Trasy rowerowe nad Bałtykiem, które warto zaliczyć w te wakacje

Nastało lato, a wraz z nim wakacje. Wolny czas jedni wolą spożytkować na zasłużony odpoczynek, inni natomiast wybierają aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzają się w tym celu rowerowe wycieczki krajoznawcze. Pozwalają nie tylko aktywnie spędzać czas, ale i przy okazji zapewniają piękne, malownicze widoki i krajobrazy. Oblicze natury, wiatr we włosach i rozgrzewające słońce – gdzie najlepiej z nich korzystać? Województwo pomorskie i zachodniopomorskie szczególnie w nie obfituje. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze trasy rowerowe tego regionu!

Szlak rowerowy R10 na Półwyspie Helskim

Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce do zwiedzenia. Ta rozciągająca się na 430 kilometrów trasa przebiega przez urokliwe miasta, miasteczka, wioski oraz plaże piaszczyste, gdzie można się zatrzymać na chwilę relaksu i podziwu dla polskiego morza. Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu, biegnie między innymi przez Kołobrzeg, Mielno, Darłowo i Władysławowo, pod koniec zahaczając o Juratę i kończąc się w Helu. To świetna okazja, by oprócz cudów natury, móc również zwiedzić zabytkowe miasta i ich atrakcje. Niejedno z nich stanowi w końcu wizytówkę Polski. Trasa ta jest przyjazna dla wszystkich rowerzystów – i tych rekreacyjnych, i tych zawodowych.

Pierścień Zatoki Puckiej

Kolejna malownicza trasa, która liczy sobie “zaledwie” 80 kilometrów. Można podczas niej podziwiać słynną Zatokę Pucką, położoną między Mierzeją Helską a Helem. Warto przy okazji wjechać do miasta leżącego nad nią, czyli Pucka, gdzie podziwiać można kilkusetletnie kamieniczki, neogotycki ratusz czy słupek, będący symbolem zaślubin Polski z morzem. Wyjeżdżając z Pucka, warto też wstąpić do Władysławowa, w którym można zobaczyć Aleję Gwiazd Sportu czy słynny Dom Rybaka z charakterystyczną wieżą widokową z widokiem rozpościerającym się na Pobrzeże Gdańskie.

Trasa rowerowa Velo Baltica

Województwo zachodniopomorskie oferuje rowerzystom możliwość przejechania przez popularną nie tylko w Polsce, ale i Europie trasę Velo Baltica, która wchodzi w skład europejskiej trasy Eurovelo 10, obiegającej Morze Bałtyckie. To także fragment innej znanej trasy rowerowej – Eurovelo 13, która z kolei zwana jest Szlakiem Żelaznej Kurtyny. Ścieżki biegną głównie przez tereny zalesione, z dala od zgiełku ulic. Po drodze można zatrzymać się w najpopularniejszych nadbałtyckich kurortach. Cała trasa ma bowiem długość aż 245 kilometrów.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Jedna z najpiękniejszych polskich tras rowerowych. Wyjątkowe miejsce w województwie zachodniopomorskim zwane jest przez wielu “krainą tysiąca jezior”. I z tego właśnie słynie – niezliczona ilość jezior i jeziorek co roku sprawia, że tłumy turystów, przybywają z różnych zakątków Polski, a właściwie całego świata. To idealne miejsce dla chcących zaznać spokoju natury, relaksu i ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Po drodze można uświadczyć fragmentu historii tego rejonu, gdyż wzdłuż trasy zobaczyć można stare, porzucone dworce kolejowe oraz tory, będące pamiątką po pruskim zaborze.

Trasa Pojezierzy Zachodnich biegnie przez drogi asfaltowe, ścieżki polne i leśne, zatem zwykłe rowery miejskie mogą tu nie wystarczyć. Najlepiej w tych warunkach radzą sobie rowery turystyczne Kross, które zapewniają komfort jazdy oraz turystyczne udogodnienia w postaci solidnych błotników, bagażnika oraz toreb czy sakw, zdolnych do pomieszczenia wszelkich niezbędnych w wyprawie rowerowej przedmiotów i zapasów.

rower nad morzem

Trasa Blue Velo

Trasa ta potocznie zwana jest Odrzańską Trasą Rowerową, gdyż stanowi fragment krajowej trasy rowerowej położonej wzdłuż rzeki Odry. Prawdą jest jednak, że nie biegnie w całości przy Odrze. Zatrzymuje się jednak w wartych zobaczenia zachodniopomorskich miejscowościach takich jak: Szczecin, Dębno czy Gryfino. Początek trasy ma miejsce w Kostrzynie nad Odrą, a koniec w Świnoujściu. Łącznie przebiega przez 275 kilometrów. Również wybierając tę trasę, mamy pewność, że nie dosięgnie nas wielkomiejski hałas. Prowadzi nas ona głównie bocznymi, mało uczęszczanymi drogami i wałami przeciwpowodziowymi, a nawet nasypami kolejowymi. Z tego powodu rowery turystyczne Kross i tu znajdą doskonałe zastosowanie. W wycieczkach rowerowych chodzi w końcu o komfort podróży i bezpieczeństwo.