Praca siedząca a ból pleców – kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy, gdzie większość swojego dnia spędza w pozycji siedzącej. Pochylanie się przez wiele godzin nad biurkiem sprawia, że nasz kręgosłup może dawać fizyczne objawy zmęczenia. Dlatego tak istotne jest wdrożenie odpowiednich ćwiczeń oraz zaleceń lekarzy, aby uniknąć uporczywego bólu. 

Ból pleców to schorzenie bardzo powszechne i wynika najczęściej z prowadzenia siedzącego trybu życia. Wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych nie tylko sporą część swojego dnia spędza w pracy na niewygodnym krześle i przed ekranem monitora komputerowego. W praktyce również po powrocie z pracy nie robi nic, aby rozruszać mięśnie i stawy po kilkugodzinnym siedzeniu niemal w bezruchu. 

Jakie konsekwencje zdrowotne ma dla nas siedzący tryb życia? W jaki sposób można im zapobiegać i kiedy konieczna będzie wizyta i fizjoterapeuty? 

Siedzący tryb życia i jego konsekwencje zdrowotne 

Rozwój technologiczny doprowadził do tego, że większość z nas pracuje i spędza czas przed komputerem. Nienaturalna pozycja ciała, jaką wtedy przyjmujemy jest groźna dla naszego organizmu, co objawia się bólem, przykurczami, a nawet problemami z chodzeniem. Zbyt długie siedzenie w pracy, a następnie w domu, chodzenie w butach na wysokich obcasach i brak wysiłku fizycznego o jakimkolwiek natężeniu, ma negatywny wpływ na nasze mięśnie i stawy. 

W efekcie pojawia się ból pleców o różnym natężeniu, dotykający m.in. podstawy kręgosłupa, barków oraz odcinka szyjnego. Pierwsze objawy rzadko kiedy zwracają naszą uwagę na to, że dzieje się coś niepokojącego. Pojedyncze impulsy bólu zrzucamy na karb spania w niewygodnej pozycji czy nadwyrężenia. W praktyce może to oznaczać poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a co się z tym wiąże – spadkiem komfortu życia oraz samopoczucia. 

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji prowadzi do przykurczów mięśni, sprawiających ogromny ból i utrudniających poruszanie się. Niektórzy pacjenci skarzą się na bóle głowy wywołane uciskiem w odcinku szyjnym kręgosłupa, a nawet cierpią na zapalenie rwy kulszowej. 

Dlaczego w pracy siedzącej cierpimy na ból pleców? 

Wiele osób zastanawia się dlaczego siedzący tryb życia sprawia, że odczuwamy ból pleców. Teoretycznie nie obciążamy znacznie naszego kręgosłupa. W praktyce jednak pozycja siedząca jest dla człowieka nienaturalna, a mięśnie na całej powierzchni pleców są nieustannie zmuszane do wysiłku. Ciało człowieka jest przyzwyczajone do ruchu, zapewniając tym samym odpowiednią pracę mięśni i lepszy przepływ krwi. Z tego też powodu siedzący tryb życia prowadzi do wzrostu napięcia mięśniowo–powięziowego, objawiającego się bólem. 

Siedząc, blokujemy również prawidłowy przepływ krwi, a naczynia krwionośne odgrywają ogromną rolę w kręgosłupie. Siedzący tryb życia skutecznie utrudnia usuwanie z krwiobiegu toksyn, a dodatkowo nieprawidłowa postawa ciała sprawia, że krew nie dopływa do najważniejszych narządów w naszym ciele. 

Jak uniknąć bólu pleców w trakcie pracy siedzącej? 

Z racji tego, że coraz ludzi prowadzi siedzący tryb życia bądź spędza większość swojego dnia siedząc w pracy przed ekranem monitora komputerowego, istnieje kilka sposobów na to, jak zmniejszyć napięcie w mięśniach kręgosłupa i uchronić się przed bólem

Fizjoterapeuci zalecają, aby w trakcie pracy wstać od czasu do czasu, przejść się po biurze bądź chwilę się porozciągać. Okazuje się, że warto również kilka razy w tygodniu podjąć aktywność fizyczną, która pozwoli rozluźnić spięte mięśnie, a także je wzmocnić, aby uchronić się przed wystąpieniem uporczywego bólu. 

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z bólem kręgosłupa i jego zapobieganiu jest konsultacja z fizjoterapeutą. 

praca przy komputerze

Konsultacja z fizjoterapeutą – dlaczego warto? 

Wizyta u fizjoterapeuty warto rozważyć w każdym momencie, nie tylko wtedy, kiedy pojawi się ból kręgosłupa. Fizjoterapeuta w Gdańsku pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu, a także poradzi w jaki sposób dbać o kręgosłup przy siedzącym trybie życia. W przypadku bardziej zaawansowanego problemu za pomocą masażu rozluźni napięte mięśnie i sprawi, że odczuwany do tej pory ból ustąpi.