Przepuklina krążka międzykręgowego – jak wygląda operacja?
Przepuklina krążka międzykręgowego może być naprawdę nieprzyjemną dolegliwością, którą trzeba będzie operować. W języku potocznym, ta przypadłość nazywana jest przez ludzi: wypadnięciem dysku. Niestety utrudnia ona normalne funkcjonowanie, przysparzając człowiekowi mnóstwo bólu. Przypadłość ta najczęściej kojarzy się z ludźmi starszymi, jednak prawda jest taka, że coraz młodsze osoby się na nią skarżą. Wszystkiemu winny jest tryb życia. Przepuklina najczęściej występuje na poziomie lędźwi, ponieważ to właśnie ten odcinek jest najbardziej przeciążony.
Gdzie może dojść do wypadnięcia dysku?
Jak już zostało wspomniane, najczęściej, bo aż w 70% przypadków, przepuklina krążka międzykręgowego występuje w odcinku lędźwiowym. Drugim z kolei miejscem, gdzie może dojść do wypadnięcia dysku, jest odcinek szyjny – z takim problemem zgłasza się 20% pacjentów. Natomiast najrzadsza jest przepuklina występująca w odcinku piersiowym – tylko 10% przypadków cierpi właśnie na nią.
Jakie są objawy przepukliny?
Przede wszystkim, jeżeli chodzi o przepuklinę, która robi się w odcinku lędźwiowym (czyli ta najpopularniejsza opcja) to pierwszym objawem, jaki można poczuć, jest ból w krzyżu. Często promieniuje on na biodra oraz nogi. Oprócz tego, czasami występuje także mrowienie w nogach, czy nawet utrata w nich czucia. Dodatkowo, co nie zawsze jest brane za objaw przepukliny przez chorego, a właśnie tym objawem jest, można czuć wzmożoną chęć by oddawać mocz. Można także czuć ból podczas robienia kału. Zdarzają się też bóle w pachwinach i w podbrzuszu.
Jeżeli chodzi o objawy, które daje przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa, to w tym wypadku występuje: sztywność szyi a także jej niewielki ból. Po pewnym czasie chory może zacząć mieć problemy z poruszaniem swoją głową. Często zdarzają się także zawroty głowy.
Z kolei objawy, jakie daje przepuklina krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym, to bóle w klatce piersiowej. Często promieniują one w okolice żeber. Czuć je nadzwyczaj mocno, wtedy gdy kaszle się, śmieje się, lub kicha.
Operacja – metoda leczenia przepukliny krążka międzykręgowego
Wiele osób zastanawia się, ze względu na nieprzyjemności, które wywoływane są przepukliną krążka międzykręgowego, nad operacyjnym zabiegiem. Na szczęście taki zabieg jest wykonywany w sposób jak najbezpieczniejszy dla pacjenta. W dobrych można podjąć się zabiegu PLDD, który wykonywany jest za pomocą laserów. Dzięki temu zabieg ten nie należy do inwazyjnych, a co za tym idzie, jest znacznie bezpieczniejszy od tych inwazyjnych.
Jednak to nie jest jedyny zabieg, jaki może być wykonany na tego rodzaju niedogodność. Także SED-YESS jest bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza przy leczeniu dyskopatii lędźwiowej. Operacja tego typu wygląda w ten sposób, że chirurg wprowadza specjalne narzędzie endoskopowe do dysku międzykręgowego za pomocą dojścia tylno-bocznego. Dzięki wykorzystaniu właśnie tego dojścia, chirurg robi zaledwie jedno, niewielkie nacięcie w skórze, przez które wprowadzany jest właśnie endoskop do krążka międzykręgowego, przez mięśnie przykręgosłupowe.
Dzięki takiemu zabiegowi, pacjent nie musi bać się powikłań pozabiegowych, ponieważ te ograniczone są do minimum. Po takim zabiegu pacjent w szpitalu pozostaje najczęściej przez okres 2 dni. Zaś sama operacja nie trwa dłużej jak od 30 do 45 minut. W takich miejscach, jak Klinika Neurochirurgiczna KCM Clinic, do tej pory zostało przeprowadzonych już ponad 3500 takich operacji. Pacjent ma więc świadomość tego, że jest w rękach osób, posiadających naprawdę spore doświadczenie w leczeniu przepukliny krążka międzykręgowego.
Dlaczego operacja endoskopowa jest lepsza?
Przede wszystkim operacja wykonana metodą endoskopową, tak jak już zostało napisane, jest metodą znacznie bezpieczniejszą dla pacjenta. Dzięki niej mogą zostać zminimalizowane niemal prawie do zera wszelkiego rodzaju powikłania po zabiegu. Ponad to, sam czas wykonywania operacji też ma tutaj znaczenie, ponieważ im szybciej jest ona wykonywana tym mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia czegokolwiek.
Ponadto, ważne jest również doświadczenie chirurgów – mniej się mylą ci, którzy już nie raz wykonywali takie zabiegi samodzielnie.