Zaburzenia akomodacji a soczewki multifokalne – czy warto wybrać tę metodę korekcji wzroku?

Kłopoty z akomodacją wzroku – wbrew powszechnej opinii – mają nie tylko osoby starsze. Ta przypadłość dotyka wielu ludzi w różnym wieku, w tym nawet dzieci.  Mniej precyzyjnym określeniem osób borykających się z problemem zaburzenia akomodacji wzroku jest nazywanie ich dalekowidzami. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są zaburzenia akomodacji wzroku oraz w jaki sposób się objawiają. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć tę dolegliwość i dlaczego soczewki multifokalne mogą pomóc osobom cierpiącym na dalekowzroczność, zapraszamy do dalszej części wpisu.

Zaburzenia akomodacji wzroku, czyli nadwzroczność objawiająca się w różnym wieku

Problem z płynnym przejściem z patrzenia w dal do widzenia z bliska, niewiążącym się z utratą ostrości, mają osoby w różnym wieku. To ważna informacja, ponieważ wielu ludzi mylnie twierdzi, że zaburzenia akomodacji wzroku dotyczą wyłącznie osób w podeszłym wieku. Nieprecyzyjnym, bardziej kolokwialnych określeniem osób z zaburzeniami akomodacji wzroku, nazywa się dalekowidzami. Jednak nadwzroczność to coś więcej, niż lepsze widzenie przedmiotów znajdujących się dalej od oka. To ograniczenie zdolności akomodacyjnych, czyli ograniczenie zdolności zmiany mocy soczewki oraz problemy z koncentracją, czytaniem i pisaniem.

Dzieci do trzeciego roku życia

U dzieci do trzeciego roku życia nadwzroczność jest czymś zupełnie naturalnym i nie ma powodu do niepokoju. Wiąże się to ze wzrostem gałki ocznej. Kiedy osiągnie odpowiednią wielkość, osiągnie też optymalne zdolności akomodacyjne.

Osoby po czterdziestym roku życia

Poprzez zmniejszenie się elastyczności soczewki, osoby po czterdziestym roku życia narażone są na problemy z nadwzrocznością i związanymi z nimi zaburzeniami akomodacyjnymi. Prezbiopia, inaczej nazywana również starczowzrocznością, to dolegliwość, która dotyka nas wszystkich. Proces ten zachodzi w wyniku utraty elastyczności w soczewce i jest nieunikniony.

Akomodacja, czyli proces, w którym dochodzi do rozkurczenia mięśnia rzęskowego

Akomodacja oka – to inaczej nastawność oka. Akomodacja polega na dostosowaniu się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. W wyniku skurczu mięśnia rzęskowego dochodzi do zmiany kształtu soczewki.

Niepodważalnym faktem jest to, że akomodacja pełni bardzo ważną rolę w procesie widzenia. Jej zaburzenia mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia, powodując dolegliwości takie jak:
– zamazywanie obrazu,
– uczucie niefunkcjonalności i zmęczenia podczas pracy wzrokowej,
– bóle głowy,
– brak koncentracji,
– podwójne widzenie.

Terapia i profilaktyka zaburzeń akomodacji oka

Istotnym elementem w procesie terapii i profilaktyki zaburzeń nadwzroczności jest zastosowanie odpowiedniej ergonomii. Jeśli pracujesz zdalnie i spędzasz długie godziny przed ekranem komputera, jest to szczególnie ważne. Monitor komputera powinien być prawidłowo usytuowany pod trzema względami – odległości, wysokości oraz kąta nachylenia. Zaleca się, aby każda osoba, spędzająca długie godziny przed ekranem – czy telewizora, czy komputera i laptopa – robiła przerwy w celu obserwacji obiektów w dali. Zaleca się również, aby każdy chory na zaburzenia akomodacji wzroku skracał czas patrzenia w ekran telefonu. Wskazana jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, najlepiej w świetle dziennym.

Leczenie zaburzeń akomodacji wzroku

W celu poprawy jakości życia z zaburzeniami akomodacji zaleca się noszenie okularów – zwykłych, dwuogniskowych albo progresywnych – lub soczewek kontaktowych, które mają zdolność korygowania wad refrakcji i problemów z akomodacją oka. Jedną z metod leczenia zaburzeń akomodacji wzroku jest także operacja chirurgiczna lub laserowa.

Zaburzenia akomodacji i wady refrakcji a soczewki multifokalne

Soczewki multifokalne naprzemiennie nazywane są progresywnymi. Umożliwiają one zdolność widzenia na każdą odległość – z bliska i daleka. Osoby cierpiące na zaburzenia akomodacji wzroku coraz chętniej decydują się zastąpić okulary soczewkami multifokalnymi. Są one – zdaniem posiadaczy soczewek progresywnych – mniej problematyczne w użytkowaniu niż noszenie okularów.

aplikowanie soczewek

Dla kogo przeznaczone są soczewki multifokalne?

Multifokalne soczewki kontaktowe przeznaczone są głównie osobom cierpiącym na prezbiopię. Soczewki progresywne pozwalają na przystosowanie oka do patrzenia w różnych odległościach, dzięki czemu osoby po czterdziestym roku życia – bardziej podatne na zaburzenia akomodacji wzroku – mogą w pełni cieszyć się z życia, nie martwiąc się o częste bóle głowy czy zamazany obraz wynikający z problemów z nadwzrocznością.

Czy warto zainwestować w soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne niewątpliwie posiadają dużo zalet. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na częstszy wybór soczewek nad ich dwuogniskowymi odpowiednikami, jest większa elastyczność szkieł kontaktowych. Wiele osób decyduje się na zakup soczewek progresywnych również dlatego, że zazwyczaj posiadają dodatkowe systemy nawilżające. To spore udogodnienia dla osób zmagających się z dolegliwością suchego oka.