Psychologia czy logopedia?

Wybór kierunku studiów jest jedną z pierwszych, bardzo ważnych decyzji życiowych młodego człowieka, świeżo upieczonego absolwenta szkoły średniej. Decydując się na kierunek studiów młodzi ludzie kierują się różnymi powodami. Często decyduje panująca moda na jakiś kierunek, wybór znajomych, prestiż danych studiów czy zawodów, do których przygotowują. Czasami, niestety, młodzi ludzie ulegają namowom rodziców. Bardzo ważne jest, żeby przy wyborze przyszłego zawodu kierować się jednak zdolnościami i zainteresowaniami, własnymi pragnieniami. Żeby to był świadomy wybór. Jest wiele modnych i obleganych kierunków studiów.

Ważny wybór na przyszłość

Tradycyjnie, od wielu lat należą do nich studia medyczne, farmaceutyczne, prawnicze, architektura. Na jedno wolne miejsce przyda kilkunastu chętnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kierunku psychologia. Chociaż psychologię można studiować na coraz większej ilości uczelni, to nadal jest to bardzo oblegany kierunek. Dlaczego aż tylu młodych ludzi chce studiów akurat na tym kierunku? I czy każdy, kto się decyduje na takie studia, nadaje się na psychologa? Czy faktycznie wszyscy, którzy wybierają się na studia psychologiczne nadają się do bycia psychologiem? Jeżeli interesują się człowiekiem, psychologicznym podłożem jego zachowania, chcą pomóc w jego problemach to zdecydowanie studia dla nich. Psychologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się mechanizmami rządzącymi psychiką ludzką i jego zachowaniem. Bada wpływ emocji na nasze działanie, rozwój osobowości. Jeżeli to wszystko dotyczy dzieci, to jest to psychologia dziecięca, a osoba, która się tym zajmuje to psycholog dziecięcy. Obecnie wiele szkół współpracuje z psychologiem dziecięcym. Poza tym w prawie każdym większym mieście możemy znaleźć kilka gabinetów prywatnych prowadzonych przez psychologów dziecięcych.

psycholog

Tak więc, jeżeli ktoś będzie miał potrzebę skorzystania z jego usług to nie powinien mieć problemu ze znalezieniem gabinetu. Innym, interesującym kierunkiem studiów, jest logopedia. Nauka trwa 6 semestrów. Jest to kierunek dla ludzi ambitnych, chcących pracować głównie z dziećmi, ale jest także możliwość pracy z dorosłymi. Na tym kierunku studenci zdobywają wiedzę z językoznawstwa, anatomii, fizjologii, pedagogiki, psychologii, audiologii a także ortodoncji. Logopeda to, mówiąc najprościej, specjalista od zaburzeń mowy, problemów z wymową. Zajmują się także profilaktyką i stymulacją prawidłowego rozwoju językowego. Logopeda po skończeniu studiów ma bardzo duże możliwości zatrudnienia. Może pracować w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w sanatoriach, domach pomocy społecznej, w placówkach służby zdrowia, szkolnictwie. Może także pracować, jako specjalista od emisji głosu, w stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych lub innych placówkach, które zatrudniają ludzi, którzy zawodowo operują głosem. Oczywiście logopedzi mogą także założyć własną działalność gospodarczą i otworzyć prywatny gabinet logopedyczny. Często logopedzi i psycholodzy dziecięcy prowadzą wspólnie, w jednej placówce, swoje gabinety.