Pokazy akrobatyczne z Cirque du Soleil

Cirque du Soleil z języka francuskiego, Cyrk Słońca, to grupa, która powstała w roku 1984. Grupa została utworzona z inicjatywy przyjaciół, pracujących jako artyści uliczni. Największy rozrost grupy przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Liczba przedstawień znacznie się zwiększyła, a do cyrku dołączyło więcej artystów i akrobatów. Pokazy, jakie wykonuje grupa, mają w sobie elementy sztuki cyrkowej i ulicznej. Cirque du Soleil jest kanadyjską firmą, która zapewnia rozrywkę na całym świecie. Jest to nowoczesny cyrk, w którym nie biorą udziału zwierzęta. Artystyczne pokazy są przedstawiane przez utalentowanych akrobatów.
Pierwotną nazwą grupy była Les Echassiers – akrobaci występowali pod tą nazwą w prowincji Kanady, Quebec. Grupa już podczas pierwszego tournee (Le Grand Tour du Cirque du Soleil) zyskała rozgłos i odniosła ogromny sukces.

Grupa cyrkowa Cirque du Soleil jest jedyną w swoim rodzaju. To artyści odpowiedzialni są za zmianę dekoracji na scenie. Ponadto, charakteryzacją nie zajmuje się firma zewnętrzna, tylko sami artyści. Warto również wspomnieć o muzyce, która jest grana na żywo podczas każdego pokazu. Dodatkowo, przedstawienia zawierają w sobie style cyrkowe znane na całym świecie. Pokazy cyrkowe zawierają w sobie zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne style. Wszystkie pokazy mają własną fabułę. Grupa cyrkowa wystąpiła na każdym kontynencie, za wyjątkiem Antarktydy.
Najbardziej popularne spektakle Cirque du Soleil, to najstarszy Saltimbanco, Koozå, Delirium, Dralion, Corteo i Alegrĺa.

Cirque du Soleil zrzesza akrobatów z całego świata. Osoby z ponad 40 różnych krajów z całego świata uczestniczą w tworzeniu cyrkowych widowisk. Uczestnicy pokazów rozmawiają ze sobą głównie po angielsku. Różnorodność kulturowa nie stanowi żadnej bariery – artyści podróżują ze sobą co parę tygodni do innych krajów, przez co uczą się siebie nawzajem. W przypadku, gdy do grupy dołącza nowa osoba nieznająca dobrze angielskiego, zawsze znajdą się osoby, z którymi nowy artysta się porozumie. Dodatkowo, dla osób, które nie mówią zbyt dobrze w języku angielskim, organizowane są specjalne zajęcia nauki języka. Ułatwia to współpracę z resztą grupy. Przy przygotowywaniu każdego widowiska, pracuje około 4000 osób. Każdy, kto bierze udział w przygotowaniach – zarówno akrobaci, jak i pracownicy biurowi i kompozytorzy – są częścią Cirque du Soleil.

Polscy akrobaci w Cirque du Soleil

Warto dodać, że w Cirque du Soleil występują również Polacy. Tomasz Wilkosz i Rafał Kaszubowski to akrobaci, którzy wykonują niezwykłe pokazy na całym świecie. Pomimo umięśnionych sylwetek i dość masywnej postawy, akrobaci wykonują każdy występ z lekkością i gracją. W ich występach można podziwiać również sztukę tańca. Tomasz Wilkosz jest znany między innymi ze swojego występu w polskiej edycji program Mam Talent. Obaj akrobaci, mimo masywnej postury, zachwycają publiczność podczas każdego występu. Podróżujący po całym świecie, polscy akrobaci mają na swoim koncie występy na znanym Broadwayu oraz w Las Vegas.

Nagrody, jakie zdobyła grupa cyrkowa, znane są na całym świecie. Cirque du Soleil może się pochwalić między innymi:

  • Hollywoodzka Gwiazda w Alei Sław,
  • Drama Desk,
  • Nagrody Gemini (trzykrotnie),
  • Primetime Emmy (czterokrotnie).

Cirque du Soleil odwiedził Polskę aż pięć razy. Akrobaci występowali przed publicznością w Warszawie, we Wrocławiu, Krakowie oraz dwukrotnie w Gdańsku. Grupa cyrkowa wykonuje regularnie pokazy akrobatów, między innymi w Dubaju u rodziny królewskiej oraz dla Super Bowl.