Psycholog a psychiatra – jak się uzupełniają?

Wiele osób potrzebujących pomocy psychologa bądź psychiatry często zastanawia się do którego z nich powinni się zgłosić. Warto jednak wiedzieć, że obydwaj specjaliści uzupełniają się w swoich kompetencjach. Bardzo często idąc do psychiatry dostajemy skierowanie do psychologa.

Sytuacja może również wyglądać odwrotnie, kiedy psycholog zaleci konsultacje z psychiatrą. Najczęściej jednak podczas leczenia korzysta się z pomocy zarówno jednego jak i drugiego specjalisty. Wówczas osoba zmagająca się z problemami ma największe szanse na ich pokonanie i powrót do pełni zdrowia. Warto jednak poznać różnice między psychologiem a psychiatrą.

 

Psycholog – praca nad emocjami

Psycholog nie jest lekarzem. Jest to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Osoba ta posiada wszelką wiedzę na temat skonstruowania psychiki człowieka, wie co kieruje jego emocjami, zachowaniami oraz jakie działania należy podjąć, aby wyeliminować pojawiające się problemy natury psychicznej. Co więcej psycholog może, w zależności od subdyscypliny, odbyć konkretną specjalizację zawodową np. psychologia człowieka dorosłego, dziecka lub dla biegłych sądowych.

Niektórzy psycholodzy decydują się na pogłębienie swojej wiedzy poprzez odbycie 4-letnich szkoleń w zakresie psychoterapii, dzięki czemu mogą uzyskać tytuł psychoterapeuty. Decydując się na skorzystanie z usług psychologa możemy uzyskać diagnozę naszych problemów, a specjalista pod nas dobierze odpowiednią terapię.

Spotkania z psychologiem opierają się na rozmowie. Są one prowadzone w różnych odstępach czasu i w zależności od problemu mogą być częstsze np. raz w tygodniu lub rzadsze np. co miesiąc. Również długość trwania terapii dobiera się w zależności od potrzeb danej osoby. Psycholog nie jest uprawniony do przepisywania leków – tym zajmuje się psychiatra.

psychiatra i psychoterapeuta

Psychiatra – lekarz ze specjalizacją

Psychiatra jest lekarzem  który ukończył 6-letnie studia medyczne i skończył specjalizację z zakresu psychiatrii. Posiada on wszelką wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz zaburzeń jakie mogą pojawić się w konkretnych sytuacjach.

W swojej pracy skupia się na rozpoznawaniu zaburzeń pojawiających się u pacjentów oraz dobieraniu właściwej farmakoterapii, dzięki której dana osoba będzie w stanie szybko powrócić do zdrowia. Przede wszystkim pierwsza wizyta z psychiatrą opiera się na dokładnym wywiadzie. Jeśli zachodzi taka potrzeba lekarz ten przepisuje właściwe leki oraz kieruje na spotkanie z psychologiem.

Należy pamiętać, że same farmaceutyki często nie są w stanie przynieść maksymalnych korzyści, dlatego tak ważne jest połączenie terapii z wizytami u psychologa. Psychiatra może świadczyć również usługi związane ze opiniowaniem stanu danej osoby gdy jest to wymagane np. podczas przyjęcia do pracy.

psychoterapeuta

Psycholog i psychiatra – współpraca dająca korzyści

Rzadko zdarza się, że dane schorzenie lub problemy można wyeliminować jedynie stosując farmaceutyki. Psychiatra w większości przypadków kieruje do psychologa, który uczy daną osobę radzenia sobie z trudnościami, panowaniem nad emocjami czy zachowaniami.

Jeśli problemy danej osoby są związane jedynie z okresowymi trudnościami być może nie będzie konieczności wdrażania farmakoterapii i zwykła rozmowa z psychologiem przyniesie oczekiwane efekty. Niezależnie od tego z jak rozbudowanymi problemami zmagamy się, koniecznie należy stosować się do zaleceń zarówno psychologa jak i psychiatry. Jeśli jeden ze specjalistów zaleca skonsultowanie się z drugim, należy zgodnie z poleceniem wykonać tę czynność. Pamiętajmy, że są to specjaliści, którzy doskonale wiedzą co będzie dla nas najlepsze.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Przychodnią Lekarsko – Psychologiczną PERSONA.