Wykorzystanie lamp LED w przemyśle
Z technologią LED mamy kontakt na co dzień, pojawia się ona nie tylko w nowoczesnych lampach oświetlających ulice czy budynki miast, ale również nasze mieszkania i domy, a także- coraz częściej w oświetleniu stosowanym w przemyśle.
Skąd taka popularność?
Otóż oświetlenie zawierające tradycyjne żarówki wymaga sporo zachodu: przede wszystkim należy je poddawać częstej i pracochłonnej konserwacji, aby spełniały normy bezpieczeństwa pracy. Jest ponadto o wiele bardziej energochłonne, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o zużycie prądu na skalę np. przemysłową.
Tradycyjne oświetlenie – w porównaniu z lampami LED – jest tez mało wydajne i słabe pod względem jakości, co może powodować nieodpowiednie oświetlenie konkretnych elementów np. maszyn czy linii produkcyjnej w fabrykach i w bezpośredni sposób przełożyć się na bezpieczeństwo ludzi.
Lampy LED wykorzystywane w przemyśle musza spełniać ściśle określone warunki. Muszą charakteryzować się odpornością na specyficzne warunki, czyli duże zmiany temperatury i wilgotności, zanieczyszczenia, drgania itp. Ważnym elementem jest konieczność sprawnego działania przez bardzo długi czas.
Jak podaje firma Luxon – Lampy LED zapewniają zmniejszenia wydatków za energię elektryczną na poziomie około 50 do nawet 70 %, co ma ogromne znaczenie np. w budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych, dużych firmach itp (więcej na: http://luxon.pl)
Zakupienie tego typu oświetlenia zwraca się dość szybko, bo po upływie kilku miesięcy, a ponieważ nie jest konieczna częsta wymiana żarówek – jest to na pewno dobra inwestycja. Warto także wspomnieć o tym, że do produkcji tego typu oświetlenia nie są wykorzystywane niebezpieczne dla ludzi środowiska metale.
Dokonując zakupu omawianego typu oświetlenia powinno się zwrócić uwagę na parę kwestii. Należy przede wszystkim dokonać wyboru odpowiedniego typu żarówki, tak, aby gwint pasował do lampy, które będą montowane np. w pomieszczeniach przemysłowych, lampach ulicznych czy biurowych. Ważna jest także odpowiednia moc żarówki, ponieważ na rynku dostępne zarówno żarówki o mocy 100 watów , jak i o wiele „ słabsze”. Różnice istnieją także w ułożeniu diod, co rzutuje na kąt padania światła oraz w barwie światła (barwa może być „zimna” lub „ciepła”).
W lampach wykorzystywanych na skale przemysłową powinno się wykorzystywać żarówki renomowanych firm, co zapewni wysoka jakość produktu w postaci gęstego rzędu diod. Jeśli potrzebne jest światło intensywne, bardziej skupione, należy wykorzystać żarówki zapewniające wąski kąt padania światła. Natomiast tam, gdzie zależy nam na jednakowym, równomiernym oświetleniu rozległych powierzchni (np. w halach fabrycznych) rozsądne będzie wykorzystanie lam LED posiadających diody rozmieszczone na całej powierzchni, i świetle o kacie padania 360 stopni.
Dzięki wymianie oświetlenia z tradycyjnego na LED owe, zwłaszcza w przemyśle możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy