Nowoczesne technologie w stomatologii – jak zmieniają podejście do leczenia?

Rozwój medycyny to szansa dla wielu osób na w pełni zdrowie i komfortowe życia. Postęp ten zachodzi także w obszarze stomatologii, dzięki czemu pacjenci mają pełne, estetyczne uzębienie, pozbawione ubytków czy uszczerbków. Za sprawą nowoczesnych technologii wszelkie zabiegi są jeszcze bardziej efektywne, mniej bolesne oraz znacząco ułatwiają pracę dentystoim.

Technologie wykorzystywane w procesie diagnostycznym, wybielania, protetyce

Trzeba pamiętać, że nowoczesne technologie oraz narzędzia to pomoc i ułatwienie dla lekarza, ale nie wyręczają go całkowicie. To specjalista ma wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu może ocenić stan pacjenta oraz dostosować właściwy proces leczenia. Wszelkie urządzenia czy techniki to ułatwienie, lecz nie stanowią zastępnika dla profesjonalnej osoby.

Diagnostyka stomatologiczna

Zdjęcia pantomograficzne/cefalometryczne/punktowe – nieodłącznym elementem współczesnej diagnostyki stomatologicznej są fotografie. Obecnie wykorzystywane technologie pozwalają dobrać rodzaj zdjęcia do potrzeb pacjenta i tego, co stomatolog chce zobaczyć. Mogą one pokazać konkretne zęby i korzenie oraz ich szczegółową budowę np. kanały i torbiele, do tego kanały zatokowe, całe uzębienie czy tkanki miękkie.

Skanery wewnątrzustne – bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można dokładnie poznać stan uzębienia w szybki i nowatorski sposób. W tym przypadku lekarz nie musi robić tradycyjnych wycisków, a odpowiednie urządzenie wykona pełen, bardzo precyzyjny cyfrowy obraz.

T-Scan – nowatorskie podejście do uzyskania danych na temat uzębienia. Pacjent wkłada do ust element przypominający gryzik i poprzez zaciśnięcie powstają konkretne dane o zębach. Stomatolog ma informacje o sile nacisku lub który ząb ma pierwszy kontakt z powierzchnią maszyny.

Wybielanie zębów

Airflow®Prophylaxis Master – do pięknego uśmiechu konieczne jest specjalistyczne czyszczenie zębów i tutaj także z pomocą przychodzą nowe technologie. Profesjonalna maszyna używa wody i piasku pod odpowiednim ciśnieniem, dzięki czemu usuwa zanieczyszczenia na zębach. Co ważne, jest to bezpieczna i delikatna metoda, zatem nie powoduje dodatkowych podrażnień lub uszczerbków, a nawet jest polecana osobom z wrażliwymi dziąsłami.

Lampa Beyond – bardzo nowoczesny sprzęt do wybielania zębów czy niwelowania przebarwień. Lampa działa w połączeniu z żelami, które trzeba nałożyć na zęby, a następnie przystawić do nich odpowiednie zimne światło. To bardzo skuteczny, ale też wygodny zabieg, który daje trwałe efekty. Składniki preparatu zostają aktywowane przez urządzenie i działają nawet wewnątrz struktury uzębienia.

Systemy protetyczne

CAD/CAM – sposób na bardzo szybkie zbadanie i wytworzenie personalizowanego, bardzo dokładnego elementu uzupełniającego jamę ustną np. nakładki czy wykładki dentystycznej. Urządzenie skraca czas badania, jak też realizacji, zatem pacjent może podczas jeden wizyty dostać wymagane wypełnienie. TO coraz częściej wykorzystywana technika, ponieważ oznacza oszczędność czasu lekarza oraz natychmiastową pomoc pacjentowi. Do wytworzenia niezbędnych elementów wykorzystuje tlenek cyrkonu i ceramikę szklaną, które do tego odznaczają się trwałością oraz wytrzymałością.

Technologia SLM – prawdziwa rewolucja w protetyce, czyli za pomocą lasera uzyskiwany jest specjalny proszek, który składa się z wielu różnych kompozytów metali i innych materiałów. Z tej mieszanki można wykonać uzupełnienia protetyczne np. korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, protezy ruchome. Następnie z uzyskanego tworzywa specjalna maszyna niemal drukuje spersonalizowany element.

stomatolog

Zalety nowoczesnych technologii dla pacjentów i stomatologów

Za sprawą nowoczesnych urządzeń i technik, wykorzystywanych m.in. w polecanej przez nas klinice stomatologicznej w Opolu, wiele zabiegów jest bardziej komfortowych dla pacjentów. Oznacza to nie tylko brak lub zdecydowanie mniejszy ból, ale też krótszy okres spędzony na fotelu, co oznacza oszczędność czasu. 

To świetna korzyść nie tylko dla osób korzystających z pracy stomatologa, ale też dla samego lekarza. Dzięki różnym współczesnym i nowym możliwościom skraca się wizyta, a tym samym można przyjąć więcej osób jednego dnia, zaś sama praca będzie wykonana jeszcze bardziej precyzyjnie i bez niepotrzebnego stresu. 

Wielkim plusem nowoczesnych technologii w gabinecie jest spełnianie oczekiwań osób szukających pomocy. Ograniczone możliwości przez wiele lat oznaczały, że pewnych zabiegów nie da się wykonać w takim stopniu, aby w pełni usatysfakcjonowały obie strony. Teraz jest to możliwe właśnie dzięki nowoczesności i do tego w bardzo atrakcyjnej cenie.