W jaki sposób dobrać odpowiedni piec kominkowy do naszego pomieszczenia?

Piece kominkowe to nic innego, jak wolnostojące „kozy”, które stanowią dziś doskonałą i coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych kominków. Jak wiadomo, nie w każdym domu istnieje możliwość zamontowania kominka w ścianie, jednak na dobudowanie odpowiedniej instalacji odprowadzającej spaliny dla wolnostojącego pieca kominkowego zawsze znajdzie się miejsce. Piece te, choć często sporych rozmiarów, wcale nie muszą szpecić – nowoczesne i eleganckie potrafią doskonale uzupełnić wystrój wnętrza i wspomóc stosowane już ogrzewanie centralne. W jaki sposób dobrać odpowiedni piec kominowy do ogrzewania naszego pomieszczenia?

Jak dobrać piec kominkowy?

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru pieca kominkowego jest oczywiście materiał, z jakiego ten został wykonany. Piece żeliwne charakteryzują się grubymi ściankami, dzięki czemu skumulowane w nich ciepło emitowane jest z pieca nawet po wygaszeniu ognia. Rozwiązanie takie pozwala na oszczędności na materiale opałowym. Jego alternatywa, piec kominkowy stalowy, jest pod tym kątem znacznie gorsza – cieńsze ściany zatrzymują ciepło dużo krócej. Jednocześnie jednak to właśnie piece stalowe nagrzewają się szybciej i mocniej, a ich konstrukcja jest znacznie lżejsza i pozwala na zamontowanie w wielu miejscach, które nie dałyby rady z piecem żeliwnym.

Istotną kwestią podczas wyboru pieca kominkowego jest oczywiście jego moc. Zależnie od tego, jaką powierzchnię ma on ogrzewać, moc pieca powinna być większa lub mniejsza. Warto pamiętać, że piece kominkowe są stosowane jako uzupełnienie ogrzewania centralnego i raczej nie dadzą sobie rady z ogrzaniem całego domu, dlatego też ich moc dobiera się pod kątem kubatury pomieszczenia, w jakim zostaną zainstalowane. Generalnie przyjmuje się, że 1kW mocy pieca kominkowego jest w stanie ogrzać około 25 m3 pokoju, co w przełożeniu na standardowy metraż daje powierzchnię 10 m2. Wartości takie przyjmuje dziś większość producentów, choć w rzeczywistości są one wartościami orientacyjnymi i nie zawsze muszą być dopasowane do pomieszczenia idealnie według wyliczonej wartości. Warto przy tym wiedzieć jednak, że na rynku dostępne są piece z naprawdę zróżnicowaną mocą – od 8kW do mniejszych salonów o stosunkowo niskim suficie, aż do 14kW zdolnych ogrzać nawet 350 m3 pomieszczenia.

Rodzaj opału, a efektywność grzania

Wybierając odpowiedni piec kominkowy warto zastanowić się nad tym, jaki opał będzie dla nas najbardziej korzystny. Węgiel to oczywiście problem z dużą ilością substancji smolnych, dlatego większość osób całkowicie odrzuca go dziś jako opcję. Znacznie popularniejsze stają się natomiast piece opalane drewnem oraz piece kominkowe na pellet, charakteryzujące się znacznie lepszym wpływem na środowisko i mniejszym stopniem zabrudzenia podczas regularnego użytkowania.

piec-kominkowy-sklep-bofoco

W momencie wyboru opału warto pamiętać o wartościach takich jak sprawność spalania czy czas spalania konkretnej dawki opału. Przykładowo, jeśli piec będzie stanowił w danym pomieszczeniu główne źródło ciepła, warto zainwestować w opał dający ciepło przez co najmniej 7 godzin. Warto rozważyć też sposób, w jaki będziemy do pieca dokładać opał – nowoczesne piece dostępne są zarówno z klapami górnymi i bocznymi, jak i w wersji ze szklanymi drzwiami frontowymi, przez które dokłada się drewna bądź innego paliwa opałowego.

Regulacja mocy pieca

Kolejnym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniego pieca kominkowego jest możliwość regulacji mocy. Wiadomo już, że na rynku dostępne są różne warianty mocy, jednak często i ta jest za mocna dla danego pomieszczenia. Dobrej jakości piece kominkowe posiadają w swojej budowie tzw. szybry i przepustnice, za pomocą których można ustawić siłę płomienia czy generowaną przez piec temperaturę. W niektórych modelach możliwa jest też regulacja wlotu powietrza bądź dostępny jest termostat, który można dowolnie zaprogramować.

Funkcje dodatkowe

Podczas wyboru pieca kominkowego warto zastanowić się nad ewentualnymi kwestiami związanymi z jego czyszczeniem (np. dodatkowym, wyciąganym pojemnikiem na popiół), czy też ekologiczną stroną rozwiązania. Niektóre piece posiadają opcję wtórnego spalania, gwarantującą znacznie wyższą wydajność i mniejszą emisję spalin. Ciekawym rozwiązaniem może być też piec kominkowy z płaszczem wodnym, dzięki któremu będzie można wykorzystać go do zasilania instalacji centralnego ogrzewania całego domu.