Rehabilitacja – pomoc lekarza
Rehabilitacja odbywa się na wiele sposobów. W zależności od pacjenta i jego stanu, zabiegi są dopasowywane. Istnieją pewne grupy pacjentów, które nie mogą odbywać niektórych typów rehabilitacji.
W takim przypadku zleca się inny rodzaj zabiegów. Dużo jest również powodów, z jakich lekarz zleca rehabilitację. Wiele jest osób, które przechodzą okres rekonwalescencji po wypadkach lub po przebytych chorobach.
W przypadku, gdy pacjent niedawno miał zdejmowany gips, również konieczna jest rehabilitacja, by rozruszać długo unieruchomioną kończynę. Wiele osób starszych również wymaga stałej opieki rehabilitanta. Osoby w śpiączce, chore na raka lub dochodzące do siebie po długiej chemioterapii, również potrzebują regularnej rehabilitacji.
Rehabilitacja
Na początku trzeba również zaznaczyć, że rehabilitacja odbywa się w wielu różnych miejscach. Można uczęszczać do kliniki lub specjalnego ośrodka. Dodatkowo, wiele jest szpitali stacjonarnych, w których również otrzymamy pomoc, jaka jest nam potrzebna. Duża ilość pacjentów leczy się w domu, więc i rehabilitacja odbywa się w prywatnych domach pacjentów. Ogólnym założeniem rehabilitacji jest przywrócenie chorego do całkowitej sprawności. Dzięki regularnym zabiegom, masażom i ćwiczeniom, pacjenci są w stanie szybko wrócić do zdrowia i do codziennych obowiązków.
Obowiązki lekarza rehabilitacji
Lekarze, którzy wykonują rehabilitacje, posiadają najczęściej długoletnie doświadczenie. Skupiają się oni przede wszystkim na sferze fizycznej pacjenta. Jednak, warto pamiętać, że człowiek mający problem z poruszaniem się lub po przebytej chorobie, potrzebuje również psychicznego wsparcia. Jest to nieodłączny element każdego spotkania. Często bowiem rehabilitacji poddaje się osoby niepełnosprawne, którym samym ciężko jest wykonywać niektóre ruchy.
Lekarz rehabilitacji musi znać wszelkie skuteczne oraz nieskuteczne metody rehabilitacji, by móc w odpowiedni sposób dobrać rodzaj leczenia dla każdego pacjenta. Istnieją różne techniki wykonywania rehabilitacji, które muszą być znane każdemu lekarzowi. Aby uzyskać skierowanie na rehabilitację, trzeba skontaktować się z lekarzem, który może nas wysłać na odpowiedni typ rehabilitacji. Lekarz ten również określa częstotliwość i cykle czynności.
Lekarz zajmujący się rehabilitacją, najczęściej szkoli się w jednym, konkretnym typie rehabilitacji (np. w rehabilitacji dzieci z wrodzoną wadą kręgosłupa). Jego zadaniem jest:
- Wywiad z pacjentem i wstępne badanie,
- Kwalifikacja pacjentów na konkretny rodzaj rehabilitacji,
- Ustalanie częstotliwości zabiegów i cyklu,
- Wykonywanie rehabilitacyjnych czynności (masaży, trakcji, prowadzenie zajęć na basenie, rehabilitacja domowa itp.),
- Ocena stanu pacjenta przed, w trakcie i po przebytej rehabilitacji,
- Umiejętność rozpoznania wad i rozróżnienie ich,
- Zlecanie dodatkowych ćwiczeń w domu.
Lekarze prowadzący rehabilitację, obserwują pacjentów podczas wykonywania ćwiczeń i przeprowadzają pacjenta przez kolejne etapy i ćwiczenia. Ośrodki przyjmują ogromną ilość pacjentów dziennie. Czas rehabilitacji wynosi około godziny lub dwóch. Duży wpływ na czas ćwiczeń ma jednak stan pacjenta oraz powód, z jakiego został skierowany na rehabilitację. Lekarze rehabilitacji to fizjoterapeuci, osoby prowadzące zajęcia na basenie, lekarze pracujący z dziećmi, kinezy terapeuci i wielu innych. Mnóstwo typów zabiegów może być wykonywana przez jednego lekarza.
Placówka, w której przeprowadza się zabiegi rehabilitacyjne, najczęściej umożliwia pacjentom skorzystanie z różnych technik i typów rehabilitacji. Dlatego też, lekarze są zaznajomieni dokładnie z obsługą każdego sprzętu. Wykonywanie wszelkich typów masaży, trakcji całego ciała i innych metod są powszechnie znane każdemu lekarzowi, który zawodowo zajmuje się rehabilitacją.