Sadzonki zielone, doniczkowane, frigo – które są najlepsze?

Truskawki, jako jedne z najlepiej sprzedających się owoców, można uprawiać na kilka sposobów. Owoce te, są popularne najbardziej w sezonie wiosennym i letnim, jednak hodowcy muszą myśleć o uprawach przez cały rok. Różne są bowiem odmiany truskawek, które można zakupić w celu hodowania ich. Odmiany te pochodzą praktycznie z całego świata, a każda z odmian charakteryzuje czym innym. Niektóre z truskawek są większe lub mniejsze, ich barwa może być jasnoczerwona lub bordowa, a wielkość owoców zależy od typu odmiany. Poza tym, konkretne typy sadzonek sadzi się wczesną wiosną, latem lub jesienią.

Rodzaje sadzonek truskawek

Różnorodność sadzonek truskawek nie skupia się jednak jedynie na powyższych właściwościach. Hodowcy wybierają truskawki, biorąc pod uwagę nie tylko ich popularność, ale i sposób sadzenia. Dziś, znane są przede wszystkim trzy sposoby hodowli sadzonek:

  • Sadzonki zielone – inaczej kopane,
  • Sadzonki doniczkowe,
  • Sadzonki frigo.

Sadzonki zielone są bardzo popularne i często wykorzystywane przez hodowców. Otrzymujemy je późną jesienią i w okresie wiosny. Ten rodzaj sadzonek gwarantuje nam otrzymanie 100% plonów w następnym roku. Wielkość koron może wynosić od kilku do kilkunastu milimetrów. Sadzenie sadzonek zielonych wiosną, najczęściej trzeba obrywać z liści, aby zapewnić roślinom szybszy wzrost. Jakość sadzonek zielonych jest bardzo dobra.

Sadzonki doniczkowe – można je sadzić przez cały okres ich wegetacji. Sadzonki nie mają problemu z przyjmowaniem się, a kupując je z hurtowni, możemy je od razu przesadzić do ziemi. Sadzonki wypuszczają korzenie już po dwóch dniach i odżywają. Można je sadzić praktycznie w każdym ciepłym miesiącu – dzięki temu, są one w stanie wypuścić mnóstwo korzeni do zimy.

Sadzonki frigo – ten typ sadzonek jest coraz bardziej znany nie tylko hodowcom, ale i ich klientom. Sadzonki frigo mają wiele zalet. Łatwo i szybko się przyjmują, po 4 tygodniach kwitną, a do dwóch miesięcy od posadzenia, wydają owoce. Frigo bardzo rzadko zawodzą, stąd też wzrost ich popularności. Sposób ich pozyskiwania jest następujący: sadzonki są wykopywane z matecznika późną jesienią, oczyszczane i segregowane. Następnie, umieszczane są one w chłodni i tam przebywają aż do wiosny w temperaturze 1,5°C.

sadzonki truskawek

Dlaczego warto wybierać sadzonki frigo?

Spośród wszystkich typów sadzonek, największą popularnością cieszą się sadzonki truskawek frigo. Sadzonki, które są mrożone przez całą zimę, zapewniają nam najlepsze efekty. Wykorzystywane są one przede wszystkim przy wielkich uprawach hurtowych.

W ciągu kilku ostatnich lat, można było zaobserwować znaczne zainteresowanie sadzonkami typu frigo. Coraz więcej hodowców decyduje się na ich zakup dzięki ich zaletom. Szybki wzrost, obfite plony i praktycznie stuprocentowa niezawodność, to tylko niektóre powody, dla których wybieramy sadzonki frigo. Sposób ich hodowli i pozyskiwania jest nowatorski i skuteczny. Wielu jest hodowców, którzy uprawiają jedynie frigo oraz tacy, którzy stopniowo się przekonują do tego typu sadzonek.

Sadzonki frigo są dostępne tylko wczesną wiosną (przez około 2 miesiące), a ich cena jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli chodzi o klasę A+. Warto jednak zainwestować w najlepszej jakości sadzonki, by móc cieszyć się obfitymi plonami. Poza tym, zakup sadzonek frigo nie jest trudny – należy mieć sprawdzonego hodowcę, który dostarczy nam najwyższej jakości sadzonki.