Operacyjne leczenie hemoroidów

W dzisiejszych czasach, postęp medycyny jest szczególnie duży. Coraz więcej chorób i problemów fizycznych da się usunąć poprzez przeprowadzenie operacji. Przeprowadzenie operacji jest jednak najczęściej jedyną lub ostateczną formą leczenia. Przychodnie oraz praktyki lekarskie umożliwiają nam pozbycie się wielu problematycznych schorzeń  chorób. Jednym z poważniejszych problemów, jakie można dziś usunąć operacyjnie, są hemoroidy.

Hemoroidy, jako żylaki odbytu, są szczególnie uciążliwym i bolesnym problemem. Uciążliwe objawy, jakie im towarzyszą, mogą być niepokojącym znakiem. Zauważenie ich nie może być ignorowane. Hemoroidy mogą nam znacznie utrudniać życie, niezależnie od tego gdzie pracujemy, jak żyjemy na co dzień oraz ile mamy lat. W każdym przypadku, jest to problem, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć.

Kiedy należy przeprowadzić leczenie operacyjne?

W większości przypadków, żylaki odbytu nie są aż tak szkodliwe, aby trzeba było je operować. Lekarze zalecają pacjentom stosowanie konkretnych leków lub maści, tzw. nasiadówek ziołowych i spożywanie dużych ilości błonnika w celu zmniejszenia guzków lub ich zaniknięcia.
Hemoroidy należy leczyć zabiegowo, gdy żylaki są o wiele większe, bardziej bolesne i trudniej jest się ich pozbyć. W takich przypadkach, przeprowadzane są zabiegi takie jak wymrażanie żylaków (krioterapia), fotokoagulacja, metoda Barrona (zakładanie gumek na żylaki) oraz wstrzykiwanie w nie środka, po którym żylaki kurczą się.

Leczenie operacyjne jest konieczne, jeśli żylaki są szczególnie duże i zakrzepłe, powodują straszny ból i obficie krwawią. Oprócz tego, operację należy przeprowadzić wówczas, gdy większość metod leczenia zawodzi lub jest nam się szczególnie trudno pozbyć żylaków. Chirurgiczne wycięcie hemoroidów znacznie poprawi jakość życia każdego z pacjentów. Po operacji ustępują wszystkie objawy. Uciążliwe krwawienie, boleści przy wypróżnianiu się oraz świąd i pieczenie, to objawy, które szczególnie przeszkadzają w codziennych obowiązkach.

Usuwanie hemoroidów to operacja, która jest zaliczana do chirurgii jednego dnia. Gdy operacji dokonuje doświadczony proktolog, niemożliwe jest powstanie powikłań. Warto jednak pamiętać, że w zależności od naszego trybu życia, organizmu i natężenia choroby, hemoroidy mogą czasem nawracać. Jednak w większości przypadków, usunięcie żylaków odbytu w sposób chirurgiczny, całkowicie eliminuje problem hemoroidów. Po operacji, pacjent może czuć niewielki ból; ewentualnie, może mu towarzyszyć nietrzymanie stolca. Jednak po upływie kilku dni, wszystko wraca do normy – pacjent może na nowo rozpocząć aktywność fizyczną i powrócić do codziennych obowiązków.

Przyczyny rozwoju choroby

Przyczyny, które mogą wywoływać tę chorobę, mogą być bardzo różne. Do najczęściej spotykanych, należą częste zaparcia oraz szczególnie silne parcie podczas korzystania z toalety. Poza tym, przyczynami powstania hemoroidów mogą być również: naturalny poród oraz przebyta ciąża. Niezależnie od przyczyn występowania hemoroidów, konieczna jest nasza szybka reakcja. Choroba bowiem może się rozwijać w szybkim tempie – im prędzej udamy się do lekarza, tym lepiej. W przypadku, gdy rozwój choroby nastąpi pomimo stosowanego leczenia, należy przeprowadzić operację usunięcia żylaków.

Objawy, jakie towarzyszą hemoroidom

Różne są objawy, jakie mogą nam towarzyszyć podczas rozwoju hemoroidów. Do najbardziej znanych, zalicza się krwawienie z odbytu (przede wszystkim podczas załatwiania się). Krew można dostrzec na bieliźnie oraz na papierze toaletowym. Oprócz tego, bardzo często chorobie towarzyszy pieczenie, swędzenie oraz ból. Niekiedy, w przypadku szybkiego rozwoju choroby, mogą jej towarzyszyć wypadające guzki krwawnicze.