Sposoby na wykorzystanie kamieni ozdobnych

Kamień ozdobny jest szczególnie cenionym kruszcem od wielu wieków. Rzeźby, ozdoby, ornamenty oraz figurki, to tylko niektóre z pomysłów, jakie można zrealizować, rzeźbiąc. W tej dziedzinie ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Możemy bowiem wykorzystać każdy kąt naszego ogrodu do stworzenia czegoś niezwykłego. Obecnie, można zauważyć, że do łask powróciły małe wodospady czy też bardzo efektowne i gustowne ścieżki i dróżki od bramki aż pod drzwi mieszkania.

Jednak dla prawdziwych koneserów sztuki, którzy szczególnie cenią sobie niezwykłą prezencję swojego domu czy ogrodu, istnieją kamienie ozdobne. Stanowią one niebywałą pomoc i wspaniały dodatek dla każdego. Kamienie te cechują się przede wszystkim najwyższą jakością.

Mogą one dodać nie tylko uroku naszym wnętrzom czy ogrodom – ich szlachetna postać wniesie ze sobą również nutkę luksusu i podniosłości.

Ozdoby do domu i ogrodu

W samym ogrodzie, możliwości wykorzystania kamieni ozdobnych są setki. Możemy na przykład usypać wcześniej wspomnianą dróżkę, korzystając z grysu granitowego czy dolomitowego. Ich jasnoszary odcień daje bardzo miłą dla oka prezentację naszej drogi przez podwórze.

Innym wykorzystaniem może być także użycie dużych, płaskich kamieni, takich jak płyty bazaltowe, które rozmieszczone w odpowiednich odległościach, sprawiają wrażenie, jakby unosiły się na trawie.

Do ogrodu dodatkową możliwością jest zbudowanie młyna wodnego. Jest to jedno z najlepszych uposażeń ogrodowych, a nawet i domowych, przy odpowiednim rozpracowaniu dopływu systemu wodnego.

Zbudowanie z wielu małych kamieni młyna, doczepienie jego skrzydeł i podłączenie go do systemu nawadniania w ogrodzie lub w domu, pozwala nam uzyskać szczególnie oryginalną dekorację.

Oprócz tego, warto pomyśleć o wykorzystaniu kamieni ozdobnych do udekorowania ścian naszego domu. Poszczególne kamienie nadają się do dekoracji ścian zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Tworzenie wielokolorowych mozaik z drobnych kamieni jest czasochłonne i wymaga dużo pracy, jednak efekt uzyskany przy tym, daje niewiarygodne efekty przez lata.

Jeżeli chcemy, możemy wykorzystać kamienie do stworzenia wyposażenia domu. Na przykład, z płyty piaskowca lub granitu możemy stworzyć blat do stołu w jadalni.

Wielu ludzi zamawia figurki rzeźbione w kamieniu, aby cieszyły oko mieszkańców i gości. Ciekawą propozycją może być równie wyposażenie kominka domowego w różnej wielkości ozdoby z kamienia, które przytwierdzone do jego konstrukcji, mogą dać zniewalający efekt wizualny.

kamień ozdobny w ogrodzie

Istnieje spora grupa kolekcjonerów rzadkich okazów, którzy swoje najpiękniejsze trofea trzymają w domowych lub ogrodowych gablotkach bądź tworzą z nich dzieła  sztuki lub konstrukcje. Świetnym przykładem może być wykorzystanie kostki brukowej, która może tworzyć dowolny wzór. Dlatego zajazd przed domem może mieć wygląd szachownicy albo kwiatu lilii.

Nie musimy się jednak ograniczać do płaskiego gruntu, ale wyjść ponadto i ze zwykłej ozdoby stworzyć trójwymiarową. Inną opcją do wykorzystania głównie wewnątrz naszego domu, może być zamówienie pięknych granitowych zlewów.

Można je wykonać z jednego, litego kawałka, w którym to nasz zlew zostanie wykuty. Ewentualnie, warto pomyśleć o mniejszych, połączonych ze sobą tak, aby tworzyły jedną całość. Z małych kamieni możemy tworzyć dowolne przedmioty – doniczki, skalniaki, figurki roślinne lub zwierzęce.

Jest to zajęcie dla prawdziwych hobbystów. Jeżeli jednak wolimy konkretne wykorzystanie dostępnych nam kamieni, najlepiej jest zamówić wykonanie powyższych części ozdobnych dla naszego domu bądź ogrodu.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu wyjątkowych okazów – cennych i dobrze się prezentujących, możemy zlecić wykonanie z nich naszyjnika lub innej ozdobnej części naszej garderoby. Można również zamówić wykonanie naczynia z odpowiednio dużych kamieni lub kilku różnych.

Popularne kamienie ozdobne

Oferta dobrej firmy, proponuje nam wykorzystanie pięknych kamieni ozdobnych.

W skład oferty wchodzą takie kamienie jak grys, czerwona venga, biała marianna oraz kamień gnejsowy w wielu odsłonach. Może to być kamień pastelowy, łupkowy, rzeczny czy wapienny o różowej barwie.

Wszelkie kamienie, jakie można wykorzystać w wyżej wymienionych celach, zapewnią nam piękną i niepowtarzalną prezencję naszego domu i ogrodu.