Wybór drzwi zewnętrznych – co warto wiedzieć?

Drzwi zewnętrzne to zarówno wizytówka domu jak i element zapewniający bezpieczeństwo. Każdy gość widzi w pierwszej kolejności drzwi wejściowe, dlatego muszą one być estetyczne i komponować się ze stylem naszego domu.

Drzwi zewnętrzne pełnią również funkcję ochronną zarówno przez niskimi lub wysokimi temperaturami, niekorzystnymi warunkami atmosferyczny jak i potencjalnym włamaniem. Dlatego muszą one być wykonane z odpowiednich materiałów i w przemyślany sposób, aby spełniały w pełni swoje zadanie. 

Z jakich materiałów wykonane są drzwi zewnętrzne?

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór drzwi zewnętrznych, które są wykonane z różnych materiałów. Każdy z tych materiałów ma inne wady i zalety i przez to sprawdzi się w innych okolicznościach. Do najpopularniejszych należą:

  • Stalowe drzwi zewnętrzne – są one niedrogie i jednocześnie bardzo wytrzymałe i trwałe. Niektóre z modeli stalowych mogą być wykończone farbą lub okleiną drewnopodobną, dzięki czemu z większej odległości ciężko odróżnić je od drzwi drewnianych. Stalowe drzwi dość trudno dobrze ocieplić i ich współczynnik przenikania ciepła jest zazwyczaj dość wysoki i może wynosić około 1,3 – 1,5 W/m2K. Rama drzwi stalowych wykonana jest najczęściej ze stali lub drewna.
  • Aluminiowe drzwi zewnętrze – to często najdroższe rozwiązanie. Rama i ościeżnica w tym przypadku również wykonane są z aluminium. Drzwi mogą być pokryte arkuszami z włókna szklanego lub PCW. Współczynnik przenikania ciepła tak samo jak w przypadku drzwi stalowych, również jest dość wysoki i wynosi około 1,3 – 1,4 W/m2K.
  • Drewniane drzwi zewnętrzne – również dość drogie rozwiązanie. Rama tego typu drzwi wykonana jest najczęściej z klejonki drewnianej, natomiast skrzydło pokrywa się sklejką, płytą wiórową lub HDF. Powierzchnia może być wykończona fornirem np. z dębu, sosny czy też mahoniu. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi drewnianych jest już zdecydowanie niższy i wynosi około 0,7 – 0,8 W/m2K.
  • Drzwi zewnętrze PCW – jest to najtańsze rozwiązanie, które jest bardzo często wybierane przez osoby dysponujące mniejszym budżetem. Nie jest to jednak tak wytrzymałe i trwałe rozwiązanie jak drzwi stalowe, drewniane czy też aluminiowe. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi PCW wynosi około 1 – 1,3 W/m2K.
drzwi zewnętrzne wrocław
Drzwi zewnętrzne Szczecin oferowane przez firmę Pointa gwarantują bezpieczeństwo, estetyczny wygląd oraz dobrą izolację termiczną.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi zewnętrznych?

Podstawowym parametrem, na jaki należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi zewnętrznych, są ich wymiary. Obecnie standardem jest szerokość 90 cm, jednak warto się upewnić czy na pewno drzwi o takiej szerokości będą odpowiednie w danym przypadku. Istnieją także drzwi półtora i dwuskrzydłowe, a nawet drzwi z bocznym skrzydłem biernym, które na co dzień nie jest otwierane, ale istnieje taka możliwość, jeśli jest to konieczne. Drzwi ze skrzydłem biernym to bardzo praktyczne rozwianie, które może się przydać np. podczas wnoszenia dużych mebli do domu.

Materiał, z jakiego będą wykonane drzwi to wybór zależny głównie od budżetu oraz stylu naszego domu. Przy wyborze najlepiej kierować się trwałością i wytrzymałością danego materiału, a także zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który określa, jak dobrą izolację cieplną zapewniają drzwi. Warto, aby ten współczynnik był jak najniższy. Również aspekt wizualny powinien być brany pod uwagę, aby dobrze dopasować wygląd, kształt i kolor drzwi zewnętrznych do stylistyki domu. Każde drzwi powinny posiadać także dobrej jakości zamek, najlepiej z systemem antywłamaniowym, po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa.