Objawy które powinny skierować nas do proktologa

Schorzenia końcowego odcinka przewodu pokarmowego mogą wydawać nam się wstydliwym tematem, jednak ich skuteczne leczenie do klucz do poprawy jakości naszego życia. W tym zadaniu pomoże nam proktolog – specjalista w zakresie chorób odbytnicy i jelita grubego.

Nie musisz obawiać się swojej pierwszej wizyty u proktologa. Z tego artykułu dowiesz się, jak ona przebiega oraz jakich badań diagnostycznych możesz się spodziewać. Sprawdź, czy doświadczane przez Ciebie objawy są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia proktologicznego.

Kim jest proktolog?

Proktolog to lekarz specjalizujący się w chorobach zapalnych i nowotworach odbytu oraz jelita grubego. Posiada on doświadczenia w zakresie diagnozowania i leczenia dolegliwości dotykających końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Proktolog może również przeprowadzać lub konsultować niektóre zabiegi chirurgiczne, jak nacięcie ropnia okołoodbytniczego.

Jakie objawy należy skonsultować z proktologiem?

Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u proktologa, niektórym osobom wydają się wstydliwe. Nie należy jednak ich ignorować i zaniedbywać swojego zdrowia. Proktolog to osoba, która do dolegliwości ze strony odbytu podchodzi bardzo profesjonalnie i nie ma zamiaru nas oceniać. Oto lista symptomów mogących świadczyć o poważnym problemie, w którym pomoże nam proktolog:

  • Świąd, pieczenie lub ból odbytu. Ból może utrzymywać się cały czas lub pojawiać się tylko przy oddawaniu stolca albo siadaniu na krześle;
  • Powtarzające się często zaparcia oraz uczucie niepełnego wypróżniania się;
  • Przewlekłe biegunki i rozwolnienia;
  • Obecność krwi lub śluzu w oddawanym stolcu;
  • Bolesny ropień w okolicy odbytu świadczący o infekcji;
  • Uciążliwe gazy, często pojawiające się wzdęcia.

To właśnie z proktologiem należy skonsultować się, gdy rozpoznajemy u siebie początki choroby hemoroidalnej.

Jak przebiega pierwsza wizyta u proktologa?

Pierwsza wizyta u proktologa będzie obejmować przede wszystkim dokładny wywiad z pacjentem. Lekarz zapyta o nasze dolegliwości, ich nasilenie oraz moment, w którym się pojawiły. Będzie też chciał dowiedzieć się czegoś o historii ewentualnych chorób odbytnicy i jelita grubego w rodzinie pacjenta.

Następnie przystąpi do badania per rectum, czyli wprowadzeniu do odbytu pacjenta palca. Do badania per rectum używa się środka znieczulającego lignocainum. Jest ono bezbolesne a jedynym dyskomfortem dla pacjenta może okazać się konieczność przyjęcia pozycji polegającej na przyklęknięciu i oparciu ciężaru ciała na łokciach. Na koniec wizyty lekarz opowie pacjentowi o swoich wnioskach, wypisze receptę i zleci kolejne badania, jeśli uzna to za stosowne.

Do pierwszej wizyty u proktologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi odwiedzać lekarza na czczo. Warto jednak przypomnieć sobie jak najwięcej informacji o swoich objawach i w razie obawy przed zapomnieniem zapisać je na kartce. Jeśli wykonywaliśmy już jakieś badania w kierunku diagnozy naszych dolegliwości, powinniśmy zabrać ze sobą uzyskane wyniki.

Jakie jeszcze badania diagnostyczne przeprowadza proktolog?

W proktologii wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje badań diagnostycznych. Wszystkie z nich są tak zwanymi badaniami endoskopowymi, czyli wykorzystującymi sondę, którą wprowadza się do wnętrza ciała pacjenta. Sonda znajduje się na zakończeniu giętkiej rurki, posiada też kamerę i latarkę pozwalające na dokładne obejrzenie tkanek. Do wspomnianych badań należą:

  • Anoskopia pozwalająca na identyfikację schorzeń kanału odbytu, których nie widać z zewnątrz;
  • Rektoskopia, która również bada wnętrze odbytu i odbytnicy, ale pozwala także na pobieranie wycinków do badania histopatologicznego;
  • Kolonoskopia służąca do oglądania i pobierania wycinków tkanek z całego jelita grubego.

Może się zdarzyć, że proktolog będzie zalecał również wykonanie takich badań jak USG przezodbytnicze, prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego, test na krew utajoną, laboratoryjne badanie krwi i kału.

Na czym polega leczenie proktologiczne?

Proktologia posługuje się głównie środkami farmakologicznymi, które pacjent przyjmuje doustnie lub w postaci wkładanych w odbyt czopków. Niektóre patologiczne zmiany tkanek wymagają chirurgicznego usunięcia.

Pochodzisz z województwa dolnośląskiego i zastanawiasz się, gdzie przyjmuje dobry lekarz? Proktolog z Jeleniej Góry, gdzie mieści się Centrum Medyczne Zabobrze, wyposażone jest w nowoczesny sprzęt do diagnostyki proktologicznej oraz zatrudniające doświadczoną kadrę lekarzy.