Zabiegi trakcji

rehabilitacja pleców

Fizjoterapeuci od lat stosują zabiegi trakcji. Powszechnie znane czynności, jaki wykonywane są podczas rekonwalescencji pacjenta, wpływają na cały organizm i samopoczucie. Fizjoterapia ogólnie polega na wykonywaniu szeregu masaży leczniczych. Często zabiegom poddawany jest kręgosłup. Zastosowanie trakcji w fizjoterapii może pomóc wielu pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia. Obecnie, trakcja stanowi jedną z wielu czynności, jakie przeprowadza się podczas rehabilitacji. Pacjenci zazwyczaj, po operacjach czy złamaniach odbywają zabiegi fizjoterapeutyczne. Masaże i rozluźnianie wszystkich możliwych części ciała są więc konieczne, by jak najszybciej usprawnić ciało pacjenta po rekonwalescencji.

Na czym polega wspomniana trakcja?

Jest to w pewnym sensie masaż pleców, który charakteryzuje się mocnym dociskaniem dłoni do pleców pacjenta. Specyfika trakcji ma za zadanie odciągać stawy od kręgów. Dzięki trakcji, niejedna osoba może pozbyć się uciążliwego bólu i ucisku w plecach. W momencie, gdy stawy zostaną odciążone od kręgów, korzenie nerwowe zostają rozluźnione, przez co ustępuje ból. Korzenie nerwowe podrażnione są bowiem przez ucisk. Regularne stosowanie trakcji wpływa pozytywnie na obniżenie ucisku i ciśnienia wewnątrz dysków. Dodatkowo następuje znaczna poprawa krążenia krwi, a kręgi przez brak ucisku, dobywają więcej przestrzeni. Najważniejsze jest jednak to, że ustępuje uciążliwy ból.

Trakcję podczas fizjoterapii może odbywać liczna grupa pacjentów. Jednak nie każdy może się zakwalifikować do tego grona – istnieją bowiem przeciwwskazania, które zabraniają odbywania trakcji. Są to:

  • Nowotwory,
  • Guzy w okolicach kręgosłupa,
  • Osteoporoza w zaawansowanym stadium,
  • Kręgozmyk,
  • Przepuklina brzuszna jądra miażdżystego.

trakcja zabieg

Istnieją dwa rodzaje trakcji i oba z nich są stosowane w fizjoterapii. Niektórym pacjentom zlecana jest trakcja ręczna, która jest częściej zalecana pacjentom. Ten rodzaj trakcji jest o wiele bardziej delikatniejszy. Drugi natomiast to trakcja mechaniczna, która odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń. W gabinetach fizjoterapeutycznych znajdują się specjalne fotele, na których kładzie się pacjent. Stabilne przymocowanie do łożyska zapewnia bardzo dokładne przeprowadzenie trakcji mechanicznej. Często trakcja odbywa się również w pozycji siedzącej.

Wskazania i przeciwwskazania do trakcji

Co prawda istnieją przeciwwskazania co do odbywania trakcji podczas fizjoterapii, jednak liczba pacjentów, którzy zostali wyeliminowani z listy osób mogących z niej skorzystać, jest znikoma. Znaczna większość osób, które mają problemy z kręgosłupem, może zostać wyleczona właśnie dzięki połączeniu czynności w fizjoterapii z trakcją. Dzięki temu za niedługo znacznie obniży się odsetek osób borykających się z różnorodnymi problemami związanymi z kręgosłupem.
Z usług fizjoterapeutów wykonujących również trakcję, korzysta ogromna liczba osób z wrodzonymi wadami kręgosłupa, po wypadkach lub schorzeniach. Osoby te są w stanie pomóc nam pozbyć się problemu i przede wszystkim uciążliwego bólu, który w większości przypadków utrudnia nam funkcjonowanie. Doświadczeni fizjoterapeuci znajdują się praktycznie w każdym mieście, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zapisaniem się na podobne zabiegi.
Kręgosłup stanowi konstrukcję ciała każdego z nas, dlatego warto jest korzystać z tego typu zabiegów. Trakcja dość często włączana jest w skład zabiegów, jakie mogą wykonywać doświadczeni fizjoterapeuci. Ponadto, fizjoterapia połączona z trakcją pozwoli uzyskać lepsze i szybsze efekty. Osoby uczęszczające na taki rodzaj fizjoterapii, mogą spodziewać się więc rekonwalescencji, zabiegów rozluźniających, masaży a także odzyskania w pełni sprawności. Chory po serii zabiegów fizjoterapeutycznych połączonych z trakcją, może szybko powrócić do codziennych zajęć.