Płyta fundamentowa – czy warto się na nią zdecydować?

Płyta fundamentowa jest chętnie wybieranym alternatywnym rozwiązaniem na fundamenty domu jednorodzinnego. Są coraz częściej wybierane z racji, że świetnie zastępują tradycyjne fundamenty wylewne czy te z wykorzystaniem bloczków betonowych na ławach żelbetonowych. Płyta fundamentowa świetnie sprawdzi si w budynkach zarówno z piwnicą, jak i bez niej. Ze względu na liczne zalety staje się ona coraz popularniejsza. Decydując się na płytę fundamentową nie wymagane są głębokie wykopy, wystarczy zdjąć warstwę hummusu, przez co prace ziemne posuwają się znacznie szybciej. Poprzez zastosowanie płyty budynek może być postawiony na mniejszej niż zazwyczaj głębokości, nawet na słabo nośnych gruntach. Ponadto sporym atutem tego rozwiązania jest znacznie krótszy czas wykonywania prac fundamentowych spowodowany zmniejszonym zakresem robót ziemnych oraz łatwiejsza technologia.

Wybierz płytę fundamentową i zyskaj

Jak zbudowana jest płyta fundamentowa? Płyta fundamentowa w zależności od jej przeznaczenia, powierzchni budynku i jego architektury ma grubość od 20-40 cm. Płytę wykonuje się i projektuje wraz ze zbrojeniem. Wylewana jest z konkretnego betonu, wzmocniona stalową siatką układaną na dole i górze płyty. Pod słupy, rdzenie i inne elementy konstrukcyjne, oraz pod ściany dokłada się dodatkowe zbrojenia. W sytuacjach, gdy obiekt budowany jest na gruntach niewysadzionych płyta wykonywana jest na chudym betonie o grubości 10 cm, a podczas prac na gruntach wysadzionych, konieczne będzie wyłożenie warstwy piachu lub żwiru o grubości nawet 20 cm. Pamiętajmy, że wybór fundamentów musi być dostosowany do projektu danego budynku. Po wykonaniu badań geotechnicznych można dokładnie określić czy zastosowanie płyty fundamentowej będzie dobrym rozwiązaniem. Niekiedy zalecane jest skorzystanie z tradycyjnych fundamentów. Jeśli decydujemy się na zbudowanie domu katalogowego, gdzie zazwyczaj przyjmuje się standardowe fundamenty, warto wiedzieć, że niektóre takie projekty można dostosować i postawić na płycie fundamentowej. Niezbędne do tego będzie przeprowadzenie dokładnych badań geotechnicznych, określenie warunków gruntowych jak i poziomu warstwy nośnej i poziomu wód gruntowych. W sytuacji, gdy przerabiamy projekt domu katalogowego, należy wziąć pod uwagę, że znacząco mogą zmienić się wyliczenia materiałowe i ogólne koszty całościowe.

Stawiając budynki posiadające piwnicę, dobrym pomysłem będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, która ochroni niskie części budynku przed napływem wilgoci. Możemy również zdecydować się na izolację termiczną. Układana jest ona pod płytą, na chudym betonie przed wyłożeniem zbrojenia. Stosuje się wtedy styropian o odpowiednio dobranej gęstości. Izolację termiczną można również ułożyć już na gotowej płycie fundamentowej, przy czy styropian będzie musiał być inny niż w poprzednim przypadku. Warto wiedzieć, że płytę fundamentową dodatkowo można wykonać w formie połączonej z systemem ogrzewania. Wykonuje się to poprzez betonowanie ocynkowanych rur, przez które będzie przepływać gorące powietrze. Ciepło sprawi, że całe pomieszczenie będzie równo ogrzewane, a sama płyta będzie je utrzymywała przez długi czas nawet po wyłączeniu grzania. Taka konstrukcja jest wygodna i prosta do wykonania.

Płyta fundamentowa pełna zalet

Płyty fundamentowe mają wiele zalet, przez co coraz więcej osób chętnie sięga po to rozwiązanie. Ten rodzaj fundamentu świetnie sprawdzi się na gruntach o małej nośności, niejednorodnych i podatnych na osiadanie. Ponadto obciążenie budynku będzie rozkładane na całą powierzchnię. Oprócz oszczędności sporej ilości czasu, jaki zazwyczaj poświęcany jest przy tradycyjnych fundamentach, w tym przypadku możemy liczyć także na minimalizację wydatków i zaoszczędzenie sporej sumy. Jeśli jesteście zainteresowani tego typu fundamentami to zapraszamy na stronę termico.info <<<