Urządzanie gabinetu stomatologicznego – jakie drzwi warto wybrać?

Projektując gabinet stomatologiczny należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest aranżacja wnętrza. Gabinet lekarski powinien cechować się nie tylko estetycznym wyglądem, lecz także odpowiednią funkcjonalnością i ergonomią, dzięki której pacjent będzie się czuł komfortowo. Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany gabinet dentystyczny i jaki wystrój jest aktualnie najbardziej popularny?

Czym się wyróżnia gabinet stomatologiczny?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, które przede wszystkim powinno wyróżniać się czystością i sterylnością ze względu na charakter swoich działań. Zasada ta dotyczy wszystkich gabinetów medycznych, które przyjmują i leczą pacjentów. Sterylne miejsce pracy to jednak nie jedyny warunek, jaki powinny spełniać gabinety dentystyczne.

W gabinecie stomatologicznym przyjmowani są pacjenci w różnym wieku. Jego wystrój zatem powinien być uniwersalny, praktyczny, a przy tym budzący zaufanie, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Powinien być także przystosowany do osób niepełnosprawnych, tak aby ułatwić im wizytę u lekarza. Ważnym elementem w gabinecie jest odpowiednie światło, które nie będzie przeszkadzało lekarzowi ani nie będzie raziło w oczy pacjenta w fotelu dentystycznym, zwanym inaczej unitem stomatologicznym.

Gabinet stomatologiczny nie obejdzie się także bez specjalistycznego sprzętu, dostosowanego do charakteru działań medycznych. Leczenie zębów to czynność kompleksowa, wymagające rożnych materiałów i nowoczesnych maszyn, które w tym pomogą. Aby dokonywać precyzyjnych działań na zębach potrzebne są narzędzia i sprzęty dedykowane stomatologom. Oprócz fotela, absolutną podstawą jest panel sterowania nim, konsola z narzędziami, lampa zapewniająca odpowiednie oświetlenie, spluwaczka oraz stanowisko, z którego stomatolog może wygodnie i efektywnie zaglądać pacjentom w jamę ustną. Dobry gabinet stomatologiczny zawiera także myjkę ultradźwiękową do czyszczenia narzędzi, rentgen do punktowych zdjęć zębów, mikroskop czy autoklaw służący do sterylizacji używanych po każdym pacjencie narzędzi.

W gabinecie lekarskim powinny się także znajdować biurko, szafki medyczne z materiałami stomatologicznymi. Niekiedy w gabinecie można także znaleźć szafkę z dokumentacją pacjentów i ich kartotekami dentystycznymi.

Wystrój gabinetu stomatologicznego

Wystrój gabinetów medycznych, szczególnie stomatologicznych nie powinien przysparzać strachu i powodować stresu u pacjentów. Wizyty u dentysty u wielu osób budzą zdenerwowanie i obawy, zatem ważne jest wprowadzanie rozwiązań przeciwdziałających temu.

Powstały badania psychologiczne, zgodnie z którymi ustalono, że kolory oddziałują na działanie ludzkiego mózgu. Jasne, neutralne barwy są w stanie koić nerwy, wzbudzają zaufanie.

Co więcej jasne kolory, czyli biele, beże i tym podobne kojarzą się z nowoczesnością, mogą zatem stworzyć wraz z zaawansowanymi technologicznie sprzętami stomatologicznymi innowacyjny wystrój wnętrza. Gabinet stomatologiczny poprzedza pomieszczenie pełniące funkcję poczekalni. Również ona powinna mieć odpowiednią aranżację, niekolidującą z wystrojem samego gabinetu. Wygoda, przytulność, nowoczesność – to cechy dobrej poczekalni oraz gabinetu stomatologicznego. Oddzielają je od siebie zazwyczaj drzwi, czyli kolejny ważny element, na który powinno się zwrócić uwagę, urządzając gabinet stomatologiczny.

Najlepsze drzwi do gabinetu

Drzwi stanowią ważny element gabinetu stomatologicznego. Pozwalają zachować prywatność, budzą zaufanie pacjenta do lekarza oraz tłumią dźwięki dochodzące z poczekalni i dworu. Pozwalają stomatologowi skupić się na wykonywanym zadaniu, oddzielają go od wszelkich rozproszeń. Dekoncentracja w zawodzie dentysty może się bowiem skończyć źle dla pacjenta, który znajduje się pod jego opieką.

Drzwi szklane bez ościeżnicy to najlepszy wybór drzwi do gabinetu stomatologicznego. Dlaczego? Prezentują się dobrze w każdym rozkładzie pomieszczeń. Pasują do nowoczesnej aranżacji wnętrza i pozwalają zachować minimalistyczną stylistykę, do której dążymy urządzając gabinet. Brak ościeżnicy oznacza, że drzwi mocowane są do ściany na zawiasach, pozostawiając przerwę między szklaną powierzchnią drzwi a ścianą.

Drzwi te wykonane są ze szkła hartowanego, które jest dodatkowo wzmacniane, w wyniku czego, trudno je uszkodzić. Tworzywo szklane umożliwia proste i błyskawiczne czyszczenie i dezynfekowanie drzwi. Jest to szczególnie istotne w gabinetach medycznych, gdzie obecność wszelkich zarazków, bakterii i innych drobnoustrojów powinna być regularnie eliminowana, wykluczając tym samym zagrożenie dla pacjentów.

Odpowiedni wybór drzwi do gabinetu stomatologicznego jest niemal tak ważny jak wybór specjalistycznego sprzętu, oświetlenia i narzędzi dentystycznych. Każdy z tych elementów wpływa na odbiór gabinetu, zarówno przez lekarzy, asystentów, jak i samych pacjentów.