwarantowania wysokiej wydajności energetycznej przy niskim zużyciu i kosztach energii elektrycznej. W przypadku biur, gdzie przez cały dzień poza oświetleniem energia czerpana jest przez komputery i niezbędne urządzenia, możliwość zmniejszenia kosztów poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań LED-owych wydaje się doskonałym wyjściem.

Jak wybrać oświetlenie do biura – przegląd nowoczesnych rozwiązań

Na komfort pracy w biurze wpływają nie tylko dobrze dopasowane biurko, krzesło czy odpowiednie ustawienie monitora komputerowego, ale też właśnie Oświetlenie biurowe LED. Nieodpowiednio dobrane potrafi powodować znacznie szybsze zmęczenie oczu, brak energii i motywacji do pracy, natomiast właściwe powinno dopasowywać się do specyficznych i zmieniających się warunków otoczenia na stanowisku pracy tak, by zawsze gwarantować optymalne rezultaty. Na rynku pojawia się więc coraz więcej rozwiązań z zakresu oświetlenia LED dopasowanych do specyficznych warunków pracy, w tym także osłon LED dla biur w różnych wariantach umożliwiających montaż w każdej przestrzeni.

Jak dobrać LED-y do oświetlenia biurowego? Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim oferty marek takich jak Luxon, które w swoich zasobach posiadają rozwiązania dedykowane do warunków pracy w biurze i przygotowane tak, by gwarantowały optymalne warunki pracy na każdym stanowisku. Oprawy takie konstruowane są z uwzględnieniem obowiązujących norm i przepisów, tak by zastosowanie ich w przestrzeni biurowej wymagało jedynie dobrego rozplanowania instalacji oświetlenia. Nie oznacza to oczywiście, że można montować światła zupełnie dowolnie. Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o ostatecznych rozwiązaniach odpowiednich dla danej przestrzeni będzie jego powierzchnia i rozłożenie przestrzenne. W biurach, które wykorzystują sporo światła naturalnego, zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne będzie znacznie mniejsze, choć oczywiście będzie zależało też od pogody na zewnątrz czy pory roku. Tu do głosu dochodzą jednak nowoczesne systemy sterowania oświetleniem, dzięki którym możliwe jest zmienianie ustawień oświetlenia w biurze bez ingerencji w samą instalację.

oświetlenie ledowe biura
Luxon — Producent oświetlenia biurowego. Sprawdź ofertę na stronie: www.luxon.pl

Systemy sterowania oświetleniem LED – nowoczesne rozwiązania w biurze

Oświetlenie do biura można podzielić standardowo na oświetlenie główne i punktowe, gdzie pierwsze będzie zapewniało źródło światła dla większej przestrzeni a dodatkowe światła punktowe doświetlą pojedyncze stanowiska pracy. W ofercie firmy Luxon pojawiły się więc zarówno duże, kasetonowe oprawy LED możliwe do wmontowania w sufit lub eleganckiego podwieszenia oświetlenia, małe światła punktowe oraz listwy świetlne, które mogą zadziałać zarówno jako oświetlenie główne jak i dekoracyjne. Zastosowanie oświetlenia LED w dowolnego rodzaju oprawach w połączeniu z inteligentnym systemem sterowania pozwala na  zaprogramowanie doświetlenia przestrzeni roboczej przy zachowaniu optymalnej ergonomii stanowisk pracy. Oświetlenie LED dedykowane do biur posiada zwykle wysoki współczynnik oddawania barw, dając szansę na wielogodzinną pracę bez nadmiernego zmęczenia oczu i negatywnych skutków zbyt ostrego oświetlenia pomieszczenia.

Nowoczesne rozwiązania w oświetleniu biurowym wykorzystujące technologię LED pozwalają na znaczące ograniczenie kosztów energii elektrycznej i konserwacji źródeł światła, jednocześnie gwarantując wysoką ergonomię i komfort pracy na każdym pojedynczym stanowisku. Dzięki zastosowaniu LED-ów każde biuro może stać się przyjaznym i efektownym wizualnie środowiskiem pracy.