Szukasz roweru na ciężką trasę? Wybierz rower enduro!

Będąc doświadczonym rowerzystom szukamy nowych wyzwań. Nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić rower na sprzęt o innej charakterystyce. Jeżeli więc jednoślad turystyczny przestał nas zadowalać trzeba rozejrzeć się za czymś innym.

Rowery górskie to bardzo zróżnicowana klasa. Występują tu typy dostosowane do różnych potrzeb. Możemy kupić klasyczny rodzaj górski pozwalający na jazdę w wymagającym terenie. Są też klasy jeszcze bardziej wytrzymałe. Jedna z nich to enduro. Sprzęt ten charakteryzuje się ogromną odpornością na uszkodzenia i pozwala na ekstremalne wyprawy.

Nowoczesny rower enduro

Klasa enduro

Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest enduro. Termin ten odnosi się do jazdy po górach. Mogą to być utarte szlaki, lecz podstawowe założenie to bezdroża. Enduro to też wyścigi po tego typu terenach.

W związku z tym rower enduro musi być bardzo wytrzymały. Duże obciążenia nie są dla niego problemem. Do tego dochodzi spora uniwersalność. Rower enduro nadaje się do stromych zjazdów. Nie jest jednak zjazdówką, bowiem radzi sobie też na podjazdach.

Jeżeli chcemy, więc rozpocząć przygodę z mocną jazdą terenową powinniśmy kupić rower enduro. Długie wyjazdy nie stanowią problemu dla tej klasy sprzętu. W przeciwieństwie do roweru downhillowego pozwala jeździć po każdej płaszczyźnie.

Cechy roweru enduro

Czym charakteryzuje się rower enduro?

Jego rama ma wyróżniający się kształt. Cechuje ją kilka parametrów. Podstawowy to kont miedzy amortyzatorem a ziemią, powinien mieć około 65 stopni. Kont 74-75 stopni to optymalne ustawienie rury podsiodłowej. W rowerze enduro znaczenie ma też długości rury podsiodłowej, oraz wymiar górnej rury. Nie bez znaczenia jest również jej odległość od ziemi. Wszystkie te odległości są mniejsze niż w innych odmianach rowerów górskich. Jeżeli nie znamy się na tym, sprzedawca pomoże nam dokonać wyboru. Rowery enduro posiadają skok amortyzatorów 160 mm.

Waga opisywanego sprzętu to najczęściej 14-15 kg. Dzięki temu pojazd jest stabilny podczas zjazdów a w trakcie podjazdów jego ciężar nie przeszkadza.

Koła posiadają standardowe wymiaru 26, 27, 5 oraz 29 cali. Wyposaża się je w szerokie i wytrzymałe opony, dopasowane do ciężkiego terenu.

Wyprawa w góry

Malownicze góry wręcz zapraszają do wycieczek. Nie musi być to wyprawa pieszo. Można wybrać się na nią na rowerze. Najlepszym do tego sprzętem jest rower enduro. Jego charakterystyka jest dopasowana do wymagającego terenu. Jest bardzo wytrzymały i stabilny podczas jazdy. Pozwala na wykonywanie stromych zjazdów, ale też dobrze reaguje na podjazdach.

Klasa enduro pozwala na podróż po niemal każdych bezdrożach. Korzystając z niego nie jest nam potrzebna żadna ścieżka, Spokojnie możemy poruszać się po górach bez zagrożenia zniszczenia roweru.