USG stawu kolanowego – co może powiedzieć o stanie Twoich kolan?

USG stawu kolanowego to popularne badanie diagnostyczne, które pozwala na szybkie wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w tym obszarze. Pozwala ono zdiagnozować różnego rodzaju schorzenia narządu ruchu oraz wdrożyć stosowne leczenie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego badania.

Na czym dokładnie polega badanie USG stawu kolanowego?

Ultrasonografia, czyli USG, to badanie wykorzystujące działanie fal ultradźwiękowych. Głowice emituje je w głąb ciała, a następnie zbiera informacje dotyczące tego, w jaki sposób odbijają się one od różnego rodzaju narządów czy tkanek. Pozwala to ocenić, czy doszło w ich obrębie do uszkodzeń. Zdjęcie USG jest czarno-białe i musi następnie zostać przeanalizowane przez doświadczonego oraz wykwalifikowanego specjalistę.

Ogromną zaletą badania USG jest jego bezpieczeństwo. Można je wykonywać bez obaw tak często, jak jest to konieczne. W przeciwieństwie do RTG czy tomografii ultrasonografia nie emituje szkodliwych dla organizmu promieni.

Specjalista wykonujący badanie USG przed jego rozpoczęciem smaruje skórę pacjenta specjalnym żelem. Dzięki niemu przesuwanie głowicy jest o wiele łatwiejsze. W zależności od tego, czy badana jest zewnętrzna, czy wewnętrzna strona kolana, pacjenta leży na kozetce na brzuchu lub na plecach. Następnie głowica jest przesuwana po kolejnych częściach kolana.

Całe badanie trwa najczęściej kilkanaście minut. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania urazu. Jest ono całkowicie bezbolesne, a jedyny dyskomfort może pojawić się podczas nakładania na skórę żelu.

USG kolana – po co się je wykonuje?

Badanie to umożliwia skuteczne wykrycie wielu różnych schorzeń. Najczęściej z jego pomocą diagnozuje się:

  • Torbiele,
  • Wysięki,
  • Zmiany zapalne i zwyrodnieniowe,
  • Przeciążenia poszczególnych części stawu,
  • Uszkodzenia więzadeł i ścięgien.

Jest to tylko kilka najczęściej diagnozowanych schorzeń w obrębie kolan. Bardzo często są one następstwem przebytych w przeszłości urazów i kontuzji. Jeśli nie były one odpowiednio zdiagnozowane, a przede wszystkim leczone, to może dojść do pogłębienia i nasilenia dolegliwości. Do przeciążenia kolana oraz powstania w efekcie tego kontuzji nie trzeba wcale intensywnie uprawiać sportów. Negatywnie na ich kondycję wpływa pozycja siedząca oraz zbyt duże obciążenia. Problemy z kolanami dotykają bardzo często osób z nadwagą oraz tych, które wiele godzin spędzają za biurkiem lub kierownicą.

Jak przygotować się do USG kolana?

Jest to badanie, do którego wykonania nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Jedyną przeszkodą do jego zrobienia jest założony gips lub opatrunek. Wybierając się na USG, warto założyć wygodne ubranie, które pozwoli lekarzowi bez problemu dotrzeć do części ciała, która ma zostać poddana diagnostyce. Nie ma jednak żadnych konkretnych zaleceń, którymi powinien kierować się pacjent planujący wizytę w pracowni ultrasonograficznej.

Kiedy warto wykonać USG kolana?

Głównym wskazaniem do wykonania USG kolana są wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Temu badaniu powinny podać się przede wszystkim osoby cierpiące na dolegliwości bólowe, a także trudność w poruszaniu nogą. Warto o nim pomyśleć również wtedy, gdy pojawia się brak możliwości w całkowitym zginaniu kolana.

kolana

O rozwijających się problemach ze stawami kolanowymi może także świadczyć obrzęk oraz zaczerwienienie w okolicach kolana. Po zauważeniu niepokojących objawów należy odciążyć narząd ruchu oraz zgłosić się do lekarza, który zaleci dalszą diagnostykę. Badanie USG pozwoli ocenić wnętrze stawu kolanowego oraz wykryć ewentualne patologie, które się w nim rozwijają.

Wskazaniem do wykonania USG są także różnego rodzaju skręcenia, zwichnięcia czy urazy. Ultrasonografia pozwala ocenić, które elementy kolana uległy poważnemu uszkodzeniu. W ten sposób można także skutecznie określić, jakiego rodzaju leczenie przyniesie oczekiwane efekty. 

Gdzie zrobić USG kolana?

Profesjonalne USG kolana w Gdańsku oraz innych miastach w Polsce można wykonać w każdej placówce dysponującej urządzeniem ultrasonograficznym. Warto wybrać sprawdzone miejsce cieszące się renomą. Da to pewność, że badanie zostanie wykonane w pełni profesjonalnie oraz dokładnie. Na taką wizytę warto zabrać ze sobą wykonane do tej pory badania, które z pewnością pomogą w postawieniu trafnej diagnozy.