Szafy rack, czyli sposób na porządek w serwerowni
Podczas instalowania całego sprzętu, takiego jak serwery, pamięć, przełączniki i routery, porządek w ich układaniu, przechowywaniu i organizacji kabli to zazwyczaj pomijane kwestie. Jednak w taki chaos to ogromne wyzwanie dla specjalistów IT, techników i instalatorów sieci w większości centrów danych. Jak zadbać o porządek w serwerowni? Prosty plan i odpowiednie wyposażenie mogą to zagwarantować.
Dlaczego potrzebujesz szafy rack?
Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę bardzo prosta: kable. Można poukładać sprzęt. Bez specjalnie przygotowanej szafy nie będzie to tak wygodne, przejrzyste i nie będzie dawało odpowiedniego dostępu. Jednak bez takiego rozwiązania nie jesteśmy w stanie zarządzić i zorganizować przebiegu kabli, które po prostu będą się wiły jak spaghetti.
Dlaczego potrzebujemy zarządzać kablami? Powód jest prosty: słabo poprowadzone mogą z czasem doprowadzić do szeregu problemów. Po pierwsze wszystko, co jest niezorganizowane i pogmatwane stwarza duże ryzyko popełnienia błędów przy podłączaniu kolejnych sprzętów. Po drugie zarządzanie nimi jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem sprzętu. Wszystkie urządzenia generują ciepło, więc odpowiednie zorganizowanie szafy gwarantuje nam przepływ powietrza i łatwiejsze zarządzanie sprzętem. Na koniec nie należy lekceważyć etykiet kabli, które pomagają zaoszczędzić wiele czasu, kiedy już jakiś problem się pojawi.
Jeżeli nie posiadamy szafy rack specjalnie przygotowanej do utrzymania porządku w serwerowni, to nie tylko nasz sprzęt będzie szybciej się niszczył, a nasi pracownicy, będą za każdym razem, kiedy muszą coś tam znaleźć tracili czas. W podbramkowych sytuacjach szybka eliminacja awarii w ogóle nie będzie możliwa. Wystarczy wyobrazić sobie całe stosy poplątanych kabli i to, ile czasu zajmie specjalistom prześledzenie drogi jednego z nich.
Co należy wziąć pod uwagę tworząc porządek w serwerowni?
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić specyfikację szafy. Większość serwerowni wykorzystuje 19 calowe szafy. Głębokość regałów jest zwykle do pewnego stopnia regulowana. Wysokość stojaka jest podzielona na standardowe segmenty zwane jednostkami rack, a oznaczone w opisach jako „U”. Każda jednostka rack (czyli 1U) ma tą samą, standardową wysokość. Jeżeli stelaż opisany jest jako 42U zawiera 42 półki i pomieści dowolną kombinację standardowego wyposażenia do 42U. Z tego powodu robiąc porządek w naszej serwerowni najpierw musimy wybrać odpowiednie szafy.
W następnym kroku powinniśmy zaplanować układ szaf serwerowych. Ważne jest, aby zrobić to przed montażem wszystkich urządzeń, zwłaszcza w środowiskach o wysokiej gęstości szaf. Należy określić, które komponenty mają być umieszczone na stojakach i wytyczać plan. Dzięki temu unikniemy frustracji związanej z przenoszeniem sprzętu po jego zamontowaniu.
Przemyślmy też lokalizację urządzeń. Dzięki temu zmaksymalizujemy przestrzeń wewnątrz szafy i umożliwimy sobie łatwą obsługę. Przed zainstalowaniem pomyślmy nie tylko o rozmieszczeniu sprzętu, ale również o planach przyszłej rozbudowy. Zasadniczo najcięższy sprzęt zazwyczaj lokuje się w dolnej części szafy.
Zastanówmy się dokładnie nas rozlokowaniem okablowania. Panel krosowniczy jest zawsze używany do dystrybucji okablowania stelaża, co potencjalnie pozwala na użycie większych przełączników i większe wykorzystanie portów. Alternatywnym podejściem jest instalacja przełączników sieciowych w szafie. W przypadku systemu okablowania o wysokiej gęstości, rozważane są również inne narzędzia do zarządzania kablami, w tym poziomy i pionowy menedżer kabli, opaska kablowa, etykiety na kable.
Nie zapominajmy o chłodzeniu. Wraz ze wzrostem gęstości urządzeń w szafie, chłodzenie jest coraz bardziej potrzebne. Stężenie ciepła może prowadzić do zwiększonego zużycia energii i zwiększenia wskaźnika awarii sprzętu. Co więcej niezorganizowanie okablowanie może dodatkowo blokować przepływ powietrza. W tym kontekście używanie poziomych i pionowych kabli do organizowania kabli krosowych i kabli zasilających jest również bardzo pomocne dla wydajności chłodzenia. Co bardzo ważne do profesjonalnych szaf rack możemy bez problemu dokupić termostat do wentylatora co pozwoli nam ustawić oczekiwaną temperaturę wewnątrz szafy.
Porządek w serwerowni oszczędzi nasz czas i pieniądze. Wystarczy odpowiedni plan i profesjonalne szafy rack, by nasi specjaliści IT nie tracili czasu, by cokolwiek znaleźć czy naprawić oraz, żeby zmniejszyć poziom awarii sprzętu.