Tkaniny drukowane – ożyw swoje wnętrze na lato

Pierwsze promienie słoneczne często motywują nas do zmian w swoim otoczeniu. Jeśli chcesz ożywić wnętrze swojego domu lub garderoby, postaw na tkaniny drukowane, dzięki którym nadasz pomieszczeniom nowy wygląd oraz wyróżnisz się z tłumu!

Czym są tkaniny drukowane?

Tkaniny drukowane to materiały, na które nanosi się nadruk cyfrowy. Można wykorzystywać do tego takie metody jak druk szablonowy, natryskowy czy sitodruk. Wykorzystywany atrament jest oczywiście bezpieczny i przeznaczony do szycia, nie używa się także środków chemicznych, dlatego druk nie ma żadnego wpływu na zdrowie, nie powoduje reakcji alergicznych i może być bezpiecznie stosowany w materiałach przeznaczonych dla dzieci. Najczęściej wykorzystywane tekstylia do druku to bawełna, jersey czy dresówka, jednak coraz częściej spotyka się go na takich tworzywach jak satyna, welur, atłas, poliester, nansuk, chino i wiele, wiele innych! Współczesne technologie nanoszenia druku pozwalają na dekorację zarówno cieńszych, jak i grubszych materiałów. Dzięki oryginalnej metodzie produkcji możemy otrzymać tkaniny o wzorach niespotykanych na rynku masowym, które stanowić będą designerski dodatek do każdego wnętrza. Wiele firm oferuje też dodanie własnego wzoru, dzięki czemu możemy dopasować tkaninę do swojego stylu i zyskać oryginalne elementy wystroju czy garderoby.

tkaniny drukowane w ultrasonic

Zastosowanie tkanin drukowanych

Tkaninę drukowaną możemy wykorzystać do obicia mebli takich jak krzesła, pufy, kanapy, sofy czy łóżka, co całkowicie zmieni wystrój pomieszczenia bez konieczności kupowania nowych mebli. Materiał ten świetnie sprawdzi się w roli tekstyliów dekoracyjnych, takich jak zasłony, obrusy, bieżniki, girlandy czy poszewki. Dzięki swoim właściwościom wodoodpornym, tkaniny drukowane idealnie nadadzą się również jako materiał do tworzenia stylowych i oryginalnych parasoli, namiotów, płaszczy przeciwdeszczowych, plecaków i wielu innych. Możemy wykorzystać je także do stworzenia kolorowych ozdób do pokoju dziecka, śpiworków, legowiska dla zwierzaka czy kolorowego, wytrzymałego hamaka. Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj tkaniny, możemy także szyć niespotykane nigdzie indziej ubrania, dzięki którym wyróżnimy się z tłumu, a ograniczony wybór wzorów w sieciówkach przestanie nas ograniczać! Możliwości wykorzystania tkanin drukowanych jest mnóstwo, da się z nich stworzyć wiele unikatowych i stylowych rzeczy, których próżno szukać w sklepach.

Zalety tkanin drukowanych

Niewątpliwą zaletą druku na tkaninie jest możliwość wyboru dowolnego wzoru, co pozwala na idealne dobranie go do naszego stylu i upodobań. Jednak wygląd to nie jedyna dobra cecha tego produktu! Materiał drukowany charakteryzuje się grubością, dzięki czemu jest wytrzymały i odporny na ścieranie oraz czyszczenie. Dzięki nowoczesnej technologii, tekstylia drukowane nie tracą intensywności kolorów, nawet podczas ekspozycji na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Zniszczenia powodowane przez wodę również zostają wyeliminowane, dzięki właściwościom odpychającym wodę. Powłoka hydrofobowa znajduje się po stronie zadrukowanej, co sprawia, że materiał ten jest idealny również do wykorzystania na zewnątrz.  Pranie w pralce też nie zagrozi tekstyliom drukowanym, ponieważ są one odporne na wysoką temperaturę. Nie musisz bać się, że materiały, które wykorzystasz, będą wyglądały po latach nieestetycznie, ponieważ dzięki ich trwałości i odporności na promieniowanie UV, ścieranie, pękanie i uszkodzenia mechaniczne będą długi czas wyglądać jak nowe. Kolejną zaletą tych materiałów jest to, że pomimo druku i właściwości hydrofobowych nie zatracą swojej struktury. Tkaniny drukowane po latach są wciąż miękkie i miłe w dotyku, dlatego nie musimy przekładać dobrej jakości nad swój komfort.