Wszystko o piłach tarczowych do aluminium

Piły tarczowe, które mają zostać wykorzystane do cięcia aluminium nie muszą posiadać wyjątkowo ostrych krawędzi – zazwyczaj są one wykonywane z grubszych i dość twardych materiałów. Obecnie na rynku można wybierać spośród wielu różnych pił tarczowych jednak wybór jednej odpowiedniej może być nie lada wyzwaniem. Odpowiedni dobór znacząco wpłynie na komfort wykonywanej pracy.

Piła tarczowa musi być odpowiednio dobrana do przecinanego materiału. Muszą być one dostosowane do cięcia pod odpowiednim kątem, w różnych warunkach i z odmienną prędkością.

Czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu piły tarczowej

Decydując się na zakup piły tarczowej do aluminium powinniśmy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry. Po pierwsze zęby w pile muszą być odpowiednio ostre, zwłaszcza że to właśnie one pracują bezpośrednio z materiałem. Ich odpowiedni dobór zagwarantuje łatwe cięcie i zniweluje niszczenie się materiału i jego niepotrzebne zużycie. Zęby należy dobrać do grubości i twardości przecinanego produktu. Jeśli chcemy pracować z rodzajem aluminium który charakteryzuje się sporą twardością oraz niewielką grubością najlepiej jeśli będziemy dysponować tarczą o sporej ilości zębów, najlepiej jeśli przekraczałaby ona 70. Większa liczba zębów będzie łatwiej wchodziła w materiał i umożliwiała lepsze cięcie. Tarcze do aluminium zazwyczaj posiadają od 50 do 100 zębów więc każdy będzie mógł wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Dobrze jest również zwrócić uwagę na geometrię zębów. Najlepszym rozwiązaniem będą zęby trapezowo -płaskie. Umożliwiają one precyzyjne cięcie aluminium bez obawy, że powierzchnia tnąca zostanie uszkodzona. Bardzo wygodną opcją jest możliwość ostrzenia zębów. Dzięki temu będziemy mogli nawet kilkakrotnie ostrzyć zęby i cieszyć się precyzyjnym, bezproblemowym cięciem. Produkty z górnej półki mogą być ostrzone nawet 15-20 razy co gwarantuje oszczędność pieniędzy w dalszej perspektywie. Kupując piłę tarczową warto wiedzieć, że każdy model jest przystosowany do różnego rodzaju cięcia. Aby mieć pewność, że wybierany przez nas produkt spełni nasze oczekiwania najlepiej dokładnie zapoznać się z informacją zawartą na opakowaniu lub dopytać sprzedawcy o niezbędne szczegóły. Oprócz zębów w piłach tarczowych koniecznie należy zwrócić uwagę na budowę korpusu. Zazwyczaj stosowane są w tym celu materiały antykorozyjne, wzbogacone węglikami spiekanymi. Sprawia to, że dysk może być wykorzystywany przez nawet bardzo długi czas i nie ma konieczności ich częstej wymiany. Naprężenie dysku to kolejny ważny parametr. Powinien być on wystarczająco sztywny, tak by praca piły była stabilna. Ma to znaczący wpływ na komfort pracy podczas jego użytkowania.

piła tarczowa

Kwestia hałasu

Ważny jest również poziom hałasu. Zwłaszcza dla osób które planują często wykorzystywać piły tarczowe, parametr ten jest niezbędnym elementem, który musi być odpowiednio dobrany. Jednak jednym z ważniejszych parametrów jest oczywiście średnica tarczy. Średnica przekłada się na to z jakim natężeniem można pracować i powinna być dobrana do urządzenia na jaką będzie zakładana. Jedną z najmniejszych tarcz jest tarcza 125 mm. Jest ona przeznaczona do wykorzystania w domowych warunkach na mniejszą skalę. Najchętniej wybierają ją majsterkowicze. Cechuje się niewielką mocą co ogranicza jej możliwości. Tarcza o średnicy 210-254 mm może być używana w profesjonalnych pilarkach o większej mocy. Może być wykorzystywana zarówno do pracy domowej jak i do przedsiębiorstw. Największe tarcze to te posiadające średnicę 300-350 mm. Zazwyczaj są one znacznie droższe i wykorzystywane zakładach produkcyjnych i przeznaczone są głównie do pracy przemysłowej. Więcej informacji o piłach tarczowych dostępne jest pod adresem http://www.lgf.com.pl