Tego nie wyślesz za granicę

Wysyłanie paczek w różne miejsca świata jest znane każdemu z nas. Zapewne wszyscy, przynajmniej kilka razy w życiu, wysyłali pakunek do najbliższej rodziny lub znajomych. Samo pakowanie, odpowiednie zabezpieczanie paczek oraz wysyłka, to procesy, które należy wykonać szczególnie starannie. Bezpieczeństwo wszystkich elementów jest jednym z najważniejszych aspektów. Zawartość paczek może być bardzo różna.

Warto jednak dodać, że niestety ni wszystko można wysłać w paczce, szczególnie jeśli chodzi o wysyłki zagraniczne. Urzędy celne w każdym kraju mają obowiązek przeszukiwania paczek w celu usunięcia z nich niebezpiecznych i niedozwolonych przedmiotów. W znacznej większości przypadków, gdy paczka zawiera szkodliwe i zabronione elementy, odsyła się ją z powrotem do nadawcy.

Co nie może znaleźć się w przesyłce?

Wiele jest rodzajów produktów i rzeczy, jakich nie można umieścić w przesyłce.
• Papierosy i podobne wybory tytoniowe,
• Alkohol i jakiekolwiek środki odurzające,
• Produkty płynne,
• Brudna odzież,
• Mięso i produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego,
• Leki (za wyjątkiem dostaw do aptek i szpitali),
• Kosmetyki, środki dezynfekujące, oleje i olejki,
• Żywe zwierzęta,
• Wyroby mleczne,
• Drogocenne przedmioty,
• Wszelkie niebezpieczne ładunki, niezabezpieczone narzędzia czy maszyny.

Wśród produktów zabronionych znajdują się również dzieła sztuki oraz drogocenne futra, obrazy i zabytki. Firmy kurierskie nie chcą brać na siebie odpowiedzialności w przypadku uszkodzenia lub zaginięcia takich paczek. Nic w tym dziwnego – drogie czy wręcz zabytkowe przedmioty są trudne do wycenienia, a jakikolwiek problem z tym związany, może negatywnie odbić się na reputacji i budżecie firmy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że zgodnie z powiedzeniem ‘co kraj to obyczaj’, lista zakazanych produktów może być inna we Włoszech czy w Anglii. Poza tym, im dalej wysyłamy paczkę, tym lista niedozwolonych produktów może być dłuższa. Co do produktów spożywczych – można bez problemu wysyłać je osobom prywatnym. Wszystkie rzeczy, których nie można wysłać w paczce za granicę, mogą stanowić problem, lub nawet zagrożenie dla życia.


Bezpieczeństwo przesyłek

Zakaz wysyłania powyżej wymienionych rzeczy za granicę, jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem. Niektóre rzeczy, jakie mieszczą się w paczkach, mogą niekiedy stanowić niebezpieczeństwo. Przewoźnik oraz firmy logistyczne nie odpowiadają za jakiekolwiek następstwa, które związane są z niewłaściwą zawartością przesyłek.

Paczki, jakie nadawane są do zagranicznego miejsca, docierają zwykle po kilku dniach, w zależności od okresu w roku i odległości danego państwa od Polski. To dlatego produkty spożywcze, wyroby mleczne lub zwierzęta, absolutnie nie mogą znaleźć się w paczkach. Co do brudnej odzieży, której nie można wysyłać do Anglii – dla niektórych, zakaz ten może wydawać się wręcz śmieszny. Jednak ma on swoje uzasadnienie – niewyprana i nieświeża odzież może być siedliskiem bakterii lub/ i chorób. Ponadto, wszelkie wirusy mogą przechodzić na inne paczki, co wiąże się z przenoszeniem bakterii.

W dzisiejszych czasach, zakazy obejmują coraz to dziwniejsze przedmioty – wiele jest osób, które próbowały (i nadal próbują) wysyłać firmą kurierską zwierzęta, rośliny tropikalne czy nawet materiały wybuchowe. To dlatego lista zabronionych przedmiotów stale się poszerza o nowe – można by pomyśleć oczywiste – produkty. Jednak dzięki temu, wciąż zwiększa się nasza świadomość o rzeczach, których absolutnie nie można przewozić za granicę w paczce.