Szkółka sadzonek truskawek

Szkółka sadzonek truskawek to najczęściej działki, ogródki lub pola uprawne o różnej wielkości, na którym doświadczeni specjaliści lub amatorzy hodują sadzonki truskawek. Każdy, kto zajmuje się tym procederem, musi koniecznie zaznajomić się z wszelkimi procedurami i zasadami. Wyhodowane sadzonki sprzedawane są następnie klientom, zarówno tym detalicznym, którzy hodują truskawki na działkach, lub  ogrodach, jak i firmom zajmującym się zawodową uprawą truskawek na większych obszarach. Na sprzedaż oferowane są sadzonki najlepszej jakości. Szkółki sadzonek stosują najnowocześniejsze techniki zbioru i dystrybucji, aby swoim klientom dostarczyć owoce o doskonałym smaku i atrakcyjnym wyglądzie. Producenci truskawek dokładają wszelkich starań, aby ich owoce stanowiły alternatywę dla produktów sprowadzanych z południa Europy.

Dlaczego warto kupować sadzonki truskawek w kwalifikowanych szkółkach?

Sadzonki z kwalifikowanych szkółek posiadają gwarancję czystości odmianowej i zdrowotnej. Wykorzystywanie do nasadzeń sadzonek pochodzących ze starych owocujących plantacji lub z innego niepewnego źródła jest ryzykowne i nieopłacalne. Stare plantacje są bowiem najczęściej rozsadnikiem groźnych chorób i szkodników. Bardzo ważne jest, aby szkółki sadzonek miały licencję, która jest miernikiem fachowej wiedzy i wieloletniej specjalizacji. Gwarantuje to uzyskiwanie zdrowych truskawek, silnych i czystych, jeśli chodzi o odmiany, co pozwala na wysokie plony. Więcej o tym przeczytasz na stronie https://sadzonki-truskawek.eu

Jak się uprawia truskawki?

Pod uprawę truskawek przeznaczany stanowiska wolne od chwastów. Truskawki najlepiej rosną na glebach lekkich i przewiewnych, nieznacznie kwaśnych, z niezbyt głęboką wodą gruntową. Stanowisko powinno być nasłonecznione. Truskawki nie mogą rosnąć po warzywach takich jak pomidory, ziemniaki, kapusta, brokuły, ogórki czy kalafiory. Dodatkowo, nie można sadzić truskawek po innych owocach – np. po malinach i  truskawkach. Zabrania się sadzenia truskawek na dawnych uprawach tytoniu. W szkółkach prowadzi się selekcję negatywną – pozostawia się tylko najsilniejsze egzemplarze. Według specjalnego terminarza na matecznikach wykonuje się szereg zabiegów profilaktycznych przeciwko zabiegom i chorobom. Dzięki temu powstają sadzonki o wysokiej jakości, co gwarantuje dobre plony. W szkółkach truskawek plantacje mateczne znajdują się pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Pod koniec sezonu wegetacyjnego inspekcja wydaje stosowne świadectwa kwalifikacyjne dopuszczające sadzonki do obrotu w Polsce i za granicą. Sadzonki posiadają paszporty roślinne. Najczęściej sadzimy truskawki jesienią i wiosną w rozstawie 25 x 50 cm. Na 10 m2 potrzeba około 100 sztuk. Dołki pod sadzonki powinny  mieć głębokość i szerokość systemu korzeniowego, wtedy korzonki nie będą pozaginane.

pyszne truskawki

Sprzedaż hurtowa truskawek

Sprzedaż może odbywać się poprzez giełdy hurtowe, albo przez osobisty przyjazd hurtowników do szkółki sadzonek, sadzonki można nabywać również wysyłkowo. Im większe zamówienie, tym większa szansa na upusty i negocjacje cen. Sadzonki pakowane są  w paczki, nawilżone i zanurzone w ukorzeniaczu – są gotowe do posadzenia bezpośrednio po otrzymaniu. Na czas transportu, nawet kilkudniowego, są odpowiednio zaopatrzone, dlatego podróżowanie sadzonek nie powinno odbić się niekorzystnie na ich stanie. Sadzonki polskich szkółek trafiają do plantatorów nie tylko w naszym kraju, ale i za granicę, gdzie cenione są wysoko dzięki swojej wydajności i niepowtarzalnemu smakowi. Jeśli chodzi o czas, w którym można zamawiać sadzonki, to jest to zazwyczaj pora najbardziej dogodna do wykopywania krzaczków, a więc od połowy września aż do pierwszych przymrozków oraz od połowy marca do połowy września. Każdy, kto zdecyduje się na sadzenie truskawek, musi posiadać wymaganą wiedzę w tym zakresie.