Oświetlenie schodów – pomysł na efektowne wnętrze

Wiele można przeczytać na temat oświetlenia kuchni, jadalni, salonu, biura czy sypialni. Jednak często pomija się jeden bardzo ważny obszar – oświetlenie schodów. Nie należy go lekceważyć. Jest ono bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Co więcej może pomóc nam stworzyć spektakularne wnętrze.

Dlaczego oświetlenie schodów jest koniecznością?

Ciemne schody są wyjątkowo niebezpieczne. Pojedyncze potknięcie może mieć wyjątkowo bolesne konsekwencje. Spadając z niedoświetlonych stopni możemy się poważnie poobijać, a nawet połamać. Odpowiednie oświetlenie schodowe poprawia bezpieczeństwo i zapobiega wypadkom. Z tego powodu zaleca się, żeby nawet małe schodki były dobrze oświetlone.

Jeżeli mamy dwa – trzy stopnie prowadzące do salonu warto kupić światła LED. To energooszczędne diody, które zużywają bardzo mało energii. Oznacza to, że możemy je bezpiecznie pozostawić nawet na całą noc. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli mamy dzieci i wiemy, że w nocy mogą one wstać i wybrać się po schodach do łazienki czy kuchni. Takie oświetlenie sprawdzi się na każdej klatce schodowej.

Rodzaje oświetlenia schodów

Zależności od naszego gustu, stylu naszego domu i ograniczeń architektonicznych możemy wybrać różne rodzaje oświetlenia klatki schodowej. Jeżeli odpowiednio je wykorzystamy możemy zapewnić sobie bezpieczeństwo i efektownie wykończyć wnętrze.

schody dom
Wysokiej jakości lampki schodowe mogą Państwo zakupić w sklepie: www.lumentec.pl

Oświetlenie możemy zainstalować na ścianie. W 99% przypadków schody przylegają przynajmniej do jednej. Ta metoda ułatwia okablowanie. Możemy wypuścić lampy LED ze ściany. Ciekawy efekt uzyskamy wmontowując je płasko, tak, że będą prawie niewidoczne. To bardzo subtelne wykończenie.

Lampy są widoczne do momentu, kiedy nie popłynie z nich światło. Jeżeli chcemy zdecydować się na taki typ oświetlenia warto zainstalować lampki 15 – 20 centymetrów powyżej trzeciego stopnia i iść ku górze, co trzy stopnie. Dzięki temu światło będzie wystarczająco i równomiernie oświetlać całe schody. Jeżeli chcemy zainstalować je niżej, tuż nad stopniami, będziemy musieli zrobić to gęściej. Czasami ze względów estetycznych odchodzi się od reguły „jeden punkt na trzy kroki” i instaluje się je co stopień.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie pasków z diodami LED. Możemy je zainstalować pod każdym stopniem. Często takie oświetlenie jest uzupełnieniem lamp naściennych lub tych na suficie.

Efektowne jest niewidzialne oświetlenie schodów przy wykorzystaniu taśmy LED wbudowanej w poręcze. Przy takich rozwiązaniach źródło światła pozostaje niewidoczne. Dodatkowo wysokość poręczy zapewnia doskonałe oświetlenie na całej klatce schodowej.

Często instalowane są również piękne lampy na suficie. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie ma drugiej klatki schodowej nad pierwszą. To bardzo istotne ze względu na okablowanie. Efektownie zawsze wyglądają wiszące z sufitu żyrandole dopasowane do wystroju domu.

Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie wnęk i uskoków znajdujących się na klatce schodowej. Możemy wykorzystać do tego reflektory, lampy LED lub odpowiednio zainstalowane taśmy. Podkreślimy w ten sposób zabudowę i zyskujemy piękny rezultat. Jeżeli takie oświetlenie nie jest wystarczające możemy połączyć je z podświetleniem stopni.

W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdza się kolorowe oświetlenie. Widowiskowo wygląda zwłaszcza w połączeniu z betonowymi lub marmurowymi klatkami schodowymi. Sprawdza się zawsze z neutralnym lub monochromatycznym wystrojem i nadaje wnętrzom charakteru.

Wybierając oświetlenie klatki schodowej zawsze pamiętajmy o tym, by połączyć piękno i bezpieczeństwo. Idealne rozwiązania zapewnią efekt i będą spójne z całym wystrojem domu.