Zabiegi fizjoterapeutyczne

Fizjoterapeuci od lat stosują różne techniki, których zadaniem jest przywrócenie sprawności pacjentowi. Powszechnie znane czynności, jaki wykonywane są podczas rekonwalescencji pacjenta, wpływają na cały organizm i samopoczucie.

Fizjoterapia ogólnie polega na wykonywaniu szeregu masaży leczniczych. Często zabiegom poddawany jest kręgosłup. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą pomóc wielu pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia. Obecnie, trakcja stanowi jedną z wielu czynności, jakie przeprowadza się podczas rehabilitacji. Pacjenci zazwyczaj, po operacjach czy złamaniach odbywają zabiegi fizjoterapeutyczne. Masaże i rozluźnianie wszystkich możliwych części ciała są więc konieczne, by jak najszybciej usprawnić ciało pacjenta po rekonwalescencji.

Na czym polegają zabiegi fizjoterapeutyczne?

Jest to w pewnym sensie masaż, który przeprowadza się co kilka dni. Dzięki temu, niejedna osoba może pozbyć się uciążliwego bólu i ucisku w plecach oraz w innych częściach ciała. Regularne zabiegi wpływają pozytywnie na obniżenie ucisku i ciśnienia wewnątrz dysków. Dodatkowo następuje znaczna poprawa krążenia krwi, a kręgi i stawy przez brak ucisku, dobywają więcej przestrzeni. Najważniejsze jest jednak to, że ustępuje uciążliwy ból.

W zależności od rodzaju zabiegu, z fizjoterapii może korzystać liczna grupa pacjentów. Jednak nie każdy może się zakwalifikować do tego grona – istnieją bowiem przeciwwskazania, które zabraniają odbywania trakcji, terapii manualnej i innych rodzajów zabiegów. Są to:

  • Nowotwory,
  • Guzy w okolicach kręgosłupa,
  • Osteoporoza w zaawansowanym stadium,
  • Kręgozmyk,
  • Przepuklina brzuszna jądra miażdżystego.
fizjoterapia
W gabinecie fizjoterapii można liczyć na fachowe podejście do pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania

Co prawda istnieją przeciwwskazania co do odbywania np. trakcji podczas fizjoterapii, jednak liczba pacjentów, którzy zostali wyeliminowani z listy osób mogących z niej skorzystać, jest znikoma. Znaczna większość osób, które mają problemy z kręgosłupem, może zostać wyleczona właśnie dzięki połączeniu czynności w fizjoterapii z trakcją. Dzięki temu za niedługo znacznie obniży się odsetek osób borykających się z różnorodnymi problemami związanymi z kręgosłupem.

Z usług fizjoterapeutów wykonujących masaże lecznicze, relaksacyjne i terapię manualną, korzysta ogromna liczba osób z wrodzonymi wadami kręgosłupa, po wypadkach lub schorzeniach. Osoby te są w stanie pomóc nam pozbyć się problemu i przede wszystkim uciążliwego bólu, który w większości przypadków utrudnia nam funkcjonowanie. Doświadczeni fizjoterapeuci znajdują się praktycznie w każdym mieście, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zapisaniem się na podobne zabiegi.

Kręgosłup stanowi konstrukcję ciała każdego z nas, dlatego warto jest korzystać z tego typu zabiegów. Jest to także część ciała, która jest najczęściej narażona na uszkodzenia lub zwyrodnienia. Wykonując ciężkie prace fizyczne, nie zawsze pamiętamy o prawidłowej postawie. W pracy lub w domu możemy się też przedźwignąć, powodując urazy kręgosłupa. Obecnie, bardzo szkodliwym czynnikiem jest również nieprawidłowa, długotrwała pozycja siedząca. 

kręgosłup

Zabiegi, jakie mogą wykonywać doświadczeni fizjoterapeuci, są dobierane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz do jego stanu. Warto pamiętać, że każdy zabieg fizjoterapeutyczny powinien być kojący dla pacjenta. Jeśli niektóre chwyty i uciski powodują ból, należy zmienić rodzaj terapii.

Właściwa fizjoterapia odbywająca się regularnie, pozwoli uzyskać lepsze i szybsze efekty. Osoby uczęszczające do gabinetu fizjoterapii, mogą spodziewać się więc rekonwalescencji, zabiegów rozluźniających, masaży a także odzyskania w pełni sprawności. Chory po serii zabiegów fizjoterapeutycznych może szybko powrócić do codziennych zajęć.

Na terenie Wrocławia i okolic warto skorzystać z wizyt (również domowych) gabinetu fizjoterapeutycznego Global Therapy Grzegorz Tokarczyk.