Wózek transportowy – funkcje i zastosowanie

Obecność wózków transportowych w firmach przewozowych, na magazynach czy pomiędzy sklepowymi regałami nikogo dziś nie dziwi. To między innymi dzięki nim możliwa jest tak szybka i sprawna praca wielu zakładów i przedsiębiorstw, bez względu na ich wymagania udźwigu czy wymiarów przewożonych towarów.

Na rynku istnieje niewątpliwie wiele wózków transportowych przystosowanych do różnego rodzaju zadań, wśród których znajdziemy miedzy innymi wózki platformowe, paletowe, taczkowe, czy gospodarcze. Jakie są ich funkcje i zastosowanie?

Rodzaje wózków transportowych

Działanie wózka transportowego i wybór jego odpowiedniego rodzaju jest zawsze uzależniony od rodzaju przewożonych ciężarów. Wózki transportowe stosowane w sklepach (najczęściej wózki paletowe) są zwykle znacznie łatwiejsze w obsłudze, niż te stosowane na magazynach działających z dużymi gabarytami.

Na początek zajmijmy się wózkami platformowymi, czterokołowymi, które umożliwiają ułożenie na płaskiej platformie różnego rodzaju asortymentu o wadze całkowitej do nawet kilkuset kilogramów. Wózki te są niezwykle wytrzymałe, a przy tym zwrotne i dość łatwe w obsłudze.

Na co dzień korzystają z nich przede wszystkim firmy logistyczne, w tym także kurierzy dostarczający towary do sklepów odzieżowych czy obuwniczych. Zdecydowanym atutem wózków platformowych jest możliwość zapakowania i przewiezienia ich wraz z transportem, dzięki czemu możliwe jest łatwe przewożenie towarów w miejscu docelowej dostawy.

Ciekawym rozwiązaniem są też wózki dwukołowe znajdujące zastosowanie przede wszystkim w sklepach i magazynach. Choć umożliwiają przewóz mniejszych ciężarów (zwykle do około 90 kilogramów), same w sobie są dość kompaktowe i łatwe w obsłudze.

wózek widłowy
Wózek widłowy, czyli popularny „paleciak” to kolejny z ważniejszych rodzajów wózków widłowych, cechujący się przede wszystkim możliwością udźwigu do kilku ton oraz charakterystycznymi widłami, stanowiącymi powierzchnię użytkową wózka. Jego jedyny problem to jednak ciężar samego wózka, który może sięgać nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Kolejną opcją dla magazynów są wózki taczkowe pozwalające na niezwykle szybki transport lekkich przedmiotów. Ich prosta konstrukcja pozwala na łatwe podnoszenie paczek za pomocą wózka oraz lekki i sprawny transport ładunku w wybrane miejsce.

Hotele i szpitale wykorzystują natomiast wózki gospodarcze, wyposażone w maksymalnie 4 półki bądź piętra, na których możliwy jest wygodny transport materiałów. Choć ich pakowność nie jest zbyt duża, wózki takie zdecydowanie spełniają swoją rolę w miejscach, gdzie lekkość i kompaktowość wózka jest ważniejsza, niż jego udźwig.

Większość wózków napędzana jest ręcznie siłą rąk, choć na rynku dostępne są także wózki platformowe i widłowe napędzane akumulatorowo i elektrycznie. Te stosuje się zwykle do bardzo ciężkich transportów w krótkim czasie.

Zastosowanie wózków transportowych

Choć zastosowanie wózków transportowych zostało już częściowo nadmienione w trakcie omawiania ich rodzajów, warto dokładniej podsumować wszystkie miejsca, w których są one najbardziej przydatne.

wózek transportowy

Wózki transportowe to przede wszystkim atrybut magazynów, firm logistycznych, mniejszych firm transportowych czy sklepów, w których załadunek, rozładunek i transport materiałów byłby bez wózka wręcz niemożliwy.

To właśnie wózki pozwalają na szybki i sprawny transport przedmiotów bez nadmiernego wytężania sił. Najważniejszą kwestią podczas wyboru wózka jest niewątpliwie jego domyślne przeznaczenie – firma zajmująca się pakowaniem i transportem mebli i sprzętu AGD będzie potrzebowała wózka zupełnie innego niż obsługa hotelu czy maleńki magazyn lokalnego sklepu. Wózki transportowe mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie przenoszenie materiałów ludzkimi siłami byłoby niepraktyczne i nieekonomiczne.

Po co się męczyć, skoro można skorzystać z wózka?