Rzeczoznawca od zadań specjalnych

Czy tak jak już tu wszyscy siedzimy to zdajemy sobie sprawię kim tak naprawdę jest rzeczoznawca majątkowy? Czy zastanawialiśmy się jak wycenić nieruchomość? Czy też wycena nieruchomości zawsze wygląda identycznie? Zacznijmy więc od pomocy w odpowiedzi na pytanie kim właśnie jest rzeczoznawca majątkowy. Jest to tak naprawdę osoba, która posiada szczegółowe zawodowe uprawnienia, określone wykształcenie wymagane jak i także posiada oczywiście pewne obowiązki jak i także prawa. Uprawnienia zawodowe wszystkim z osobna rzeczoznawcą majątkowym nadaje nikt inny jak właśnie Minister Infrastruktury. Nadanie to ma miejsce oczywiście po zdaniu już samego egzaminu. A przed kim zdaje się egzamin? Egzamin z kolei zdaje się przez PKK, czyli przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną.

Zasady stania się rzeczoznawcą majątkowym

Przed samym podejściem już do egzaminu należy odbyć praktykę roczną, która jest obowiązkowa. A kto tak naprawdę ma zostać rzeczoznawcą majątkowym? Tylko i wyłącznie osoba fizyczna może zostać rzeczoznawcą majątkowym. Oczywiście musi także kandydat ten mieć ukończone wykształcenie wyższe magisterskie jak i także obowiązkowo ukończone studnia podyplomowe. Oczywiście studia podyplomowe muszą być jednoznacznie oraz obowiązkowo z wyceny nieruchomości. Wycena nieruchomości jak i także pewne szacowanie to najważniejsze zadania właśnie rzeczoznawcy majątkowego. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że wycenia nieruchomości nie jest przecież jakąś czynnością czy tez zajęciem należącym do trudnych. Jednak w rzeczywistości ta czynności jest niezwykle trudna jak i także skomplikowana. Wycena nieruchomości tak naprawdę nigdy nie wygląda identycznie. Rzeczoznawca majątkowy przed procesem już przystąpienia do wyceny musi zebrać oczywiście dane dodatkowe. Samych danych jest tak naprawdę niemało. Tak naprawdę dane te powinny być gromadzone poprzez analizę wieczystych ksiąg, katastrów nieruchomości jak i także ewidencji sieci uzbrojenia każdego terenu. Są to jednak niektóre tylko z danych, które są nam potrzebne. Wszelkie wykazy prowadzone przez skarbowe urzędy czy też pozwolenia na budowę jak i zagospodarowania terenu również są naprawdę bardzo ważne jak i także bardzo znaczące.

zabudowa

Z wyceną do biura

Może właśnie te powyższe dane uzmysłowią niektórych z właśnie z nas, że praca majątkowego rzeczoznawcy polega na przychodzeniu do danego domy czy też do danego mieszkania i wykonaniu wyceny na podstawie samych tak zwanych oględzin. Jednak tak naprawdę to oględziny nie są nawet zawsze potrzebne. Jest to oczywiście zależne od samej już metody szacowania nieruchomości (zobacz tutaj). Wycena nieruchomości może być sporządzana na podstawie właśnie wyboru jednej z metod. Do wyboru tak naprawdę mamy metodę dochodową, metodę porównawczą, metodę kosztowa jak i także oczywiście metodę mieszaną. Zdecydowanie najczęściej stosowana jest metoda porównawcza. Jest ona jednak możliwa tylko wtedy gdy znamy ceny lokali, które są podobne do lokali podanych nam do wyceny. Z wykorzystaniem tej właśnie metody naprawdę łatwo jest wycenić mieszkanie w danym konkretnym mieście.