Zabawki do przedszkola – edukacyjne i rozbudzające ciekawość

Trudno wyobrazić sobie przedszkole bez kolorowych zabawek, ciekawych gier, mnóstwa interesujących mebli czy generalnej aury nauki poprzez rozrywkę. Rodzice posyłający swoją pociechę do przedszkola liczą, że maluch nie tylko spędzi tam dobrze swój czas, ale też pogłębi wiedzę o otaczającym go świecie i zdobędzie umiejętności przygotowujące go do dalszej ścieżki edukacyjnej.

Nauka poprzez zabawę to trend, który w ostatnich latach jest mocno podkreślany przez psychologów i pedagogów jako jeden z najlepszych i najbardziej naturalnych sposobów rozwoju dziecka. Zabawki do przedszkola powinny być przede wszystkim dopasowane do wieku i możliwości dzieci, a przy tym zaspokajać rosnącą ciekawość przedszkolaków i pobudzać ich kreatywność oraz chęć do nauki. Jak wybrać najlepsze zabawki do wyposażenia przedszkola i czym kierować się podczas ich wyboru?

Zabawki dla najmłodszych

zabawka edukacyjna

Na edukację nigdy nie jest za wcześnie. Już kilkumiesięczne dziecko przejawia pierwszą ciekawość światem i zainteresowanie otaczającymi go przedmiotami. Trafiające do przedszkola trzylatki powinny więc, podobnie jak ich starsi rówieśnicy, mieć dostęp do różnego rodzaju zabawek edukacyjnych, które nie tylko spodobają im się pod kątem rozrywki, ale też dostarczą odpowiednich bodźców do rozwoju. W takiej grupie wiekowej najlepiej sprawdzają się wszelkie zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka – klocki, sortery, puzzle, proste kolorowanki czy układanki spiszą się w tej roli zdecydowanie najlepiej.

Zabawki dla starszaków

Im dziecko starsze, tym większą sprawę zdaje sobie z własnych umiejętności, możliwości i zainteresowań. Grupy wiekowe 4-6 coraz świadomiej wybierają zabawki, które ich interesują i poświęcają znacznie więcej czasu interakcjom grupowym.

Zamiast skupiać się na rozwiązaniu indywidualnych zadań, warto wykorzystać chęć dzieci do zabawy grupowej i przedstawić warianty gier i zajęć, które bazując na interakcji wprowadzają elementy poznawania świata i nauki poszczególnych treści.

Na tym etapie rozwoju dziecko potrafi tworzyć już coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, grać w gry planszowe czy samodzielnie wymyślać zabawy z rówieśnikami, dlatego też w jego otoczeniu nie może zabraknąć wszelkiego rodzaju zabawek kreatywnych.

Zestawy klocków, gry memo, lalki, zwierzątka, a także wspomniane wcześniej puzzle czy kolorowanki angażują wszystkie zmysły dzieci, pozwalają im na wytężanie umysłów, a jednocześnie nie stanowią większego problemu w akceptacji, ponieważ w dalszym ciągu są dla maluchów tylko dobrą zabawą.

Poza kwestiami edukacyjnymi, w przedszkolu nie może zabraknąć zabawek i akcesoriów nastawionych na rozwój ruchowy dzieci. Piłki, skakanki, czy różnego rodzaju paletki do gier nie tylko zachęcają do aktywnej zabawy i spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też pozytywnie wpływają na chęć nauki poprzez zabawę i przede wszystkim rozładowują nadmiary energii nagromadzonej przez dzieci podczas bardziej statycznej zabawy w sali przedszkolnej.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek do przedszkola?

foteliki do przedszkola

Aspekty takie jak pobudzanie kreatywności czy walory edukacyjne zostały już szeroko poruszone i udowodnione jako skuteczne narzędzia pracy z dziećmi w przedszkolu. Aby jednak mogły w pełni zdawać powierzone im zadanie i stanowić bezpieczną drogę rozwoju dziecka, zabawki powinny posiadać wszelkie odpowiednie atesty i być materiałami najwyższej jakości. Inwestycja w trwałe, wytrzymałe zabawki to nie tylko gwarancja ich dłuższej żywotności (która przy intensywnym użytkowaniu jest i tak znacząco obniżona), ale też świadectwo dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Podczas poszukiwania zabawek do przedszkoli warto opierać się więc na sprawdzonych i zaufanych sklepach z wyposażeniem edukacyjnym.