Wady i zalety okien PCV

Fenomen okien PCV jest znany już od dawna. Jest to typ okien, których ramy są wykonane ze sztucznego, twardego tworzywa. Niska cena, łatwy montaż oraz różnorodność w wyborze, to ich najbardziej znane cechy.

Zastosowanie tych okien jest bardzo szerokie. Dziś, okna PCV coraz częściej zastępują tradycyjne okna drewniane i inne. Warto jednak dodać, że – jak większość produktów – okna PCV mają swoje wady i zalety. Istnieje wiele cech, które posiadają okna zarówno PCV, jak i te wykonane z drewna.

Wybór okien powinien się skupiać nie tylko na doborze odpowiednich ram, ale i na właściwym wyprofilowaniu oraz parametrach izolacyjnych.

Oferta okien PCV jest bardzo szeroka. Rozmaite kolory, rozmiary oraz profile, to podstawowe kryteria, na jakich opieramy się, gdy chcemy zakupić okna. Ramy wykonane z tego tworzywa, sprawdzają się we wszystkich domach i zabudowaniach. W ostatnich latach, znacznie wzrosło zainteresowanie oknami PCV. Osoby, które chcą wybrać takie okna, powinni znać ich wszystkie wady i zalety.

Dlaczego warto wybrać okna PCV?

Liczne cechy, jakimi charakteryzują się okna PCV, stanowią kartę przetargową podczas wybierania okien do domów, mieszkań lub obiektów użyteczności publicznej.
Pierwszą z głównych zalet tego typu okien, jest ich cena. W porównaniu do innych ram, okna PCV mogą być tańsze nawet o 40%. Każdemu z nas zależy na tym, by jak najwięcej zaoszczędzić podczas urządzania i wykańczania mieszkania/ domu.

Rozmaita kolorystyka jest drugą cechą okien PCV. Tworzywo, z jakiego wykonywane są ramy, może bowiem zostać zabarwione na kolor niebieski, czerwony, zielony i wiele innych.

okno pcv
Warto wspomnieć także o konserwacji okien. Materiał, jakim jest PCV, nie wymaga używania detergentów ani specjalnych środków chemicznych, które służą do czyszczenia. Łatwość utrzymania ich w czystości jest więc zaletą, która odgrywa istotną rolę. Najczęściej, producenci i dystrybutorzy zalecają mycie wodą lub płynem.

Trzeba również dodać, że okna PCV są bardzo trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu, możemy je użytkować nawet do 50 lat, w przypadku najwyższej jakości okien. Jednak tańsze ramy też cechują się długą żywotnością, sięgającą nawet 30 lat.

Tworzywo PCV cechuje się odpornością na czynniki biologiczne takie jak bakterie, pyłki, owady, rośliny i inne. Można je więc porównać z oknami drewnianymi, które są podatne na powyższe problemy.

Okna PCV są również odporne na różne rodzaje uszkodzeń. Ramy okienne nie będą się odkształcać, a powstawanie rys czy wgnieceń praktycznie nie występuje.
Szczelność jest jedną z bardziej znanych cech. Okna PCV skutecznie ochronią nasz dom przed ekstremalnymi temperaturami.

Wady okien

Okna PCV, mimo wciąż rosnącej popularności, mają również wady. Przy wyborze okien, warto zapoznać się zarówno z dobrymi, jak i tymi słabszymi stronami okien.

Miejscowe wady fabryczne, to wada, która może rzucać się w oczy. W skład wad fabrycznych wchodzą przebarwienia oraz odkształcenia.

Okna PCV są podatne na działanie promieni UV. Wiąże się to z faktem, iż po pewnym czasie ich użytkowania, ramy mogą ulec przebarwieniu. Jest to szczególnie niekorzystne w przypadku, gdy nasze okna mają inną barwę niż biel. W takim przypadku, pozostaje nam wymiana okien na nowe, gdy okleiny nie da się zmienić.

Co prawda, okna PCV są odporne na wgłębienia i wgniecenia. Warto jednak dodać, że w przypadku ich wystąpienia, ram nie da się naprawić. Należy je wówczas wymienić na nowe, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Szczelność okien znajduje się również w grupie zalet, jednak w niektórych warunkach, może ona stanowić wadę. Okna PCV nie przepuszczają zarówno chłodnego, jak i ciepłego powietrza. Może to być wada w przypadku, gdy system grzewczy lub klimatyzacja są w złym stanie. Ponadto, niesprawna wentylacja może prowadzić do osadzania się pary wodnej na oknie, ze względu na to, że ramy okienne nie posiadają mikroporów.