Wisła – miasto pełne atrakcji

Góry są pełne atrakcji – zarówno latem, jak i zimą. Zapierające dech w piesiach widoki to nie wszystko co mają do zaoferowania. Jakie atrakcje czekają na nas kiedy odwiedzamy Wisłę?

Kolej linowa Skolnity

Ta kolejka linowa jest czynna przez cały rok. To miejsce musi koniecznie odwiedzić każdy, kto kocha imponujące, górskie widoki. Dolna stacja kolejki znajduje się tuż obok kompleksu skoczni narciarskich Centrum, który możemy odwiedzić zanim do niej wsiądziemy.

Kiedy wiedziemy na szczyt możemy usiąść odpocząć, delektować się krajobrazem i wrócić. Jednak to nie wszystkie nasze opcje. W zależności od pory roku znajdziemy tam mnóstwo atrakcji. Zimą możemy skorzystać z dwóch dużych, oświetlonych tras zjazdowych, darmowego wyciągu dla maluchów, szkółki narciarskiej oraz z wypożyczalni sprzętu. Latem również nie będziemy się nudzić. Możemy odwiedzić park linowy, pójść na paintball, strzelnicę czy trampoliny. Znajdziemy tam też różne trasy rowerowe i Folwark Zwierzęcy.

Skocznia narciarska w Wiśle

Każdy Polak wie, że Wisła to stolica skoków narciarskich. To stąd pochodzi Adam Małysz, nasz wybitny skoczek, który dzięki swoim osiągnięciom wypromował ten sport. Będąc tutaj koniecznie trzeba więc odwiedzić skocznię narciarską. Mamy ich do wyboru kilka. Możemy zdecydować się na tę, której patronem jest właśnie Adam Małysz, ale to nie jedyna nasza opcja. W centrum Wisły znajdziemy skocznie, na których nasz wybitny sportowiec stawiał pierwsze kroki.

Atrakcje architektoniczne w Wiśle

apartamenty wisłaWisła to nie tylko narty. W okolicy znajdziemy też wiele ciekawych budynków. Powinniśmy zwrócić uwagę chociażby na Myśliwski Zameczek Habsburgów, który znajduje się w samym centrum. Pochodzi on z XIX wieku i zdecydowanie możemy go opisać jako enklawę starego budownictwa wiślańskiego. Znajdziemy też w okolicy Zamek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który powstał w 1930 roku.

Jeżeli chcemy poznać miejscowy folklor to powinniśmy odwiedzić Muzeum Beskidzkie oraz Chatę Kocyanów.

Centrum Wisły

Jeżeli zatrzymujemy się w Wiśle to warto zdecydować się na miejsce, które jest położone niedaleko od centrum. Polecanym rozwiązaniem jest pensjonat Willa Nova, który oferuje swoim gościom wiele niezwykle przestronnych pokoi. Jednocześnie znajduje się niedaleko deptaku, na który każdy turysta prędzej czy później dotrze. Na deptaku i rynku znajdziemy stoiska z rękodziełem oraz pamiątkami, sklepy, restauracje i kawiarnie. Zdecydowanie to idealne miejsce, żeby kupić pamiątki dla siebie i naszych bliskich, bądź by odpocząć po długim dniu na szlaku. Dodatkowo znajdziemy na nim Aleję Gwiazd Sportu, która upamiętnia sylwetki sportowców z tego regionu – jest tam oczywiście również Adam Małysz.

W centrum znajduje się też fontanna i Dom Zdrojowy. W tym drugim znajdziemy informację turystyczną oraz imponującą rzeźbę Adama Małysza wykonaną z białej czekolady. W okolicy, w Parku Kopczyńskiego możemy odwiedzić zrewitalizowany amfiteatr. Ścieżki z centrum mogą zaprowadzić nas do wielu miejsc: nad rzekę Wisłę, na Bulwar Księżycowy, do Zabytkowego Parku Przygód bądź Alejki Podań i Legend.

Rezerwat przyrody „Wisła”

Na terenie miasta Wisła znajdziemy rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Obejmuje on cieki wodne Białej i Czarnej Wisełki, które łączą się w źródłowy tok Wisły. Cały rezerwat znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Na tym terenie znajduje się wiele gatunków roślin, które są chronione lub rzadkie. Powstał on jednak po to, aby chronić pstrąga potokowego i jego środowisko naturalne.

Szlaki turystyczne w okolicy Wisły

Okolice Wisły są idealne, aby rozpocząć piesze wędrówki po górach. W zależności od naszego przygotowania znajdziemy tutaj zarówno trasy łagodne jak i takie, które wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Jeżeli szukamy szlaku spacerowego to możemy wybrać się na Trzy Kopce Wiślańskie, gdzie na szczycie znajdziemy miejsce, aby się posilić. Na początek warto też odwiedzić Dolinę Czarnej Wisełki. Bardziej zaawansowani podróżnicy mogą wybrać się na Baranią Górę, która jest drugą co do wielkości, najwyższą górą w Beskidzie Śląskim.