Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii – zobacz jak wygląda czas pracy w niedzielę

Praca w Wielkiej Brytanii jest dokładnie kontrolowana przez tamtejsze ministerstwo pracy oraz mnogie urzędy nieminesterialne, które regularnie sprawdzają wszelkie prawidłowości związane z zatrudnieniem pracowników, ich prawami itd. W Wielkiej Brytanii dużą uwagę przywiązuje się do dyskryminacji pracowników, do czego silnie przyczynia się wzrost kulturowego oraz narodowego pomieszania – Wielka Brytania każdego roku przyjmuje bowiem imigrantów, którzy pragną pracować na takich samych warunkach jak wszyscy inni. Przyjrzyjmy się co mówi brytyjskie prawo o pracy w niedzielę.

Jak mówi prawo, praca w ostatni dzień tygodni uzależniona jest od tego czy zgodzimy się na nią podczas podpisywania kontraktu, tj. najważniejszego dokumentu poświadczającego zatrudnienie pracownika. Jeśli w umowie nie pojawił się zapis o możliwości pracy w niedzielę, pracownik nie ma obowiązku wykonywania takich czynności – musi wtedy ewentualnie nastąpić zmiana kontraktu.

Praca w niedzielę w sklepach i salonach bukmacherskich

Niezobowiązanymi do pracy w niedzielę są osoby, które pracują w tym samym miejscu (w tym samym sklepie) od 26. sierpnia 1994 roku  (w przypadku Irlandii Północnej data ta to 4. grudzień roku 1997). W przypadku salonów bukmacherskich, które swoją drogą są niezwykle popularne na Wyspach – daty te to odpowiednio 2. stycznia 1995 roku oraz 26. luty 2004 roku dla Irlandii Północnej. Jeśli jednakże pracownik wyraża zgodę na pracę w tym czasie, pracodawca zobowiązany jest do zapłacenia mu wyższej kwoty godzinowej.

Warunki rejestracji pracownika w Wielkiej Brytanii

Przerwa w pracy – przyglądamy się godzinom

Pracowanie w niedzielę zostało już przez nas omówione – teraz chcielibyśmy przybliżyć objaśnienia brytyjskiego prawa mówiące o tym jak wyglądają przerwy od pracy. W przypadku pracowników, którzy mają więcej niż 18 lat, istnieją 3 rodzaje przerw – przerwa w czasie pracy, przerwa dzienna lub wolny weekend.

Czy jest przerwa w pracy? Jeśli pracownik wykonuje prace dłużej niż 6 godzin otrzymuję prawnie 20 minut przerwy, np. na wypicie herbaty, lancz lub jakiekolwiek inne zajęcie, które go w tym momencie interesuje. Przerwy mogą być dłuższe, ale zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy – mogą być zapisane w kontrakcie ale nie muszą. W świetle prawa jednak minimalna przerwa to wspomniane 20 minut.

Przerwa dzienna – wg brytyjskiego prawa przerwa dzienna dla pracownika to 11 godzin po wykonaniu swoich obowiązków, zakładając, że skończyli pracę jednego dnia o godzinie 20, już o godzinie 7 rano mogą wrócić do pracy licząc ją jako kolejny dzień.

Przerwa weekendowa – jak sama nazwa wskazuje przerwa ta pozwala na nieprzerywany przez pracodawcę odpoczynek od pracy przez 24 lub 48 godzin, przy czym nie oznacza to, że przerwa ta koniecznie musi następować w sobotę oraz niedzielę. Mogą to być inne dni tygodnia – np. środa i czwartek.

Praca, która wykonywana jest w szkodliwych warunkach

Jeśli pracownik zatrudniony jest na przykład na linii produkcyjnej, jego pracodawca powinien dać mu tyle przerwy ile to konieczne aby pracownik mógł się zregenerować zaś jego zdrowie nie było narażone na problemy zdrowotne.

Wyjątkiem od braku przerwy w czasie pracy lub przerwy ze względu na warunki bezpieczeństwa są prace domowe takie jak sprzątanie czy au pair.

Jeśli planujesz zatrudniać pracowników i chcesz dowiedzieć się więcej na temat warunków zatrudnienia, powinieneś skontaktować się z doradcami zajmującymi się brytyjskim rynkiem.